Източник: Юрий Бершидски, за The Insider
„Вести недели“ разказват за ситуацията, в която попадна руският милиардер Роман Абрамович във Великобритания: „Антируската истерия, който се надигна след отравянето на семейство Скрипал, вече удари с рикошет по самата Великобритания. Страната загуби инвестиции за милиард паунда. Според оценките на такава сума трябваше да бъде направена реконструкция на стадиона на „Челси“ „Stamford Bridge“. Парите трябваше да дойдат от собственика на клуба Роман Абрамович, но той промени решението си след като възникнаха проблеми с британската му виза“.
Абрамович действително се отказа от плановете за реконструкция на стадиона, но не става съвсем ясно къде авторът на сюжета във „Вести недели“ Александър Хабаров вижда връзката със случая с отравянето на семейство Скрипал и „антируската истерия“.
Визата Tier 1 на Абрамович като инвеститор, която получават хората, инвестирали в британската икономика не по-малко от £2 млн, вече изтече. Собственикът на Челси не можа да получи нова виза, той не получи отказ, но процесът на разглеждане на молбата се проточи. В тази ситуация Абрамович получи израелско гражданство, което му дава право на безвизови пътувания до Великобритания за период до 6 месеца в рамките на една година, но не му дават право да се занимава с бизнес там. Всъщност сега той има статут на турист във Великобритания. След това той оттегли молбата си за виза като инвеститор, въпреки че инвестираните от него средства в британската икономика са многократно по-големи от изискваните £2 млн.
Проблемът явно се крие в това, че за удължаването на визата британските власти са поискали от Абрамович да обясни произхода на богатството си и решението му да се откаже от визата, и следователно и от възможността да прави бизнес в страната, са косвено доказателство, че той няма обяснение. Но източник в обкръжението на Абрамович е заявил пред РИА Новости: „Нямаше въпроси да се обясни произходът на капитала. Нямаше никакви допълнителни изисквания. Обичайният процес за удължаване, просто по-дълъг от обикновено“. Но пък в този случай е невъзможно да се разбере какво е принудило Абрамович скоро след това да оттегли молбата си.
Усилената проверка на произхода на капиталите едва ли е свързана със случая със семейство Скрипал. Пакетът от мерки за борба с прането на пари е приет още през 2017 година, а през януари тази година той влезе в сила. През март тази година бе съобщено за първата заповед за арест на имущество с неизвестен произход (unexplained wealth order): бяха арестувани два обекта недвижима собственост и бяха замразени сметки, принадлежащи на неназован политик от Централна Азия. Явно Абрамович е първият руски гражданин, който се е сблъскал с проблеми заради новите британски мерки.
В сюжета на Хабаров фен на „Челси“ се възмущава: „Не разбираме защо правителството взема такива решения. Всички фенове на Челси са разочаровани от това. Той планираше да ни построи нов стадион. Всички толкова го чакаха, а сега всичко се отлага. Те трябва да му се извинят и да му позволят да направи всичко, което е запланирал. Той е живял тук над петнадесет години. Децата му са се родили тук. И сега му устройват неизвестно какво заради някаква си политика“. Но ако на фена, открит от Хабаров, му е безразлично, че в любимия му клуб са инвестирани пари със съмнителен произход, то на британските власти не им е безразлично.
„Със своята антируска кампания правителството на Великобритания може би разчита на някакви тайни дивиденти, но за сега виждаме само загуби, да вземем милиарда, който Роман Абрамович няма да инвестира в новия стадион. Парите си заминаха заради неблагоприятния инвестиционен климат, който бе създаден с усилията на британските власти“, – обобщава Хабаров. Така и остава загадка за какви тайни дивиденти намеква той. Но Британия се стреми да се избави от репутацията на „убежище за мръсни пари“, както се изразява Financial Times, и заради това е готова да се лиши от част от инвестициите. Този процес започна много преди отравянето на семейство Скрипал, а историята с визата на Абрамович най-вероятно просто е съвпаднала по време с влошаването на британско-руските отношения.
Източник: Юрий Бершидски, за The Insider