Пропагандистський інформаційний ресурс Ukraina.ru опублікував статтю, в якій заявив про те, що російська мова в Україні нібито перебуває у “найгіршому становищі”. Інформаційним приводом для статті послужило інтерв’ю секретаря Венеціанської комісії Ради Європи Томаса Маркерта українському сайту “Європейська правда”. Насправді Томас Маркерт говорив про те, що “проблема в тому, що згідно з законом” Про освіту” російська мова виявилася в гіршій ситуації”, і не робив заяв про становище російської мови в Україні загалом.
Крім неправдивого заголовка, Ukraina.ru також знову використовувала фейк про “Закон про освіту”, заявивши, що тепер “у країні забороняється викладання не українською мовою”. Також рекомендації Венеціанської комісії були представлені в тексті як дії, які Україна зобов’язана виконати, хоча в інтерв’ю йшлося саме про рекомендації.
Фейк поширили такі ЗМІ як Ukraina.ru, Взгляд, “Антимайдан”, podrobnonews.ru, grominfo.eu та інші.
У інтерв’ю сайту “Європейська правда” секретар Венеціанської комісії Ради Європи Томас Маккерт на питання про ключові рекомендації Україні згідно із законом про освіту зазначив:
“Тут треба чітко розділити на дві частини – щодо мов меншин, які є мовами ЄС, та інших. Різниця між нормами закону щодо цих груп дуже значна, останні виявилися у значно гіршому становищі, порівняно з першими. Тому юридично є проблема з тим, що згідно із законом “Про освіту” російська мова виявилася в гіршій ситуації”.
За даними Державної служби статистики України, російською мовою ведеться навчання в 581 навчальному закладі країни, російську мову вивчають 356 тисяч учнів. Порівняно з іншими мовами меншин у країні – це найбільша кількість шкіл, найбільша кількість учнів.
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін, коментуючи положення російської мови в Україні, зазначив, що “російській мові в Україні нічого не загрожує. Вона, як і за часів СРСР, масово звучить на вулицях великих міст, широко присутня на українському телебаченні, вона й досі домінує в друкованих ЗМІ. Застереження Венеціанської комісії щодо можливої дискримінації російської мови в українській освіті порівняно з мовами ЄС може здатися формально мотивованим. Але це тільки ще раз підтверджує, що міжнародному співтовариству давно пора розібратися у складній мовній ситуації, яка склалася в Україні за сторіччя російського панування”.
Stopfake неодноразово спростовував фейки щодо стану російської мови в Україні, заяв представників Венеціанської комісії, нового закону “Про освіту”.