Джерело: Євгенія Тамарченко, для The Insider
Президент Росії Володимир Путін під час зустрічі з мером Москви Сергієм Собяніним заявив, що Севастополь «юридично завжди був в складі Росії».
С. Собянін: Володимире Володимировичу, ми з Севастополем міста-побратими, і в усі часи, навіть коли Севастополь не був у складі Росії, завжди допомагали.
В. Путін: Юридично він завжди був у складі Росії.
С. Собянін: Так, завжди. Ми розглядали його як дійсно місто-побратим.
В. Путін: Дуже добре. Я сказав, що Севастополь юридично завжди був у складі Росії. Він був містом центрального підпорядкування і навіть при передачі – незаконній передачі – Криму зі складу РРФСР до складу Української РСР. Незаконній, тому що рішення було прийнято Президією Верховної Ради РРФСР, України, а потім затверджено Президією Верховної Ради СРСР. А згідно із законом, потрібно було затверджувати Верховними Радами республік і Верховною Радою СРСР. Але навіть при цьому незаконному, по суті, процесі про Севастополь просто забули, і він не передавався зі складу РРФСР до складу України. Так що формально та юридично він завжди був у складі Росії.
С. Собянін: Ми відчували це.
Якщо розглядати тільки повоєнну історію СРСР і – пізніше – Росії, то Севастополь ніяк не міг «завжди» юридично перебувати у складі Росії. Після 1948 року Севастополь було виведено зі складу Кримської області, яка була частиною РРФСР, і наділено статусом, що де-факто відповідає статусу області.
При передачі Кримської області Українській РСР статус Севастополя окремо не обумовлювався. У постанові Президії Верховної Ради Української РСР від 5 лютого 1954 року, указі Президії Верховної Ради СРСР від 19 лютого того ж року і законі СРСР від 26 квітня 1954 року немає окремого згадування про статус Севастополя.
Однак це зовсім не означає, що про Севастополь «просто забули», як заявив Путін. У Конституції УРСР 1978 року Севастополь поряд з Києвом був названий містом республіканського підпорядкування УРСР. У конституції РРФСР того ж року в числі міст республіканського підпорядкування РРФСР значилися лише Москва і Ленінград.
Після розпаду СРСР Севастополь увійшов до складу України і став містом базування Чорноморських флотів ВМФ Росії та України.
9 липня 1993 року Верховна Рада Російської Федерації проголосила Севастополь територією Росії. Постанова ВС підтверджувала «російський федеральний статус міста в межах міського округу на грудень 1991 року»). Після розгону Верховної Ради цю постанову не було виконано – у прийнятій 12 грудня 1993 Конституції Російської Федерації згадка про Севастополь як суб’єкта Російської Федерації відсутня.
Після цього Севастополь вже ніяк не міг бути містом «центрального підпорядкування».
Джерело: Євгенія Тамарченко, для The Insider