Україна вимирає: російські засоби масової інформації періодично поширюють «сенсаційну» інформацію про те, що чисельність українців скорочується. 19 червня такі пропагандистські ресурси, як Звезда, Вести.ру, Рамблер, Новороссия , знову підняли тему вимирання і старіння українців.
Російські медіа посилаються на доповідь про народонаселення світу Організації Об’єднаних Націй. ЗМІ заявляють, що Україна, згідно з представленим документом, потрапила до «смертельного чорного списку». Пропагандисти роблять акцент на тому, що до 2050 року кількість місцевих жителів в Україні скоротиться як мінімум на 15%.
«У багатьох посткомуністичних країнах Центральної та Східної Європи спостерігається серйозний демографічний спад. І, більше того, багато з них уже відчули масове зниження чисельності населення за останні 25 років. Це масова втрата населення, безпрецедентна в мирні часи», – цитують РосЗМІ провідного дослідника Центру Вітгенштайна Томаша Соботка.
Звідки російські медіа взяли цитату дослідника Соботки – не уточнюється.
Сама доповідь опублікована на офіційній сторінці ООН і містить посилання на повний звіт Організації про народонаселення світу в 2017 році. Згідно з цим документом в Україні, як і в інших країнах Європи, зараз коефіцієнт сумарної народжуваності становить 1,6 дитини на кожну жінку, що є нижчим за мінімальний рівень – 2,1 дитини на кожну жінку.
Інформація про скорочення населення України і Європи не нова, як це подають російські ЗМІ. Раніше в інтерв’ю виданню «Сегодня» Ірина Курило, завідувачка відділом демографічних процесів і демографічної політики Інституту демографії та соціальних досліджень М. В. Птухи НАН України розповіла, що основна демографічна проблема Європи – це не низький рівень народжуваності, а смертність молоді від шкідливих звичок – алкоголю, тютюнопаління, важких умов праці та недотримання безпеки.
«На сьогодні ми маємо низьку народжуваність. Але основною демографічною проблемою у нас є не стільки низька народжуваність, як висока передчасна смертність. Хоча чомусь усі вважають, що нам от край потрібно більше народжувати, і це вирішить усі проблеми. А тим часом за народжуваністю ми, до речі, близькі до середньоєвропейського рівня: за даними 2016 року – ближче до 1.4 дитини на жінку, в 2012/2013 були майже на середньоєвропейському – трохи більше 1.5. А ось стосовно смертності: в Україні з тих хлопчиків, які доживають до 16, майже третина не доживає до 60 років», – сказала Курило.
Пропагандистські ЗМІ вирішили за краще не згадувати про те, що в доповіді містяться дані і про демографічну ситуацію в Росії. Яка є не набагато кращою, ніж в Україні і країнах Європи
Згідно з доповіддю ООН, у 2017 році населення Росії досягло 144 мільйонів чоловік. Більша частина росіян, 68 відсотків, перебуває у віці до 64 років, старші за 65 років – 14 відсотків жителів Росії. У звіті йдеться про те, що рівень народжуваності в Росії знаходиться на рівні 1,8 дитини на одну жінку. Середня тривалість життя росіян – 66 років серед чоловіків і 77 – серед жінок.
Такі ж демографічні показники й в Україні. За винятком того, що населення країни становить не 144 мільйони чоловік, як у Росії, а 44,2 мільйона.