Източник: InformNapalm

Информационната война не е само фейковите сюжети за Украйна на водещите руски телевизионни канали. Тя прониква в информационното пространство в различни сфери: интернет медии, блогове, форуми и портали. Ярък пример за информационна война са корекциите на статии в популярната свободна онлайн-енциклопедия Wikipedia. В нея, особено в рускоезичния й вариант, могат да се открият множество информационни провокации срещу Украйна, внесени от рускоезичните потребители на тази платформа.

Например на 12 октомври жителят на село Олександро-Калинове и активист на обществената организация „Енеїда“ Андрий Тараман написа на страницата си във Facebook пост, в който изрази учудването си от нов пункт в Wikipedia за неговия роден край.

Днес към мен се обърнаха с молба да им покажа паметника на Хитлер, но аз дори не съм чувал за такъв. – Но в уикипедия е написано...“, – пише Андрий. (публикацията на Андрий вече е редактирана – бел. StopFake)

Когато този материал се готвеше за публикация, в статията в Wikipedia за селото Олександро-Калинове в един от пунктовете за местните забележителности действително беше написано, че уж има „паметник на Хитлер(!) (Архив на записа).

Всъщност такъв паметник в селото няма и никога не е имало. Това е информационен фейк, чиято цел е да окаже влияние върху мнението на рускоезичните граждани за Украйна.

В коментарите към публикацията на Андрий потребителите са качили скрийншотове на „корекцията“ и на датата на последната поправка. IP-адресът води към Харкив.

Харкивска област отдавна се намира във фокуса на активните подривни действия на РФ. Доброволците от InformNapalm многократно са обръщали внимание на кореспонденцията между руски политици и проруски активисти, които осъществяват различни информационни провокации срещу Украйна.

В началото на септември директорът на СБУ (Украинската служба за сигурност) Василий Хрицак съобщи пред журналисти, че на 17 август в Харкив е била задържана голяма резидентура на руското разузнаване, състояща се от 18 човека, които са провеждали диверсионно-разузнавателна дейност на украинска територия.

Защо именно Олександро-Калинове става обект на провокацията?

По наше мнение отговорът на този въпрос може би се крие в активната патриотична позиция на жителите на селото. Например именно по инициатива на Андрий Тараман в селото се открива музей, в който са изложени и експонати от съвременната украинска освободителна война.

Освен това именно Андрий Тараман е помагал за разпространението на комикс, който обучава децата от прифронтовите територии как да действат, ако случайно намерят мини или остатъци от боеприпаси.

Комиксът е съставен от активисти от Център „Прометей“. Те също така са авторите на популярния пътеводител за журналисти и наблюдатели в зоната на военния конфликт „Донбасс в огне„.

Извод

На примера на това събитие ние показахме как работят фейковете за Украйна, който се внедряват в рускоезичния раздел на Wikipedia. Но фейковете работят само докато хората вярват в тях. Затова е много важно те да бъдат разобличавани оперативно. Учете се да мислите критично, проверявайте информацията, търсете достоверни източници и тогава никой няма да може да повлияе на мозъка ви, отравяйки го с лъжливи факти.

Източник: InformNapalm

Публикацията е подготвена специално за сайта на международната разузнавателна общност InformNapalm. При използване на информация от сайта е задължително да се дава линк към източника.

(Creative Commons — Attribution 4.0 International — CC BY 4.0)