Російські ЗМІ спотворили слова Президента Литви Далі Грібаускайте, а пізніше – і міністра закордонних справ Естонії Свена Міксера – для того, щоб створити ілюзію того, що Євросоюз нібито прагне поліпшити відносини з Росією – за всяку ціну. При цьому в таких “новинах” не згадуються взагалі, або згадуються в самому кінці причини погіршення цих відносин: окупований Крим, військова агресія на Донбасі, санкції.
Спочатку з’явилася новина, що Президент Литви Даля Грібаускайте заявила, що “з Росією краще співпрацювати, ніж воювати”. Пізніше, як пише Ukraina.ru, “міністр закордонних справ Естонії Свен Міксер слідом за президентом країни Далею Грібаускайте висловився на користь зближення з Росією”. У виданні “Аргументы и факты” повідомили, що “президент Литви Даля Грібаускайте зробила безпрецедентну заяву про готовність до співпраці з Росією, не висуваючи при цьому вимог”.
Спотворену суть інтерв’ю з президентом Литви Далею Грібаускайте опублікували ТАСС, Ukraina.ru, RT, Росбалт, РИА Новости, Газета.ru, Российская газета, Life.ru, Аргументы и факты, Politikus.ru, versia.ru, РИА Новости Украина, politobzor.net, Argumenti.ru та інші.
Маніпулятивну новину на основі інтерв’ю з міністром закордонних справ Естонії Свеном Міксером поширили Известия, Ukraina.ru, informburo.dn.ua та інші.
Президент Литви Даля Грібаускайте дала інтерв’ю місцевому сайту 15min.lt, в якому, відповідаючи на запитання “Чи вважаєте Ви, що Росія залишиться найбільшою загрозою для Литви в наступному десятиріччі?”, заявила: “Так, сусід залишиться складним найближчими роками або в найближчому майбутньому, і якщо глава держави залишиться той самий, буде така ж ситуація. Але я не хочу махнути рукою і говорити, що я не хочу спілкуватися, намагатися робити це, – все змінюється, геополітична ситуація змінюється, тому ми повинні бути відкриті до змін”.
Також на запитання про те, “чи можна співпрацювати з нинішньою владою в Росії після деяких змін”, Даля Грібаускайте відповіла, що “відмова від окупованих територій, менше агресивності, відсутність інтересу до прояву сили.., впливу на вибори в наших країнах… уможливлять співпрацю з усіма нашими сусідами”. І додає – безвідносно до Росії: “Найважливіше – залишатися уважним до інтересів наших людей, нашої країни, і завжди краще спілкуватися, торгувати, ніж боротися”.
Рівночасно, прокремлівські ЗМІ вже встигли заявити, що “влада балтійських країн, що раніше відрізнялися різкими антиросійськими висловлюваннями, несподівано переглянула своє ставлення до Москви”.
Першоджерелом “новини” про Естонію стало інтерв’ю міністра закордонних справ Естонії російському інформагентству “Інтерфаксу”. У цьому інтерв’ю Свена Міксера попросили оцінити нинішній стан естонсько-російських відносин. На що міністр відповів: “Як Естонія, так і ЄС загалом зацікавлені в хороших відносинах з Росією. Для поліпшення відносин треба відновити територіальну цілісність і суверенітет України. Ми не можемо дивитися крізь пальці на те, що Росія дуже серйозно порушує в Україні міжнародне право. Жодна демократична держава не готова визнати в ХХІ сторіччі зміну кордонів збройним шляхом”.
Далі в ході розмови Свен Міксер додає, що Естонія, як і інші країни ЄС, підтримує введення і продовження санкцій, і що “змінити ситуацію може тільки сама Росія”.
У новині сайту Ukraina.ru, як і на інших ресурсах, друга частина відповіді про умови відновлення відносин між Росією і Естонією взагалі не згадується.
У інших інтерв’ю міністр закордонних справ Естонії Свен Міксер також каже про те, що “ми б хотіли мати конструктивні відносини з Росією, але вони переважно залежать від бажання і дій Росії”. Наприклад, у інтерв’ю РИА Новости Свен Міксер знову ж уточнює, що “події в Україні та незаконна анексія Криму з боку Росії в 2014 році, зрозуміло, створили напругу як у стосунках між ЄС і Росією, так і в двосторонніх відносинах наших країн. Нормалізація відносин з Європейським Союзом залежить перш за все від Росії”.