Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider

Ранковий випуск новин «Першого каналу» 12 вересня 2018 року повідомляє:

«Тривалість життя в Росії зростає, вплив зовнішніх негативних чинників на цей показник стає меншим. Про це йдеться в доповіді Європейського бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Наприклад, підраховано, що росіяни рідше стають жертвами дорожньо-транспортних пригод. В цілому за десятиліття статистичний показник «очікувана тривалість життя» зріс на сім років.

Експерти ВООЗ зазначають, що серед причин позитивних зрушень – заходи, вжиті на державному рівні, поправки до законодавства, що регулює сферу охорони здоров’я».

Фейк «Первого канала»: ожидаемая продолжительность жизни в России выросла за десятилетие на семь лет

Хтозна, чи читали на «Першому каналі» доповідь, але даних, про які повідомляється в сюжеті, там немає. Очікувана тривалість життя вказана лише в цілому по Європі, але не за окремими країнами. Названо максимальний і мінімальний рівні серед європейських країн, але без вказівки, про яку саме країну йдеться.

Якщо порівняти цю інформацію з даними Росстату, не можна не помітити, що очікувана тривалість життя в Росії на 2015 рік (останній, про який наведено інформацію в доповіді ВООЗ), – 71,39 року – приблизно відповідає найгіршому показнику по Європі.

Але це ніяк не прояснює ситуацію зі зростанням тривалості життя в Росії, яке співробітники «Першого каналу» незбагненним чином розгледіли в доповіді ВООЗ. Можливо, дещо може пояснити повідомлення ТАСС на цю ж тему:

«Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) констатує поліпшення низки показників у сфері охорони здоров’я в Росії. Про це кореспонденту ТАРС повідомила директор відділу інформації, фактичних даних, наукових досліджень та інновацій Європейського регіонального бюро ВООЗ Клаудія Штайн в рамках презентації доповіді про стан охорони здоров’я в Європі, яку було поширено в середу.

«Ми відзначаємо поліпшення великої кількості індикаторів по Росії, особливо тих, що стосуються травм і зовнішніх чинників, які реально знизилися. Кількість смертей в результаті ДТП впала, а тривалість життя, навпаки, зросла», – сказала вона.

Згідно зі статистичними викладками, які лягли в основу опублікованої в середу доповіді, очікувана тривалість життя в РФ у 2013 році (останньому, про який доступні дані) збільшилася до 70,9 року. І, хоча це на 6,93 року менше, ніж в середньому по європейському регіону, і на 10 років менше, ніж у країнах Євросоюзу, однак на 7 років перевищує показник очікуваної тривалості життя в Росії в 1994 році».

Виходить, що інформацію про зростання тривалості життя взято зовсім не з доповіді, а з інтерв’ю, яке директор відділу інформації ВООЗ дала ТАСС під час презентації доповіді. Тобто у ВООЗ, мабуть, є дані про Росію, які використані при підготовці доповіді, але у відкритому вигляді в ньому не опубліковані.

Варто звернути увагу, що найсвіжіші дані ВООЗ щодо Росії відносяться до 2013 року, тобто не відображають падіння рівня життя в Росії, викликане економічним провалом і «війною санкцій» 2014 року. Але найцікавіше не це: за повідомленням ТАСС, очікувана тривалість життя зросла на 7 років із 1994 по 2013 рік, тобто не за одне десятиліття, а за два.

 

На графіку, основаному на інформації Росстату, видно, що в 1994 році очікувана тривалість життя в Росії була найнижчою більше ніж за півстоліття; це була нижня точка провалу, який розпочався в середині 80-х.

Давайте поглянемо, наскільки ж насправді зросла очікувана тривалість життя в Росії за останнє десятиліття. Найсвіжіші дані Росстату відносяться до 2017 року – 72,3 року (середній варіант прогнозу). А в 2008 році цей показник становив 67,99 року, тобто зріс він на 4,31 року, а не на 7, як рапортує «Перший канал», перебільшуючи результат більше ніж у півтора рази.

Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider