Справа отруєння Сєргєя Скрипаля черговий раз дозволяє нам пересвідчитись, які механізми дезінформаційної машини запускаються у Росії, коли ми маємо справу зі спецоперацією, поважною загрозою для безпеки чи порушенням міжнародного права.
Нагадуємо: Сєргєй Скрипаль, офіцер російських спецслужб, у грудні 2004 року був арештований Федеральною Службою Безпеки Росії (ФСБ), після чого, засуджений за зраду, отримав вирок – 13 років в’язниці. У 2010 році, після обміну десяти російських агентів, арештованих у Сполучених Штатах, переїхав на постійне місце проживання у Великобританію. 4 березня 2018 року він разом з донькою Юлією був отруєний речовиною типу «Новичок» і перевезений до лікарні у Солсбері (Великобританія). У відповідь, 15 березня 2018 року прем’єр Великобританії Тереза Мей видворила 23 російських дипломатів. Вільний світ згідно визнав, що в отруєнні чоловіка і його доньки винні російські спецслужби. На це вказує хоча б тип використаної отрути, який виробляється лише на території Російської Федерації.
Справа, безумовно, з’явилася і у російських державних ЗМІ. Так само, як у випадку збитого малайзійського Боїнга чи бомбардування гуманітарного конвою у Сирії, у цьому випадку також було використано тактику «інформаційного хаосу», яка має на меті затьмарити ясність ситуації, створити напругу та посіяти сумніви і неспокій.
У справі Скрипаля, як це описують аналітики з інформаційного порталу EU vs Disinfo (ЄС проти дезінформації) «прокремлівська дезінформація прискорювала, пригамовувала, деформувала, розпорошувала увагу і залякувала».
Найчастіше використовуваною темою мас-медіа в Росії і їх англомовних відгалужень була «русофобія», якою пояснювалися закиди щодо Москви. Але це ще не кінець. Державні телеканали в Росії вмовляли своїм глядачам, що екс-шпигун «був отруєний Сполученими Штатами з метою дискредитування Москви». Згідно з іншою теорією, запропонованою російському суспільству і світу, Захід шукав приводу для впровадження чергових санкцій. Також отруєння називали «черговою провокацією Заходу перед президентськими виборами у Росії».
Однак провідним тезисом, який з’явився також у Польщі, було вигадане «бажання бойкотувати Чемпіонат світу з футболу 2018», який невдовзі відбудеться у Росії. Це мав бути іміджевий удар, який мав «принизити» Російську Федерацію в очах її мешканців та цілого світу. Але якщо навіть так і станеться, то це буде наслідок, а не причина цілої справи.
Але це ще не кінець. Були у Росії й ті, хто стверджував, буцім Скрипаль і його донька «передозували невідому речовину» (напевно, наркотики). Інші переконували, що це все – випадковість, а водночас – вина британців, які не впильнували отруйної речовини з однієї зі своїх лабораторій.
І насамкінець – з’явився тезис, що Скрипаль був зрадником. У цьому контексті, як повідомляє сайт EU vs Disinfo (ЄС проти дезінформації), пригадано слова самого Володимира Путіна про те, що «зрадники завжди погано закінчують».
А тимчасом, як інформував британський «The Times», вигнання Великобританією дипломатів може не бути останнім акордом у цій справі. Видання інформувало, що аж 20 країн з Євросоюзу, а також Сполучені Штати готуються до видворення російських дипломатів. Американський президент повинен оголосити своє рішення і розраховує на аналогічні дії з боку ЄС.
Джерела: EU vs Disinfo / niezalezna.pl / wikipedia / власна інформація