Източник: Елена Ребрик, за Громадське
Сутринта на 22 февруари 2014 година Главното разузнавателно управление (ГРУ) на Руската федерация започва в Украйна кампания за дискредитиране на новата власт и събитията на Майдана.
За това пише The Washington Post, позовавайки се на таен доклад на руското ведомство, който изданието има на разположение. Съобщава се, че с пропагандистка цел били създадени голямо количество фейкови акаунти в социалните мрежи Facebook и „ВКонтакте“.
Изданието отбелязва, че след две години Москва осъществява подобни стъпки и по време на американските избори. Кампанията има за цел „да оказва влияние върху ключовите лица, които взимат решения, и върху широката общественост, за да се оправдаят действията на руските военнослужещи, които на 27 февруари, облечени в униформи без отличителни знаци, завземат сградата на кримския парламент“.
„Персонажите трябва да се представят за „обикновени хора“ от цяла Украйна, които са се разочаровали от протестите на опозицията на централния площад на Киев с название „Майдан““, – пише The Washington Post.
В статията се описва как вечерта на 22 февруари 2014 г. бил създаден акаунт от името на „Иван Галицин“. Той описва ситуацията в Киев като „завръщане на фашистите 70 години след Втората световна война“. По-късно „Галицин“ коментира и други материали в англоезични издания.
Тази страница, по данни на изданието, е създадена от сътрудници на ГРУ. В профила е използвана фотографията на Константин Ярошенко, който в момента излежава в американски затвор присъда за контрабанда на наркотици.
Като цяло ГРУ създава над 30 украински групи в социалните мрежи. Например след завземането на кримския парламент създава четири групи, които да подтикнат жителите на Крим да подкрепят отделянето от Украйна.
„Ние използвахме нашите страници във Facebook, за да разпространяваме коментари, които „да информират населението на Кримския полуостров за заплахата от страна на нацистките организации“, – цитира доклада на ГРУ The Washington Post.
ГРУ използва рекламни публикации във Facebook, за да разпространява информация за групите. Отбелязва се, че само за 27 февруари групите са имали 200 000 преглеждания. Публикациите са се дублирали в групите във „ВКонтакте“ и в LiveJournal.
The Washington Post смята, че е сложно да се оцени какво е било реалното влияние на информационната дейност на ГРУ върху развитието на ситуацията в Украйна.
Източник: Елена Ребрик, за Громадське