На 27 октомври Украйна получи от САЩ два катера, клас Island, за укрепването на боеспособността на украинския флот. Церемонията се състоя с участието на президента на Украйна на базата на бреговата охрана в Балтимор, САЩ.
Руските медии побързаха да успокоят аудиторията си, че „предаването на катерите е политически жест“ и че „те не представляват заплаха за Русия“. Българските медии като pan.bg подчертаха, че това са 30-годишни катери, а Actualno.com цитира адмирал Владимир Валуев, бивш командващ Балтийския флот, който заявил, че „тези катери не увеличават мощта на флота, а само създават проблеми, и в крайна сметка всички ще свършат в „гробището за кораби“.
Няма смисъл да ви убеждаваме в обратното, но си струва да опровергаем откровените манипулации.
Какво получава Украйна?
Украйна получава два катера Drummond (WPB-1323) и Cushing (WPB-1321), спуснати на вода през 1988 и изведени от експлоатация през 2017 година.
RT пише за тях следното: „Държавната дума е убедена, че предаването на остарели и слаби единици по никакъв начин не застрашава Русия … Тези лодки вече са отслужили времето си и те трябва да бъдат възстановени„.
„Катерите действително са остарели, – съгласява се военният експерт и публицист Михаил Жирохов, – но трябва да имаме предвид, че Украйна загуби 85% от флота си в Крим. И по сравнение с това, което сега се намира на баланс в украинския флот, тези американски катери са именно това, от което имаме нужда“.
„Украинските Военно-морски сили могат със сигурност да използват тези катери още 10-15 години. Такива изводи направиха украинските моряци-специалисти, които заминаха да изучават техниката в Америка“, – заяви Тарас Чмут, ръководител на Украинския милитарен център.
В какво състояние е техниката?
„През 2002-2005 САЩ се опитваха да модернизират някои от тях, но всички осем катери, които претърпяха изменения, трябваше да бъдат отписани заради появилите се проблеми с издръжливостта на корпуса„, – пише RT.
Действително в САЩ са се опитвали да модернизират някои катери от серия Island, заради промени в задачите, които са били поставяни пред тях в края на ХХ век. И когато това става технически невъзможно, са били изведени от експлоатация. Но това не се отнася до катерите, които скоро ще акостират на украинския бряг.
„Украйна получава оригинални катери и с техния корпус всичко е наред“, – заяви военния експерт Тарас Чмут.
Колко ще струва това на Украйна?
RT уж се позовава (без да добавя линк към видео или публикация) на представител на Министерството на отбраната на САЩ, който уж заявил в ефира на CNN, че „тези катери бяха купени от Киев в рамките на изпълнението на програмата за продажба на неизползваемо военно оборудване и имущество на други държави (Excess Defense Articles Program)„.
„Катерите принадлежат на Бреговата охрана, а не на Министерството на отбраната на САЩ. Това е съвсем различно и отделно ведомство. Те попадат в рамките на програмата за помощ и Украйна го получава безплатно, но при това тя ще изхарчи около 10 милиона долара (по 5 милиона на катер) за модернизация, доставка и обучение на екипажа“, – подчертава Тарас Чмут.
„Това е стандартна американска програма: те предават безплатно самата техника, но допълнителните разходи се поемат от страната, която ги приема. И никой няма да прави изключение за Украйна“, – заяви Михаил Жирохов.
Какво означава това?
RT са уверени, че „предаването на катерите е политически жест, тези кораби не представляват опасност за Русия„.
„Русия разполага с Черноморски флот и техниката там действително е силна. Но за промяната на ситуацията в Азовско море, където те ще бъдат прехвърлени, тези катери са идеални. Бронираните катери, които сега се намират в Бердянск, не са мореходни. А тези (американските- авт.) могат спокойно да съпровождат танкери в Керченския проток“, – казва Михаил Жирохов.
Имало ли е забавяне заради президентската „Ковачница на остров Рибалски“, където произвеждат катери от същия клас?
Такава информация се появи в медиите от разследване на програмата „Схеми“, която цитира RT.
„Катерите Island можеха да бъдат предадени още през 2014. По техни данни чрез различни бюрократични процедури Киев задържа получаването на тези катери заради бизнес интересите на завода на Петро Порошенко „Ковачница на остров Рибалски“, където се строят военни катери по държавна поръчка„.
Тарас Чмут е съгласен, че Украйна е могла да получи техниката много по-рано и за това е можело оперативно да се решат всички вътрешноукраински бюрократични въпроси.
„Според украинското законодателство държавата не може да отпуска пари за нещо, което не й принадлежи. Такива са нашите правила, а в Америка има друго правило – ремонтът и обучението се провеждат на тяхна територия, но за сметка на страната-получател. И задръжката е била заради това. През юни тези ограничения бяха премахнати с отделен указ на Кабинета на министрите и процесът на предаване се осъществи“, – резюмира военният експерт Михаил Жирохов.
„Ковачницата на остров Рибалски“ няма техническите възможности да произвежда катери от такъв клас. А тези, които се произвеждат там, са три пъти по-малки от получените от Балтимор в четвъртък“, – подчертава Тарас Чмут, ръководител на Украинския милитарен център.