Джерело: EU vs Disinfo
Дегуманізація – це досить поширена риса конфліктних ситуацій, коли супротивники мають намір отримати підтримку своїх власних дій, а також послабити противника за допомогою жорсткої риторики і поширення дезінформації.
Дезінформація часто використовує дегуманізацію як інструмент для очорнення, зокрема, збройних сил України (ЗСУ). І це попри те, що офіційна позиція Кремля (всупереч доказам) полягає у тому, що Росія не бере участі у війні на Сході України.
Зважаючи на нові заяви щодо ЗСУ, які з’явилися цього тижня, ми вирішили, що доцільним буде проаналізувати попередні приклади дезінформації про українську армію. Жодних доказів для їх підкріплення надано не було.
По-перше, на цьому тижні з’явився матеріал, у якому передається подвійний посил про нібито жорстокість ЗСУ і про низький рівень моральності на Заході (ще одна улюблена тема прокремлівської дезінформації).
«Багаті люди із західних країн можуть купити право вбивати мирних жителів на Донбасі, це «сафарі» забезпечується українською армією».
Така жахлива і необґрунтована заява поширюється однією з офіційних сторін конфлікту – представником самопроголошеної Донецької Народної Республіки.
По-друге, з’явилося абсурдне твердження, що повторювалося вже не одноразово:
«Українські зомбі», які борються і після пострілів у голову, реальні.
Це дійсно страшно. Але що може бути ще страшнішим? Запитайте у каналу «Звезда», офіційного телеканалу Міністерства оборони Росії, і вони дадуть вам відповідь – нацистські зомбі!
«З могил вилізли справжні живі мерці – нацистські зомбі».
У ще одному непідтвердженому матеріалі повідомлялося про те, що в українських військових госпіталях відбувається щось підозріле:
«Французькі митники в аеропорту Орлі перехопили партію донорських органів, незаконно вивезену з України. Контейнер містив «більше 200 носових перегородок і сфінктерів ануса. Відправник – Дніпропетровський клінічний військовий госпіталь».
Також, відповідно до дезінформаційних наративів, ЗСУ не поважає церкву і релігію, як стверджується в наступному матеріалі:
«Військкомат (Україна) влаштував облаву на призовників в монастирі. Монастир було оточено і обшукано, військові намагалися знайти молодих людей, які ухиляються від служби в армії».
Цю заяву було швидко розвінчано самим монастирем, який заперечував проведення будь-яких рейдів на його території.
Також існують матеріали, що спрямовані на приниження ЗСУ, а не мають на меті вселити страх перед ними, наприклад, твердження про спалах чуми в ЗСУ або про нестачу призовників, і що через це ЗСУ змушені залучати злочинців.
Хоча цей список і не є вичерпним, він служить ілюстрацією того, як прокремлівська дезінформація дегуманізує Збройні сили України, щоб зменшити підтримку і співчуття Україні.
Гра в провокацію 2.0
11 червня в рамках візиту делегації ЄС до України розпочалася цілеспрямована кампанія з дезінформації. Цього тижня ми вирішили трохи краще дізнатися про цю кампанію.
Згідно з дезінформацією, українські органи безпеки готували провокацію на Донбасі; вони нібито планували збити вертоліт делегації ЄС, щоб звинуватити проросійських сепаратистів в атаці. Як ми підкреслювали раніше, це типовий спосіб прокремлівської дезінформації: попередити про «провокації», щоб посіяти недовіру і розкол серед партнерів.
Дезінформація знову надійшла від однієї зі сторін конфлікту: вона була вперше опублікована на сайті так званого Міністерства державної безпеки самопроголошеної Донецької Народної Республіки. Матеріал активно поширювався у перший день після публікації, досягнувши піку, а наступного дня поширення швидко скоротилося і майже припинилося за три дні.
Той же матеріал був опублікований, принаймні, російською, англійською, іспанською, німецькою та французькою мовами на більш ніж 70 різних сайтах; його було опубліковано в Twitter, ВКонтакте, у блогах, на форумах, YouTube і навіть в розділі з коментарями сайту Bloomberg, під новинною статтею.
Згідно з аналітичним інструментом Brandwatch дезінформація набрала більше 600 000 реакцій в Twitter. Їй вдалося набути широкого розголосу в засобах масової інформації у Росії, але вона не потрапила до основних ЗМІ в ЄС – принаймні, аналізованими мовами. «Супутник» подбав про поширення мовами ЄС.
Структура поширення була різною для англійської та російської мов. Станом на 7 годину ранку 11 червня десятки російськомовних дезінформаційних ЗМІ опублікували це повідомлення через короткі проміжки часу.
Англійською мовою матеріал вперше з’явився тільки на South Front. Потім він активно поширювався у Twitter акаунтами, активність яких схожа на поведінку ботів. Перший Twitter-аккаунт, який опублікував матеріал, в середньому публікує 250 твітів щодня. У перший день матеріал англійською мовою прочитало понад 200 000 користувачів Twitter.
На щастя, кампанія з дезінформації не змогла зірвати візит, але отримала широке висвітлення у російських ЗМІ, обмежене висвітлення в ЄС і відносно непогане висвітлення у соцмережах. І це всього лише з метою дезінформації, без будь-яких доказів очікуваної загрози «провокації».
Джерело: EU vs Disinfo