«За сказане доведеться відповідати», «слово не горобець», передрікання «проблем» та «Бог їй суддя»: такими виразами представники російської влади і діячі мистецтв зустріли висловлювання латвійської співачки Лайми Вайкуле щодо анексованого Криму. Відома артистка 10 серпня дала в Одесі концерт, напередодні якого повідомила місцевому виданню «Думская», що не збирається їхати на півострів з гастролями.
«Ні. Нам заборонено (відвідувати анексований Крим – прим.ред). Нам, європейцям. Я туди не поїду, який би гонорар мені не пропонували», – підкреслила Вайкуле.
Латвійська співачка також повідомила, що не відчуває ностальгії за СРСР і радіє, що Радянський Союз розпався. Інтерв’ю Лайми Вайкуле миттєво розлетілося російськими засобам масової інформації і посіло топове місце в порядку денному пропагандистів. Медіа одне за іншим видавали матеріали, в яких громили латвійську артистку за її небажання їхати до Криму: в діло пішли образи, зневага та навіть погрози.
Одним з перших на офіційному рівні прокоментував слова Вайкуле перший заступник голови комітету з оборони і безпеки Ради Федерації Франц Клінцевич. В інтерв’ю Regnum російський чиновник заявив, що артистка «стала на шлях Вахтанга Кікабідзе». Клінцевіч, ймовірно, мав на увазі погрози життю, що надходили 2014 року проукраїнськи налаштованому грузинському співакові і кіноакторові від бойовиків угруповання «ДНР».
«Дійсно, жодної ностальгії. Лайма Вайкуле ступила на стезю Вахтанга Кікабідзе. Але слово – не горобець. Цікаво, скільки тепер складатиме її гонорар, якщо вона раптом надумає вирушити на гастролі до Росії», – заявив Клінцевіч.
Відмова Вайкуле від виступу в Криму обурила й співака Олега Газманова. На прес-конференції в Сімферополі Газманов заявив, що на латвійську артистку чиниться тиск і благословив її. Більш агресивно відреагував дресирувальник Едгар Запашний. У своєму Інстаграмі він звинуватив Вайкуле у зраді СРСР і «російського Криму».
https://www.instagram.com/p/BmYrZrnHlLX/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=z9lrcbavgw4d
Чиновники окупованого Криму взагалі погрожують внести Вайкуле у список «кримоненависників» – так зване «кримське досьє», до якого місцева російська влада вносить усіх незгодних з анексією. Підконтрольний Кремлю голова громадської палати півострова Григорій Іоффе заявив, що «душевні якості артистів не вимірюються у срібниках». А глава комітету нинішнього кримського парламенту з питань санаторно-курортного комплексу і туризму Олексій Черняк запевнив, що своїми висловлюваннями Вайкуле позбавила себе можливості «помилуватися красою Криму та його інфраструктурними змінами».
Російські пропагандистські ЗМІ навіть присвятили численні ефіри словам Лайми Вайкуле, але під час інтерв’ю артистка знову підтвердила, що дійсно за жодних обставинах не поїде з гастролями до Криму. Телеканалу Росія 1 співачка повідомила, що поїде на півострів лише після зняття санкцій, а Першому каналу пояснила, що «якщо загоряється червоне світло на світлофорі, то ми всі, люди, стоїмо і розуміємо, що є слово «можна» і «не можна», – сказала Вайкуле (див. відео 08.40-09.50).
Підтвердження намірів ігнорувати анексований Крим від латвійської артистки обурило голову Комісії Ради Федерації з інформаційної політики Олександра Пушкова. У своєму Твіттері російський політик написав, що «жодних заборон на відвідини півострова немає» і взагалі, нехай Вайкуле перестане виступати в Росії і почне співати «на напівпорожніх пляжах Юрмали для європейців».
Чтобы не видеть «сошедших с ума и зомбированных людей-зверей», которым пришлись не по душе заявления Вайкуле, ей достаточно не приезжать на заработки в Россию, а петь в кафе на полу-пустых пляжах Юрмалы для «европейцев», которых там нет и которые вообще не знают, кто она такая.
— Алексей Пушков (@Alexey_Pushkov) August 13, 2018
У Державній Думі Росії Лайму Вайкуле взагалі назвали «жертвою антиросійської пропаганди». На думку члена комітету Держдуми з фізичної культури, спорту, туризму Дмитра Свищева, «такі висловлювання щодо Криму навряд чи дозволила б собі людина з об’єктивним поглядом на ситуацію». Також слова про Крим Лайми Вайкуле негативно сприйняли письменник Захар Прилепін, актор Станіслав Садальський, продюсер Йосип Пригожин та інші росіяни, які опинилися під різними санкціями за підтримку анексії Росією Криму.
Користувачі соціальних мереж жартують: критикувати латвійку Вайкуле за її «європейський вибір» почали саме ті виконавці, які після введення антиросійських обмежень самі опинилися серед нев’їзних до країн ЄС і України.