Багато російські ЗМІ поширили заяву українського депутата про те, що Україна нібито “втратила половину ВВП через санкції Заходу проти Росії”. Подібна заява не підтверджується даними Державної служби статистики України та Світового банку. Міжнародні санкції проти Росії були введені як реакція на збройну агресію Російської Федерації проти України, яка, своєю чергою, значною мірою вплинула на стан української економіки.

 

Зняток rg.ru

 

Зняток ren.tv

Першоджерелом новини слугувала цитата українського депутата, екс-регіонала Євгена Мураєва в ефірі телеканалу NewsOne. Депутат виступав за відновлення торгівлі України з Росією до колишнього, довоєнного рівня, а також заявив, що санкції “найбільше забрали доходів у наших громадян”. “Ми втратили половину ВВП. Росія втратила 2%, Європа менше 1%, а ми – половину”, – заявив Мураєв.

Про це повідомили такі російські ЗМІ, як РИА Новости, НТВ, Российская газета, ТРК “Звезда”, Коммерсант, Ukraina.ru, RT.com, Новороссия, Антимайдан, Baltnews.ee, “Ритм Евразии”, “News Front”, “Федеральное агентство новостей”, “Военное обозрение”  і багато інших.

Зняток wikipedia.org

Український депутат, екс-регіонал Євген Мураєв відомий ще й іншими подібними заявами. Євромайдан він називає “державним переворотом”, а військові дії на Донбасі – “громадянською війною”, що повністю відповідає основним наративам кремлівських пропагандистів. Проте в деяких ЗМІ суб’єктивна оцінка Мураєва була представлена ​​як факт “визнання Україною втрати свого ВВП через санкції проти Росії”.

Зняток ukrstat.gov.ua

Дані Державної служби статистики України показують, що реальний ВВП у відсотковому співвідношенні до відповідного кварталу попереднього року максимально знизився в I кварталі 2015 року – на 16%. За даними Світового банку, ВВП України в 2015 році знизився на 9,77%.

 

Зняток me.gov.ua

Як відзначають у Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України, причинами падіння ВВП в 2015 році є не тільки обмеження доступу на ринок РФ, але також руйнування виробничої та транспортної інфраструктури через військове протистояння, слабкий зовнішній попит, падіння світових цін на ключових товарних ринках, низьку платоспроможність населення, фінансові ускладнення для підприємств, негативні очікування економічних агентів і зменшення внутрішнього інвестиційного попиту. Тимчасом, поряд з обмеженням доступу на ринок Росії, Україна отримала доступ на ринки країн Євросоюзу завдяки Угоді про асоціацію з ЄС. Останніми роками Євросоюз залишається найбільшим торговельним партнером України, за даними 2017 року частка ЄС у експорті України становить 40%, 42% – в імпорті.

StopFake також уже спростовував подібний фейк про те, продовженням санкцій проти Росії Україна нібито “заганяє економіку своєї країни в глухий кут”.