Źródła: Boone County Historical Society, Herald – Whig, Wikipedia
W muzeum The Boone County History and Culture Center w amerykańskim stanie Coloumbia otwarto niedawno wystawę „Historia fałszywych wiadomości (i najstarszej na świecie szkoły dziennikarskiej)”. Odwiedzający mogą dowiedzieć się, jak na przestrzeni dziejów rozprzestrzenia się dezinformacja.
Kurator wystawy, profesor Clyde Bentley ze Szkoły Dziennikarstwa Uniwersytetu Missouri mówi, że era fałszywych wiadomości zaczęła się na długo przed wyborami w 2016 r., w których zwyciężył Donald Trump. Według fachowca – pojęcie „fake newsów” jest znane co najmniej od czasów Karola II.
Jak się bowiem okazuje – w Anglii Karol II w 1600 roku zakazał… picia kawy. Chciał w ten sposób mieć wpływ na to jakie (i jak) rozprzestrzeniają się krytyczne dla jego władzy informacje. Kawiarnie z kolei były (co także nie jest nowością) miejscami swobodnej wymiany informacji i plotek o polityce. Wystawa w muzeum w Columbii pokazuje również m.in. jak rząd stanowy w Missouri cenzurował wiadomości podczas wojny domowej. Żołnierze dokonywali wówczas aresztowań dziennikarzy sympatyzujących z konfederatami.
Jako „eksponaty” możemy zobaczyć trzy rodzaje fałszywych wiadomości: informacje błędne, złośliwe i „prawdziwe informacje, które nie są prawdziwe”. Oprócz tego muzeum analizuje w jaki sposób w sieciach społecznościowych zachowują się rozsiewające dezinformację boty. Jako przykład podano historię o tym, jak boty wpłynęły na rozmowy online związane z protestami na Uniwersytecie Missouri jesienią 2015 roku. Wówczas jeden z rosyjskich botów rozpoczął plotkę o obecności Ku Klux Klanu w kampusie i wykorzystał inne boty do rozpowszechniania tych fałszywych informacji.
„Wystawa ta ma na celu zgłębienie długiej historii złośliwych zmyśleń, dezinformacji, propagandy, niezweryfikowanych pogłosek lub niewiarygodnych relacji. Ma także na celu podkreślenie tego, co obywatele powinni wiedzieć na ten temat i jak zastosować tę wiedzę w miarę poruszania się po świecie mediów” – czytamy na stronie muzeum.
Wystawa o fake newsach jest połączona z opowieścią o wydziale dziennikarstwa na tutejszym uniwersytecie. Missouri School of Journalism przy University of Missouri w Kolumbii jest jedną z najstarszych szkół dziennikarskich na świecie. Została założona w 1908 roku. Starsza jest tylko francuska Ecole Supérieure de Journalisme de Paris (zał. w 1899 r.). Szkołę ukończyli m.in. Gerald M. Boyd – były redaktor naczelny The New York Times, Haynes Johnson – laureat nagrody Pulitzera, Ken Paulson – były redaktor naczelny USA Today. Studiował tu także Brad Pitt, ale szkoły nie ukończył.
Źródła: Boone County Historical Society, Herald – Whig, Wikipedia