На початку березня між Україною і Російською Федерацією розгорілася нова «газова» війна. Газпром не підтримав рішення Стокгольмського арбітражу від 28 лютого у справі про транзит газу і відмовився постачати газ Україні. Український Нафтогаз, зі свого боку, заявив про початок процедури вилучення активів Газпрому як компенсацію за невиконання останнім «стокгольмського» рішення.

Завершення судового спору між енергетичними компаніями України і Росії активізувало дискусії про майбутнє «Північного потоку-2», будівництво якого російський газовий монополіст планує завершити за кілька років.

Газпром активно просуває газопровід, стверджуючи, що він допоможе Європі позбутися транзитних країн, насамперед України, і знизити ціну доставлення газу. З боку Європи партнерами проекту виступають кілька європейських компаній – Engie, OMV, Uniper, Wintershall, Shell. Проти проекту – країни Східної Європи, передусім Україна, Польща, Литва, Латвія, Естонія, Словаччина, а також США.

Чергова хвиля активності публікацій почалася в кінці лютого, коли російські ЗМІ почали переконувати читачів і глядачів у тому, що «Північний потік-2» отримав підтримку з боку Європи і що доля доставлення газу з Росії по північному маршруту вже зважена.

Одним з таких матеріалів стала новина, опублікована виданням РІА “Новости”, із заголовком «Німецькі концерни виступили проти України і Польщі». Російське медіа посилаються на заяву, яку підписали глави трьох енергетичних компаній ЄС – Uniper, Wintershall і OMV. У цій заяві вони наполягають на тому, що «енергобезпека Європи не має ставати іграшкою американської енергетичної політики» і що «будівництво трубопроводу означає диверсифікацію наявних шляхів». Журналісти зробили висновок, що «великий енергетичний бізнес Старої Європи остаточно і безповоротно визначився в питанні про російські газопроводи” і таким чином поставив крапку.

 

 

Зняток сайту РІА “Новости”

Заява цих енергетичних компаній також поширили такі видання, як Царгород, NewsFront, Ukraina.ru.

Однак слід згадати, що позиція цих компаній була відома заздалегідь. До того ж, вони є інвесторами компанії Nord Stream 2 AG, яка є керівною компанією з будівництва «Північного потоку-2».

Сайт Ukraina.ru, покликаючись на коментар директора Центру політичної інформації Алєксєя Мухіна, пише, що «європейські країни хочуть розвивати тісне співробітництво безпосередньо з Росією замість управління українською ГТС».

У цьому ж матеріалі Мухін заявив про політизованість рішення Стокгольмського арбітражу: «вердикт був політизованим і мав певні завдання». Він також прогнозує, що «Північний потік-2» перетворить Україну в «додатковий маршрут постачань російського газу», а українська ГТС втратить актуальність у разі запуску «Північного потоку-2».

Варто відзначити, що в 2017 році «Нафтогаз» підписав меморандуми про можливу співпрацю при використанні ГТС України з 4 європейськими компаніями: Eustream (Словаччина), Snam (Італія), Gazunie (Нідерланди) і GRTgaz (Франція).

З другого боку, в матеріалі за 15 березня Ukraina.ru публікує статтю з прямо протилежним змістом. Так, у статті йдеться про те, що європейські компанії «жадають узяти на себе» транзит через Україну.

Пропагандистські ЗМІ також активно передруковували заяву помічника Держсекретаря з енергетичної дипломатії Сандри Оудкірк про те, що блокування «Північного потоку-2» не вплине на зовнішню політику Росії. Про це написали ФАН, “Звезда”, РИА “Новости”, Газета.ру, Regnum, Sputnik, РЕН, RT. На Lenta.ru ще додають, покликаючись на Оудкірк, що представниця Державного департаменту США погодилася з тим, що блокувати проект не потрібно. «Адміністрація не вважає, що це добре», – цитує російське видання американського дипломата.

Водночас, сама Оудкірк заявила, що і в адміністрації Трампа, і в зовнішньополітичному відомстві вважають проект геополітичним і він негативно вплине на енергетичну безпеку Європи. Вона також нагадала, що в 2017 році Конгрес прийняв закон про санкції щодо нього і що в цьому питанні був консенсус серед демократів і республіканців.

Відео виступу Оудкірк на дискусії в Atlantic Council

Одна з найпопулярніших характеристик «Північного потоку-2», яка присутня в російських ЗМІ – «надійність». У матеріалі «Німецький футбольний клуб енергійно рекламує надійний «Північний потік-2» розповідається, як «надійну енергію для Європи» рекламує німецький футбольний клуб «Шальке-04», що належить Газпрому.

Зняток сайту Україна.ру

PolitNavigator пише, що Україна втратить «транзит газу, нафти і вантажу». У виданні наполягають, що Україна не змогла змиритися з «Північним потоком-2» і «прогавила можливість транспортування» газу.

З другого боку, журналісти пропагандистського ресурсу впевнені, що «Північний потік-2» поставив хрест на ГТС: «ГТС, яка виявиться непотрібною, вже фактично віддали в управління європейців». При цьому стверджуючи, що і «Північний потік-2», і “Турецький потік” будуються «посиленими темпами».

Також PolitNavigator поширив інформацію про те, що «США хочуть розпиляти українську ГТС» і Вашингтон насправді зацікавлений у будівництві «Північного потоку-2». При цьому в тексті подається тільки коментар політолога Дмітрія Джангірова. З другого боку, Радіо Свобода публікує коментар американського дипломата Джона Маккаріка, в якому той стверджує, що США «не бачать можливості того, що будівництво «Північного потоку-2» буде завершено». 15 березня 39 сенаторів США закликали блокувати «Північний потік-2».

Телеканал “Царгород” також доносить до своєї аудиторії думку про те, що доля «Північного потоку-2» вже зважена. Ось тільки два приклади: «Газовий маневр у обхід України: Москва вибиває основу з-під київського режиму» і «Нафтогаз» не змусить «Газпром» повернутися до України: Будівництво «Північного потоку-2» буде завершено». Ресурс наполягає на тому, що РФ буде будувати газопроводи в обхід України, щоб не «спонсорувати економіку України».

Зняток сайту Царгород

Ще один популярний наратив — забезпечення безпеки постачань за допомогою «Північного потоку-2». Про це йдеться і в сюжеті на телеканалі Росія-24. Крім цього, в російських медіа популярним є твердження про те, що «європейські компанії отримають дешевий газ».

Ведучий YouTube-каналу NewsFront Сєргєй Вєсєловскій заявив, що газ по «Північному потоку-2» «виходить дешевшим». Далі він каже, що російський газ для Німеччини вийде в «2-1,5 рази дешевшим», але Німеччина відмовляється від нього «під тиском США». Таку інформацію подає своїм читачам також Царгород.

Слід згадати, що пропагандистські ЗМІ намагаються виставити українську ГТС у невигідному світлі як «застарілу і непотрібну». Так, Сєргєй Вєселовскій заявив, що українська ГТС через півтора року (тобто після завершення чинного контракту на транзит газу) може бути «взагалі нікому не потрібна, крім приймальників металобрухту». Головний редактор пропагандистського ресурсу Ukraina.ru Іскандер Хісамов погоджується з ним: «ГТС України помре».

Цю тенденцію до висвітлення питання підтримує і головний міжнародний рупор Кремля – ​​RT. У останньому випуску про «Північний потік-2» медіа-компанія подає коментар депутата німецького Бундестагу Йоахіма Пайффера, в якому той стверджує, що «Північний потік-2» принесе диверсифікацію в постачання газу в Європі.

Своєю чергою, Федеральне агентство новин встигло назвати проект «найуспішнішим проектом РФ».