Източник: Евгения Тюхтенко, за Радіо Свобода
Радіо Свобода завършва цикъла с материали за прокремълската пропаганда в страните от Вишеградската група със статия за Унгария. Унгарските експерти считат, че в тяхната страна се разпространява руска пропаганда и че дори някои представители на правителството „говорят с руски щампи“. В материалите от цикъла са събрани мненията на местни експерти и журналисти по време на пътуване с учебна цел при подкрепата на „Вишеградската фондация“ и центъра „Нова Европа„.
В Унгария има руска и прокремълска пропаганда, счита журналистът Петер Мадияри (Peter Magyari).
„Мисля, че ние я усещаме. Звучи невероятно, но дори държавните медии понякога разпространяват такава пропаганда, например използват RT като източник, и аз мисля, че тези медии са част от пропагандата“, – отбелязва журналистът.
Звучи невероятно, но дори държавни медии разпространяват такава пропаганда
Петер Мадияри
Петер Мадияри разказва, че троловете са много активни в мрежата: „Ние виждаме троловете, които коментират материалите онлайн. Не можем да го докажем, но аз мисля, че те са организирани от руската пропаганда. Миналата година бях на конференция в Букурещ, там много сътрудници на онлайн-медии казаха, че в края на 2013 г. и началото на 2014 са усетили наплив на тролове, и те са били много активни“.
Журналистът добавя, че сайтовете, които разпространяват дезинформация на унгарски език, не са големи. Но според него не им трябва да са големи – някои държавни медии и така се позовават на тях.
„Например ние нямаме унгарска версия на RT. Но имаме такива сайтове…имаш чувството, че не са ги писали в Унгария, а в Русия“, – отбелязва Петер Мадияри.
Например ние нямаме унгарска версия на RT. Но имаме такива сайтове…имаш чувството, че не са ги писали в Унгария, а в Русия“
Петер Мадияри
Материалите за ситуацията в Руската федерация са основна тема в руската пропаганда според Мадияри. „Например за атомната електростанция, която руснаците ще построят и всичко с нея ще бъде нормално и няма да има никакви проблеми. Ако се говори за Украйна, това например ще бъде дезинформация за МН17. Разпространяваха снимка и казваха, че самолетът бил свален от украински изтребител, но се оказа, че снимката била направена две години преди трагедията“, отбелязва Мадияри.
През 2016 експертите съобщиха, че за разлика от Чехия и Словакия, в Унгария Кремъл не полага активни усилия за увеличаване на проруските настроения. По думите на унгареца Даниел Барта (Daniel Bartha), изпълнителен директор на Центъра за евроатлантична интеграция и демокрация в Будапеща, пропагандистите срещат определени трудности при работата си в страната – унгарският език не е славянски и Кремъл не може да намери достатъчно персонал, за да оказва реално влияние върху информационния дневен ред.
От 80 до 200 сайта разпространяват в Унгария посланията на Кремъл, но само около десетина от тях оказват някакво влияние
Даниел Барта
„От 80 до 200 сайта разпространяват в Унгария посланията на Кремъл, но само около десетина от тях оказват някакво влияние. Активна работа се води на страниците във Facebook, някои от тях имат по 40-50 000 участници. Те уж не са открито проруски, а уж само предлагат алтернативна гледна точка. Но контент-анализът показва, че те работят за руската пропаганда“, – отбелязва Барта.
Според него най-големият проблем е отсъствието на реакция срещу кремълската пропаганда от страна на унгарското правителство, някои негови представители уж дори говорят с руски щампи – например когато коментират проблема с мигрантите. Други популярни теми са дискредитирането на НАТО и Европейския съюз, и разследването на сваления през юли 2014 в небето над Донбас Боинг на компанията „Малайзийски въздушни линии“.
Възмущението срещу украинския закон „За образованието“
Унгария разкритикува приетия през септември тази година украински закон „За образованието“ и заплаши, че ще блокира всички международни инициативи на Украйна. Украинските власти отхвърлиха обвиненията, че изтласкват езиците на националните малцинства от образователния процес.
По-рано представителят на унгарското правителство Золтан Ковач заяви, че според статистика, с която разполага правителството на Унгария, повечето украинци не говорят на украински. Затова по негово мнение няма смисъл от член 7 в новия закон „За образованието“. Той заяви това по време на среща с украински журналисти в Будапеща. А на въпроса откъде има такива данни и за какви региони става дума, той не даде ясен отговор и заяви, че това е „европейска статистика“.
На 19 октомври в Министерството на образованието съобщиха, че унгарската общност в Украйна и Унгария съвместно ще търсят решение как да изпълнят езиковата норма в закона „За образованието“.
На пресконференция в Будапеща министърът на външните работи на Унгария Петер Сийярто заяви, че неговата страна не може да подкрепя евроинтеграционните усилия на Украйна заради приетите изменения в законодателството за образованието. И че Будапеща ще наложи вето върху работата на заседанието на комисията НАТО-Украйна „запланирана за 6 декември“. Но в НАТО заявиха, че не са планирали да провеждат през декември заседание на комисията Украйна-НАТО, което Унгария иска да блокира.
Източник: Евгения Тюхтенко, за Радіо Свобода