Повідомлення про звільнення тисяч працівників Укрзалізниці періодично з’являються в російських і проросійських ресурсах. Найчастіше такі фейки супроводжують матеріали, які переконують в невигідності для України припинення залізничного сполучення з Росією. Приводом для фейку слугують цитати, вирвані з контексту, як, наприклад, у новині про те, що Укрзалізниця нібито звільнить 5 тисяч працівників через скасування залізничного сполучення з Росією.
Новина про звільнення 5 тисяч працівників Укрзалізниці з’явилася після заяви колишнього заступника міністра інфраструктури Олександра Кави, яку він зробив під час інтерв’ю телеканалу Newsone.
«Якщо перевезення між Україною та Росією припиняться, Укрзалізниця змушена буде звільнити 5 тисяч співробітників у різних куточках України. А це, по суті, позбавити 5 тисяч сімей, громадян України, засобів для проживання», – заявив Олександр Кава.
Сайт Strana.ua одразу ж виніс цитату в заголовок, ніби це вже підтверждений факт: «У разі скасування залізничного сполучення з Росією без роботи залишаться 5 тисяч працівників Укрзалізниці».
Про це також написали «Антифашист», mignews.com.ua, Политнавигатор, newsnetwork.tv, Голос.ua та багато інших ЗМІ.
На запит StopFake ПАТ «Укрзалізниця» заявило, що не коментує чужі висловлювання.
10 вересня міністр інфраструктури України Володимир Омелян коментував у ефірі телеканалу «Прямий» плани щодо припинення залізничного сполучення з Росією. Зокрема, міністр зазначив, що це «питання все ще обговорюється». Позиція ж міністерства полягає в тому, що, «з огляду на попит на внутрішньому ринку залізничних перевезень і відсутність необхідної кількості поїздів, доцільніше буде використовувати їх усередині України, а не в східному напрямку».
Сайт «Центр транспортних стратегій» також навів коментар Володимира Омеляна із брифінгу з головою Представництва ЄС в Україні з приводу можливих збитків від припинення залізничного сполучення з Росією: «Збитків від припинення сполучення з РФ немає. Більше того, є збитки у внутрішньому сполученні. І ці поїзди, які ходять зараз в Росію, можуть суттєво покращити ситуацію у внутрішньому сполученні. Поки що конкретних дат немає, коли сполучення можуть закрити».
Зазначимо, що StopFake не вперше приділяє увагу цій темі.
Після новин про звільнення 5 тисяч працівників Укрзалізниці пішла інформація про звільнення вже «майже 100 тисяч співробітників». «Укрзалізниця в 2018 році переживає глобальне скорочення – маршрутів, поїздів, станцій, а тепер – і персоналу. Керівництво перевізника вирішило звільнити більше ніж 30% співробітників»,– пишуть «Аргументы и факты». Про це також написали сайти «Комментарии», «Антикор», «Вести» та інші.
Насправді директор з економіки і фінансів ПАТ «Укрзалізниця» Андрій Рязанцев під час форуму Європейської бізнес-асоціації сказав: «У нас сьогодні працюють 266 тисяч людей, або 2,5% працездатного населення України. Штат залежить від роздутої інфраструктури. Її оптимізація скоротила б штат до 170-175 тисяч осіб, але ми повинні розуміти, що тоді друга частина людей піде на вулицю, потрапить на ринок, на якому не дуже хороший рівень працевлаштування». Однак другій частині цитати Андрія Рязанцева ЗМІ не приділили такої уваги, як першій. У 2016 році також поширювався фейк про те, що «новий директор Укрзалізниці може звільнити 150 тисяч працівників».