Един от централните пропагандни наративи на руските и проруски медии е, че Украйна е заплаха не само за съседните държави, но и изобщо за целия свят. Ето затова се появяват фейковете, че в Украйна бушували епидемии от дребна шарка, хепатит А или туберкулоза. И изобщо Украйна стояла на ръба на екологична катастрофа и заплашвала света с „нов Чернобил„. А неотдавна руските медии разпространиха информацията, че в акваторията на Азовско море близо до украинския град Мариупол открили „холерен вирус“.
Сред изданията, разпространили информацията, са LIFE.ru, „Взгляд„, ТАСС, Утро.ru, „Аргументы и Факты„, „Блокнот„. В същото време някои руски медии като РИА Новости и ТАСС вече успяха да публикуват опровержение на съобщението. Веднага ще отбележим, че холерата се причинява от бактерията Vibrio cholerae, а не от вирус. Не това е най-малкият „грях“ на руските журналисти.
Новината, че в Азовско море близо до Мариупол била намерена бактерията Vibrio cholerae, бе съобщена на 6 юли от така наречената „Гореща линия“ на органите на реда на „ДНР“. На сайта на „ведомството“ се казва, че сътрудник на мариуполската градска администрация съобщил за „заплаха от избухване на инфекциозното заболяване на окупираната от ВСУ (Въоръжените сили на Украйна) част от Донбас“. Информаторът заявил, че уж от началото на 2017 ХЕИ редовно откривала холерни вибриони, но тези данни били пренебрегнати от украинските власти. Освен това, както съобщават медиите, откритите холерни вибриони носели сериозна „опасност за руските територии и най-вече за Ростовска област“. Ще отбележим, че твърденията на градските власти на Мариупол, че „не са открити причинители на инфекциозни заболявания и холерен вибрион„, бяха пренебрегнати от руската страна.
На 10 юли в пресата започнаха да се появяват съобщения, че Федералната служба за надзор в сферата на защитата на правата на потребителите и благополучието на човека (Роспотребнадзор) е започнала да извършва собствена проверка на водата в Азовско море. Също на 10 юли Роспотребнадзор изпрати писмо до Европейското регионално бюро на Световната здравна организация (Евро-СЗО) с искане за информация за „случаите на холера сред хората и резултатите от лабораторните изследвания на околната среда (вода от открити водни източници) в Украйна“.
В отговора си на писмото ЕВРО-СЗО написа, че те „нямат никакви данни за наличието на положителни резултати от тестовете за холерна пръчица (V.cholerae) при хората или в околната среда край град Мариупол, Украйна или в близките околности през 2018“. Те също така отбелязаха, че ЕВРО-СЗО е открило множество споменавания в медиите за намирането на холерна пръчица в околната среда на Азовско море, но „достоверността на тези съобщения в медиите не бе потвърдена“. В СЗО подчертаха, че „Украйна провежда постоянен мониторинг на пробите от околната среда, включително за холерна пръчица, във всички региони на страната и през 2018 година не са открити положителни проби за холера в околната среда в района на Донецк“. Освен това, както се казва в съобщението, наличието на холерна пръчица в пробите от околната среда „не е еквивалентно на съществуването на риск за общественото здраве по отношение на избухването на епидемия от холера“.
В отговор на запитването на StopFake.org в пресслужбата на Министерството на здравеопазването на Украйна (МОЗ) отговориха, че към 18 юли 2018 година не е регистриран нито един случай на заразяване на човек с холера, освен това опасните холерни вибриони не са открити в Донецка или друга област на Украйна. Във връзка с разпространението на неверни данни за наличието на опасната холерна пръчица Министерството на здравеопазването публикува на сайта си опровержение на информацията.
„Азовско море и град Мариупол са традиционен ареал за разпространението на вибрионите на холерата, – обясни Володимир Курпита, генерален директор на Центъра за здравеопазване при МОЗ, – особеността на тези вибриони се състои в това, че част от тях са в неаглутинираща форма, тоест те не предизвикват болест“. Експертът заяви, че тези форма на холера може да бъде открита от време на време, но тя не носи никаква опасност. Дори и в условията на окупация на част от Донецка област украинските власти продължават да наблюдават екологичната ситуация в региона, например това се извършва от Мариуполския лабораторен център. „В Украйна има система за наблюдение на холерата, която включва изследване на околната среда (тоест взимане на проби от водата) и изследване на хората, които боледуват от „чревни болести“, – обясни Володимир Курпита. Експертът напомни, че с оглед на факта, че страната е част от световната мрежа на International Health Regulations, Украйна има задължението да информира световната общност за откриването на болести като холера или коремен тиф.
В медиите неведнъж се е появявала информация за сложната екологична ситуация в Азовско море. Например изданието „Обозреватель“ публикува коментар на Олех Недава, депутат от Върховната рада, че „морето е замърсено и там може да има не само холера, но и много други неща“. „Ситуацията се усложнява още и от това, че емисиите от окупираната територия в Азовско море не се контролират“, – се казва още в новината. Володимир Курпита обясни, че източниците на питейна вода преминават редовен производствен контрол за наличието на бактерии от така наречената „чревна група“. „Тоест съществува риск, че в условията на жеги и нарушаването на процеса на контрол на отпадните води от големите градове на териториите, извън контрола на украинската власт, може да има изтичане, но именно за това ние провеждаме контрол“, – разказа експертът. „Сега ние нямаме информация за масово разпространение на вредни инфекции в този регион“.