Източник: Polygraph

Ник Лахонин
Прессекретар, Посолство на Руската федерация в САЩ

„Не забравяйте да споменете
– СССР и САЩ бяха съюзници
– Балтийските страни бяха диктатури
Надяваме се, че историчката Richie ще разкаже как Литва е получила столицата си през 1939, за Холокоста в Балтийските страни, за доброволците в Северния Waffen SS“
Източник: Twitter, 2 януари 2018

ЗАБЛУДАТА
Прессекретарят представя важни факти в своя туит.

На 2 януари на официалния акаунт на американския Национален музей на Втората световна война бе публикуван туит с анонс за предстояща историческа екскурзия, посветена на темата за Балтийските страни преди и по време на Втората световна война.

Екскурзията, наречена „Тирания на два фронта„, има за цел да изследва „заплетената мрежа от съюзи на Балтийското крайбрежие по време на Втората световна война“ и „да проследи сложните решения, пред които Балтийските държави се изправят, когато военното време ги принуждава да сътрудничат или с нацистка Германия, или със Съветския съюз“.

Николай Лахонин, прессекретар на посолството на Руската федерация в САЩ, споделя анонса в профила си в Twitter.

Не забравяйте да споменете
– СССР и САЩ бяха съюзници
– Балтийските страни бяха диктатури
Надяваме се, че историчката Richie ще разкаже как Литва е получила столицата си през 1939, за Холокоста в Балтийските страни, за доброволците в Северния Waffen SS и ще организира посещение в http://www.saint-petersburg.com/virtual-tour/piskarevskoye-cemetery/ … #ww2 https://twitter.com/wwiimuseum/status/947875336431292416 …“

Някои от нещата, които секретарят споменава, не са истина, и, на свой ред, в туита му има няколко проблема.

Първият и най-очевиден е, се САЩ и СССР не са били съюзници през 1939-1940, периодът, когато Балтийските страни са погълнати от Съветския съюз и Финландия е нападната от СССР по време на т.нар „Зимна война“. САЩ се съюзява със СССР след 22 юни 1944, когато страните от Оста я нападат.

Преди нахлуването през август 1939 Съветският съюз и нацистка Германия подписват т.нар. Пакт Молотов-Рибентроп за ненападение, който води до значителна икономическа и политическа кооперация. Според тайния протокол към този пакт, балтийските държави Литва, Латвия и Естония, наред с други територии на Източна Европа, са включени в „сферата“ на СССР, като се предполага, че по-късно тези територии ще бъдат анексирани.

Всъщност коментарът на руския прессекретар за това как Литва е получила съвременната си столица Вилнюс е препратка към едно друго събитие, което произтича от Пакта Молотов-Рибентроп – съветското нахлуване в Полша на 16-17 септември 1939 г. Преди инвазията Вилнюс е част от полската Втора Република и е известен като Вилно. След съветската инвазия окупираните от поляците територии в Западна Беларус, частите от Литва и териториите в Западна Украйна – Галиция и Волин са присъединени към съответните съветски републики.

Map of Nazi Germany and Soviet Union attack on Poland, World War II. Watch the video: http://www.nationalarchives.gov.uk/education/worldwar2/theatres-of-war/eastern-europe/1939/index.htm
Карта на атаката на нацистка Германия и Съветския съюз срещу Полша, Втора световна война. Гледайте видеото на http://www.nationalarchives.gov.uk/education/worldwar2/theatres-of-war/eastern-europe/1939/index.htm

Официалната позиция на Русия относно пакта Молотов-Рибентроп през последните години е спорна. Руският президент Владимир Путин защити пакта, като отбеляза, че СССР е влязъл в споразумението след като не е успял да осигури антихитлеристка коалиция с Великобритания и Франция. Въпреки че в този аргумент има известна истина, не трябва да пренебрегваме факта, че Съветският съюз снабдява нацистка Германия с огромно количество изключително необходима материална помощ (особено нефт, зърно и суровини), включително по време на войната на последната със съюзническите сили до нощта, когато Германия напада СССР. Всъщност материалната помощ на Съветския съюз за Германия прави възможно нахлуването в СССР във военен и икономически план .

В съвременна Русия темата за Молотов-Рибентроп е много спорна и отклонението от официалната версия на историята може да има правни последици. Например съдът в град Перм осъди блогер да плати 200 000 рубли, защото разпространил статия, в която се споменава германско-съветската инвазия в Полша през 1939 година.

Не е ясно до каква степен американският Национален музей на Втората световна война обхваща Холокоста в Балтийския регион, но съдейки по описанието, темата за сътрудничеството с германските окупационни сили е засегната. Такова сътрудничество има почти във всяка окупирана нация по време на Втората световна война и Русия не прави изключение. Сред руските колаборационистки подразделения са т.нар. „Руска освободителна армия“, 29 дивизия на Waffen SS бригада, бригадата SS “Druzhina” и различни казашки формирования.

Източник: Polygraph

© 2018 POLYGRAPH.info All Rights Reserved