Niektóre media powołują się na informacje bawarskiej gazety, inne – jak na przykład RIA Novosti (РИА Новости), podają już nawet materiały „analityczne”, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie „po co prezydentowi Ukrainy są potrzebni bojówkarze z Azji i Afryki?”.
Dziwny tekst z rzekomo bawarskiej gazety „Kraichgau News” ma bardzo mało konkretów. Media rosyjskie ściągają z niego wyłącznie te informacje, które wpisują się w ogólną fake’ową narrację: uchodźców będzie nie mniej niż 20 tysięcy, przybędą na Ukrainę już przed końcem 2018 roku i najprawdopodobniej będą to uchodźcy, którzy obecnie przebywają w Bawarii. Umówili się na to rzekomo Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy i jego niemieccy partnerzy, a Ukraina, na chwilę obecną, bardzo aktywnie szykuje się do przyjęcia gości.
Tę informację zaczęto aktywnie rozpowszechniać w rosyjskim segmencie Internetu jeszcze w trakcie szczytu Partnerstwa Wschodniego (24 listopada 2017 – przyp. red.).
Jeśli chodzi o gazetę z Bawarii (jak ją określają media rosyjskie) – „Kraichgau News” w rzeczywistości jest portalem internetowym, na łamach którego użytkownicy mogą zamieszczać własne materiały (coś w rodzaju blogów) z „Żywego magazynu” (portal „Живой журнал”), wciąż jeszcze popularnego w Rosji. Użytkownik Kerstin Neumann, który 1 listopada napisał tekst o którym mowa, został zarejestrowany w dniu zamieszczenia publikacji i zamieścił od tego czasu tylko ten jeden materiał. Kolejny ciekawy szczegół – „bawarska gazeta” w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z Monachium, ponieważ jest portalem dla mieszkańców landu Badenia-Wirtembergia.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy z powodu zapytania StopFake zwróciło się do Ambasady Niemiec na Ukrainie z prośbą o wyjaśnienie. W odpowiedzi MSZ czytamy: „Koledzy z ambasady RFN w Kijowie jedynie potwierdzili fakt, że współpracownica ambasady – Dorota Mieczkowski rzeczywiście uczestniczyła w konferencji prasowej, która miała miejsce w Kijowie. Przedstawiała tam projekt z zakresu praw człowieka, skierowany na popularyzowanie tolerancyjnego nastawienia do uchodźców na Ukrainie. Resztę informacji, wspomnianych w opublikowanym materiale, prosimy uważać za nieprawdziwe”.
Rzeczywiście – Ukraina aktywnie działa na polu praw uchodźców, lecz żadnej umowy pomiędzy Petro Poroszenką a Angelą Merkel o uchodźcach z Bawarii nie było.