Autor: Štefan Ižák pro Antipropaganda.sk
Útoky zřejmě uskutečnila ruská vojenská rozvědka GRU, kterou Britové obviňují z otravy Skripalových.
Mezi základní elementy informační války patří kromě propagandy či různých dezinformačních akcí i kybernetické útoky, které mají paralyzovat vybrané složky v cílových zemích.
Tento týden přišlo několik západních zemí s důkazy o kybernetických útocích po celém světě, za kterými podle nich stojí ruská vojenská rozvědka GRU.
Nizozemci oznámili, že v dubnu vyhostili čtyři agenty řízené pravděpodobně GRU, kteří se snažili o hackerský útok na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu. Ta vyšetřovala například útok novičokem na bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dceru, ale zabývá se i chemickými útoky připisovanými Asadovi v Sýrii.
Čtyři Rusové přijeli do Holandska 10. dubna, setkali se s představitelem ruské ambasády, pronajali si auto, ve kterém se vícekrát pohybovali v blízkosti OPCW. Agenti se snažili dostat do bezdrátové sítě OPCW právě ze zaparkovaného auta. Vybavení, které měli s sebou, sloužilo k zachycení přihlašovacích údajů do sítě.
Údaje z jejich počítačů naznačují, že agenti GRU se snažili dostat i k dokumentům o vyšetřování pádu malajsijského letadla MH17, ve kterém zahynulo v roce 2014 298 lidí. Podle mezinárodního vyšetřovacího týmu za sestřelením stojí separatisté, kteří k němu použili ruský raketový systém BUK.
13. dubna však nizozemské tajné služby útočníků zadržely v hotelu v blízkosti OPCW a okamžitě je vyhostily. Útok tak nizozemští vyšetřovatelé překazili. Rusové přijeli do Holandska na diplomatické pasy vydané na jména Alexej Morenec, Oleg Sotnikov, Alexej Minin a Jevgenij Serebrjakov.
Ve čtvrtek obvinil ruskou GRU z páchání kybernetických útoků po celém světě i britský ministr zahraničí Jeremy Hunt.
Britové obvinili hackery blízké GRU z některých kybernetických útoků v rozmezí let 2015 až 2017. Cílem těchto útoků měly být:
- kyjevské metro, letiště v Oděse, ruská centrální banka a dvě soukromá ruská média Fontanka.ru a Interfax v roce 2017,
- Světová antidopingová agentura (WADA) v roce 2017,
- emaily Demokratické strany v USA v roce 2016,
- emaily menší britské televize v roce 2015,
- ukrajinský finanční, energetický a vládní sektor v roce 2017,
- prostřednictvím malwaru VPNFILTER byly infikovány tisíce počítačů na světě, které se tak dostaly pod kontrolu hackerů.
Inkriminovaná skupina hackerů je známá pod mnoha jmény: Fancy Bear, Voodoo Bear, APT28, Sofacy, Pawnstorm, Sedna, CyberCaliphate, Cyber Blpu, BlackEnergy Actors, strontium, Tsar Team či Sandworm.
O dalších kybernetických útocích, za kterými stojí s vysokou pravděpodobností stejní pachatelé, informovaly i USA, Německo, Austrálie. Spojené státy již dokonce stíhají sedm agentů, kteří se pokusili zaútočit na americkou společnost Westinghouse Electric, která se zabývá jadernou energií. Tři pravděpodobní pachatelé jsou obviněni i v kauze vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016.
Tyto útoky odsoudili kromě západních zemí i představitelé Evropské unie Jean-Claude Juncker, Donald Tusk a Federica Mogheriniová.
Kreml vinu odmítá a obviňuje západní země z další zinscenované propagandistické akce a protiruské kampaně.
Autor: Štefan Ižák pro Antipropaganda.sk, překlad StopFake CZ