У новому випуску Stop Fake News ми розбиралися, що такого цікавого було у виступі Святослава Вакарчука перед студентами, що ним зацікавилися російська пропаганда. Ми також поспілкувалися з експерткою Стоп Фейк Ганною Рожковою про зміни у законодавстві ЄС щодо захисту приватності. Тепер ви знатимете, чи варто боятися багатомільйонних штрафів, фотографуючи європейські міста.
Доброго дня!
Ви дивитеся програму “СтопФейк”, в якій ми розповідаємо про дезінформацію у мас медіа, аналізуємо хто і навіщо намагається обманути вас в засобах масової інформації і як від цього уберегтися. Мене звуть Катерина Крук.
Сьогодні ми поговоримо про криваві заклики Святослава Вакарчука до повалення чинної влади та розберемося, чи дійсно у ЄС більше не можна фотографувати та знімати людей.
Громадський діяч, лідер українського рок-гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук нібито закликав знищити чинну владу в Україні. Ця новина розлетілася з неймовірною швидкістю на багатьох російських сайтах «РЕН ТВ», «РБК», «Вечерняя Москва», «Говорит Москва», та низці інших видань. Росіяни пишуть, що цей заклик Вакарчук зробив 23 червня під час своєї промови перед випускниками Української академії лідерства у Києві. І якщо вірити апокаліптичним заголовкам російської преси, він мав би сказати щось приблизно таке (відео 2.42-2.53)
Як завжди, слова російських пропагандистів виявилися перебільшеними та вирваними з контексту. Виступ лідера гурту перед випускниками дійсно відбувся і він справді закликав їх до боротьби. Однак про знищення або повалення чинної влади в Україні не йшлося. Російські ЗМІ вирвали з контексту окремі частини з його виступу і додумали цей заклик.
Насправді Вакарчук говорив про боротьбу з системою загалом. На початку своєї промови, яку російські ЗМІ не взяли до уваги, Вакарчук розповідає про саме поняття «системи» як такої, але без конкретних прізвищ українських політиків. (відео 0.33-1.01)
Далі Вакарчук перераховує «головні страхи» системи, після чого і розповідає випускникам Української академії лідерства як боротися з нею.
«Ви, як мисливці проти системи, повинні потрапити до неї і знищити її для того, щоб більше ніколи вона не роз’їдала, як ракова пухлина, цю багатостраждальну країну, котра заслуговує на зовсім інші речі. …цей талановитий народ так багато разів був маніпульований, що вже настав час сказати: досить.– зазначив громадський діяч. Це єдині заклики до боротьби, які прозвучали у його виступі. До речі, ця історія є хорошим прикладом того, що спростування деяких фейків лежить просто на поверхні і єдине, що вам треба, це перевірити оригінал новини. Доступні і відео версія і текстовий варіант виступу Святослава Вакарчука і кожен з вас може їх легко знайти. Читайте першоджерело, не ведіться на заголовки.
За даними українських прикордонників кількість перетинів кордону з ЄС за безвізовий рік зросла на понад 2,5 мільйони. Разом із зростанням числа українців, які подорожують до Євросоюзу, не зменшується і число фейків та маніпуляцій про Європу. Одна із останніх про те, що у Євросоюзі заборонили фотографувати людей і що за порушення цього правила можна отримати штраф аж у 20 мільйонів євро. Любителі подорожей та фотографій перелякалися: чи це означає, що можна забути про селфі на тлі історичних пам’яток та вуличні фотографії? Сьогодні ми поговоримо з експерткою СтопФейк Ганною Рожковою, яка пояснить зміни у законодавстві ЄС і розкаже, чи варто їх боятися.
На сьогодні це все. А ми продовжимо слідкувати за пропагандистами та їхніми намаганнями маніпулювати вашою точкою зору. Якщо ви побачили інформацію, правдивість якої викликає ваші сумніви, поділіться з нами і ми її перевіримо. Висилайте новини на перевірку на нашу поштову адресу, або через форму “Повідомити про фейк” на сторінці стопфейк. орг. На цьому ж сайті ви знайдете більше аналітики та розвінчаних фейків. До зустрічі через тиждень!