Однин з найпростіших способів створення фейку – провести опитування на вулиці, змонтувати його потрібним чином і представити результати як репрезентативні. Пропагандистська Ukraina.ru заявила, що переважна більшість українців проти припинення залізничного сполучення. Новина базується на опитуванні, яке провів журналіст Ukraina.ru на вулицях Києва.
На відео журналіст Ukraina.ru ходить центральною вулицею Києва – Хрещатиком, де переважно гуляють і відпочивають туристи, і розпитує, як ті ставляться до можливого припинення залізничного сполучення з Росією. Примітно, що журналіст не підходить до усіх поспіль, а обирає певну аудиторію – вік 40+, проходячи повз молодь (на відео є лише одна молода дівчина), а відповіді декого з присутніх на лавках швидко перемотує вперед. У підсумку, всі учасники опитування відповіли, що виступають проти припинення залізничного сполучення з Росією.
Також в новині йдеться, що „переважна більшість киян вважає за недоцільне розрив з/д сполучення”, хоча люди на відео не говорять, звідки вони.
Опитування, які проводяться ЗМІ, не є репрезентативними, якщо не проводилися спільно з професійними соціологічними службами. Такі опитування не враховують необхідну вибірку, особливості проведення опитування, складання анкети, часто редагуються так, як потрібно журналістам. Результати таких опитувань не є зрізом думки всього суспільства.
Показово, що подібні опитування, проведені різними ЗМІ, можуть показати різні результати. Так, український новинний сайт „Обозреватель” провів на своєму майданчику опитування „В Україні прагнуть повністю закрити транспортне сполучення з Росією: чи є в цьому сенс?”. За даними сайту, в опитуванні взяло участь майже 10 тисяч респондентів, з яких 44% відповіло, що „кожен має право сам вирішувати, куди їздити”, 40% згодні з таким рішенням, 14% – виступили проти.
Наразі така пропозиція ще знаходиться на стадії обговорення, також міністр інфраструктури Володимир Омелян заявив, що, наприклад, вантажне залізничне сполучення Україна не зупинить через зобов’язання перед Світовою організацією торгівлі. Щодо автобусного сполучення поки мова не йде.
Також ПАТ „Укрзалізниця” опублікувала дані з яких випливає, що попри те, що потяги до Москви курсують з позитивним фінансовим результатом, кількість пасажирів на цих маршрутах кожного року скорочується.
„Протягом 6 місяців 2018 року за сполученням Україна – Російська Федерація перевезено 358,9 тисяч пасажирів, це на 17,1% менше від відповідного показника минулого року”, – йдеться у заяві компанії. „У 2017 році кількість перевезених пасажирів за сполученням Україна – Російська Федерація порівняно з 2013 роком зменшилася більш ніж у 5 разів, і зазначена тенденція зменшення пасажиропотоку продовжує зберігатися”, – додає прес-служба ПАТ „Укрзалізниця”.