Nechvalně proslulý moderátor Dmitrij Kiseljov, kterého novináři z BBC označili za hlavního ruského politického propagandistu a jehož specialitou je vykreslování Ukrajiny jako země fašistů, se ve svém pravidelném televizním týdeníku Vesti Nedeli často věnuje tématu Ukrajiny, přičemž si zpravidla nenechává uniknout jedinou příležitost referovat o událostech na Ukrajině i o současném politickém režimu v tom nejnegativnějším světle. Rétorika Dmitrije Kiseljova se nijak zásadně nemění: prezident Porošenko selhal a jediným řešením pro něj je buď uprchnout ze země, nebo rozpoutat válku. Ukrajina připravuje na válku „oddíly nácků“ a drží ji nad vodou pouze množství získaných mezinárodních půjček a úvěrů.

 

 

Kiseljov zahajuje svůj pořad srovnáním žebříčků amerických ratingových agentur Standard&Poor’s a Fitch pro Ukrajinu a Rusko, srovnává je a chvástá se, že hodnocení Ruska od obou agentur stouplo na úroveň BBB- se stabilní prognózou, zatímco hodnocení Ukrajiny je tristní. Kiseljov nicméně již nezmiňuje čerstvější hodnocení agentury Moody’s, neméně důležité finanční agentury, která koncem ledna 2018 přisoudila Rusku úroveň Ba1, která je považována za neinvestiční.

„… hodnocení pro Rusko (Ba1 pozitivní) a Ukrajinu (Caa2 pozitivní) s pozitivní prognózou“, konstatuje Moody’s ve své prognóze z 30. ledna 2018.

 

 

 

 

Kiseljov poté spojuje starší hodnocení agentury Standard&Poor’s s tématem vysokého ukrajinského státního dluhu a prohlašuje, že jediným východiskem z beznadějné situace pro Porošenka je opustit zemi, nebo „rozpoutat válku jako zásah vyšší moci a svalit všechnu vinu na Rusko“.

Moderátor poté zmiňuje zákon o deokupaci jednotlivých regionů Doněcké a Luhanské oblasti, jenž byl na Ukrajině nedávno přijat, a nazývá jej „silovou reintegrací“. StopFake již dezinformace ohledně tohoto zákona vyvracel.

„Ukrajinská armáda je připravována na válku“; „na válku připravují nacionalistické prapory“ – tato tvrzení o ukrajinském militarismu Kiseljov dokládá komentářem údajného ukrajinského „diversanta a zajatce“ Vasila Žemelynského, který na videu směsicí ruštiny a ukrajinštiny říká, že se plánuje rotace vojáků na frontu, ale zatím nebyla uskutečněna, což rozhodně nelze považovat za argument pro „vojenské prapory nacionalistů“. Modernizace armády není příprava na válku, je zodpovědností státu udržet si aktivní armádu připravenou na obranu země před reálnými nebo potenciálními hrozbami.

 

 

V nedávném rozhovoru pro Radio Svoboda řekl ukrajinský vojenský náčelník Viktor Muženko, že Ukrajina cvičí svou armádu na obranu země.

Vypracovali jsme několik možných scénářů ohrožení Ukrajiny a připravujeme naše jednotky na obranu země… Musíme být připraveni, dnes, zítra, za týden, za rok nebo za tři roky, dokud nezmizí hrozba vojenské agrese proti Ukrajině.

Jeho slova byla zcela vytržena z kontextu a Lenta.ru manipulativně prohlásila, že se Ukrajina připravuje na pravou válku s Ruskem.

Kiseljov pokračuje v této válečnické linii a prohlašuje, že válečnému úsilí Ukrajiny bude podpořeno americkými zbraněmi, které Ukrajina obdrží zdarma. Toto tvrzení není pravdivé, Ukrajina za zbraně zaplatí.

Spojené státy 2. března oznámily prodej raket Javelin a dalších obranných zbraní za odhadovanou cenou 47 milionů dolarů. Ukrajina i USA opakovaně zdůrazňovaly, že jakákoli vojenská pomoc poskytovaná Ukrajině je určena čistě na obranu proti ruské agresi.

Dalším tématem, kterého se ve své show Kiseljov dotkl, je výše ukrajinských důchodů. Kiseljov tvrdí, že jsou dnes mnohem menší než před „státním převratem“, tedy před revolucí na Majdanu.

Nicméně, podle údajů Státního penzijního fondu Ukrajiny jsou dnešní důchody téměř dvojnásobné oproti důchodům v letech 2013-2014. Minimální důchod na konci roku 2013 činil 950 ukrajinských hřiven. Dnes činí výše minimálního důchodu 1400 hřiven. I s ohledem na inflaci (13, 6 % v roce 2017, 12,4 % v roce 2016, 43,3 % v roce 2015 a 24,9 % v roce 2014) nelze v žádném případě tvrdit, že důchody jsou nyní „mnohonásobně menší“.