„Za svoje slova je potřeba nést následky“, „nelze mluvit do větru“, předpovědi „problémů“ a „ať ji soudí Bůh“ – tak reagovali zástupci ruské kulturní sféry a představitelé státu na slova v Rusku velmi populární lotyšské zpěvačky Laimy Vaikule o anektovaném Krymu. Známá umělkyně měla 10. srpna koncert v Oděse a pro místní noviny Dumskaja řekla, že se nechystá jet koncertovat na poloostrov.
„Ne, my to máme zakázané (navštívit anektovaný Krym – pozn. red.). My Evropané. Nepojedu tam, i kdyby mi nabízeli sebelepší honorář,“ zdůraznila Vaikule.
Lotyšská zpěvačka také řekla, že necítí nostalgii po SSSR a je šťastná, že se Sovětský svaz rozpadl. Rozhovor s Laimou Vaikule se jako blesk rozšířil do ruských médií a stal se hlavním tématem prokremelských novinářů. Média jedno za druhým publikovala články, ve kterých spílali zpěvačce za to, že nechce jet na Krym. Na její adresu se snesly urážky, slova opovržení, a dokonce i hrozby.
Jedním z prvních, kdo na oficiální úrovni okomentoval vyjádření Vaikule, byl první místopředseda Výboru pro obranu a bezpečnost Rady federace Franc Klincevič. V rozhovoru pro Regnum představitel výboru řekl, že zpěvačka „se vydala ve šlépějích Vachtanga Kikabidze“, což byl v dobách SSSR velmi známý herec a zpěvák, který je znám svými protisovětskými výroky, a po válce v Gruzii v roce 2008, kde Rusko podpořilo odtržení separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie, Kikabidze odmítl ruské státní vyznamenání a řekl, že do Ruska již nikdy nevkročí. Klincevič měl jistě na mysli výhružky smrtí od bojovníků „DLR“ proukrajinsky naladěnému gruzínskému zpěvákovi a herci z roku 2014.
„Skutečně žádná nostalgie. Laima Vaikule kráčí ve šlépějích Vachtanga Kikabidze. Avšak nelze mluvit do větru. Zajímalo by mě, jaký bude její honorář, jestli si to najednou rozmyslí a bude chtít jet na turné po Rusku,“ oznámil Klincevič.
Odmítnutí Vaikule vystoupit na Krymu pobouřil i zpěváka Olega Gazmanova. Na tiskové konferenci v Simferopolu Gazmanov řekl, že na lotyšskou umělkyni je vyvíjen nátlak a dal jí požehnání. Krotitel divé zvěře Edgard Zapašnyj již reagoval agresivněji. Na svém instagramovém účtu obvinil Vaikule, že zradila SSSR i „ruský Krym“.
Představitelé okupovaného Krymu pohrozili, že Vaikule přidají na seznam těch, „kteří nenávidí Krym“, na tzv. „krymská akta“, kam místní ruské úřady zapisují všechny, kteří nesouhlasí s anexí. Předseda Kremlem ovládané Veřejné komory poloostrova Hryhorij Ioffe řekl, že „cena duše umělce se nedá vyčíslit stříbrnými“. Předseda Výboru současného krymského parlamentu pro lázeňský průmysl a turismus Olexij Čerňak oznámil, že Vaikule se svým výrokem připravila o možnost „uvidět krásy Krymu a proměny v infrastruktuře“.
Ruská prokremelská média věnovala slovům Laimy Vaikule velký prostor, avšak v jednom z rozhovorů zpěvačka opět potvrdila, že za žádných okolností koncertovat na Krymu nebude. Na televizní stanici Rossija 1 lotyšská zpěvačka oznámila, že na poloostrov pojede teprve tehdy až budou odvolány sankce a Prvnímu kanálu objasnila, že „jestli se na semaforu objeví červená, to se my všichni lidé zastavíme a chápeme, že existují slova „smíš“ a „nesmíš“,“ řekla Vaikule (video od 8:40 do 9:50 min.).
Také předsedu Komise Rady federace pro informační politiku Alexandra Puškova pobouřilo, že lotyšská zpěvačka potvrdila, že se chystá anektovaný Krym ze svých vystoupení vynechat. Na svém twitteru ruský politik napsal, že „žádné zákazy jet na poloostrov neexistují“ a vůbec, ať si Vaikule zkusí přestat vystupovat v Rusku a začne si zpívat na „poloprázdných plážích v Jurmale pro Evropany“.
Ve Státní Dumě Ruska Laimu Vaikule prohlásili za „oběť protiruské propagandy“. Podle člena výboru Dumy pro sport a turismus Dmitrije Sviščeva „by si podobné výroky člověk s objektivním náhledem na situaci jen stěží dovolil“. Výroky Laimy Vaikule o Krymu rovněž nenalezly příliš pochopení u spisovatele Zachara Prilepina, herce Stanislava Sadalského, producenta Iosifa Prigožina a dalších Rusů, kteří se nachází na sankčním seznamu kvůli podpoře anexe Krymu.
Uživatelé na sociálních sítích vtipkují: Lotyšku Vaikule začali za její „evropský výběr“ kritizovat právě ti, kterým po zavedení protiruských sankcí byl zakázán vstup do zemí EU a na Ukrajinu.