«У Львові заборонили російську мову» – такими заголовками рясніли пропагандистські засоби масової інформації 19 вересня. Підставою для обурення в російських медіа стало рішення Львівської обласної ради про тимчасовий мораторій на використання російського культурного продукту. Російські медіа моментально підхопили новину і зробили з неї топову: «бандерівці» і «сепаратисти» знову утискають російськомовних, місцеве населення «у небезпеці».

Скріншот сайту Украина. ру
Скріншот сайту Газета. ру
Скріншот сайту Век

Проти рішення львівських депутатів почали висловлюватися російські журналісти, політологи, експерти різного рівня і навіть державні діячі та депутати Державної думи, які не мають жодного стосунку до внутрішньої політики України. Новий львівський «закон», як охрестили його російські ЗМІ, в Росії назвали «мракобіссям» та почали розмірковувати, як саме сусідня країна може відповісти на дії парламентарів львівської області.

Скріншот сайту RT
Скріншот сайту SMnews

 

Деякі медіа Росії намагалися хоч якось виправдати дії львівських депутатів і написали, що мало не половина парламентарів на сесійному засіданні «намагалася чинити опір» забороні й голосувала проти. Пропагандисти заявили, що не підтримали мораторій 43 депутати проти 57, які проголосували «за». Звідки взялося це дивне число, в російських виданнях не зазначається. Насправді ж на голосуванні в облраді були присутніми всього 61 депутат, з яких 57 проголосували «за», проти не голосував ніхто, також жоден не утримався. Не голосували лише чотири людини. Всі ці дані легко знайти на офіційному сайті Львівської обласної ради, більше того, там наводяться поіменні результати голосування.

Додаток на сайті Львівської облради

Ухвалене рішення – аж ніяк не закон, це звичайний мораторій на заборону використання культурного російського контенту. Окрім того, він тимчасовий – діятиме у Львівській області до закінчення окупації українських територій Росією. Як пояснили в облраді виданню Dpa, мораторій також носить рекомендаційний характер, а зовсім не примусовий чи законодавчий, як стверджують пропагандисти.

Скріншот сайту DW.com

Стосовно ж самого мораторію –  тут мова йде про можливу заборону аудіовізуальних творів у розважальних закладах Львівської області. Схоже звернення вже ухвалювалося на сесії 17 квітня. Місцеві депутати пояснюють таке рішення необхідністю «уникнення ескалації напруження і подолання наслідків тривалої мовної русифікації». Для роботи з юридичними і фізичними особами депутати запропонували створити спеціальну міжвідомчу групу, а районним адміністраціям рекомендують самостійно ухвалити такі ж рішення. Парламентарі Львівської області також планують звернутися з проханням зміни законодавства до Верховної Ради України.