Російський пропагандистський сайт Ukraina.ru стверджує в своєму матеріалі, що Україна визнала комерційну вигідність імпорту російського газу. В інтерв’ю для “5 каналу” голова НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболєв не робив подібних заяв, лише пояснював, що необхідність імпорту 4-5 млрд кубометрів газу з Росії продиктована рішенням Стокгольмського арбітражу, а “рішення цієї покупки є як логічним, так і обов’язковим “.
Сайт Ukraina.ru спотворила і по-своєму інтерпретувала це інтерв’ю з главою НАК “Нафтогаз України” Андрієм Коболєвим. Видання охарактеризувало аналіз Коболєвим рішення Стокгольмського арбітражу як аналіз “перспектив співпраці з російською стороною”. Також Ukraina.ru зробила висновок, що Андрій Коболєв назвав рішення арбітражу “хорошою можливістю знизити витрати на імпорт енергоресурсів” і визнав імпорт російського газу комерційно вигідним для України.
Видання “Взгляд” стверджує в своїй статті, що “навіть Коболєв погоджується, що закупівля в Росії половини споживаного країною імпортного газу – дуже раціональна і дуже ринкова”. Сайт «Правда-TV» заявив, що “тільки суд зміг змусити Київ купувати дешевий газ у Росії”.
Цей фейк поширили сайти Ukraina.ru, Взгляд, Iнформбюро, Times.com.ua, Правда-TV, 123ru.net, svpressa.ru, fesv.ru, “Голос народа” та інші.
На відео інтерв’ю “5 каналу” Андрій Коболєв спочатку говорить про рішення Стокгольмського арбітражу, і на питання журналіста про те, навіщо купувати газ у Росії, “якщо нам це не дуже потрібно”, пояснює: “Орієнтовна річна потреба України в імпорті становить 10 млрд кубометрів. Ми говоримо приблизно про половину імпортної потреби нашої країни (5 млрд кубометрів – обов’язковий мінімальний обсяг відбору за умовами договору з Росією до 2019 року – прим. ред.), що, на мою думку, є дуже раціональним і дуже ринковим співвідношенням (на відео з 1:29).
Також глава “НАК Нафтогаз України” Андрій Коболєв каже, що “в першу чергу, виконуємо умови договору, які було змінено судом, на що ми витратили більше 3 років і привели його до більш-менш справедливого вигляду. По-друге, є просто комерційна логіка. Треба враховувати ці чинники з погляду оцінки цього рішення” (на відео з 2:37).
Про те, що за умовами контракту між “НАК Нафтогаз України” і “Газпромом”, який діє з 2009 року, “ціна недостатня для того, щоб Україні була комерційно вигідно купувати газ”, представники українського уряду заявляли останні роки. Обіцянки ж пропагандистських ЗМІ про те, що “Україна замерзне без російського газу”, так і не збулися. Також останніми роками в Україні зріс видобуток власного газу.