Колкото повече време минава, толкова по-сложно става делото „Рокели-Маркив“. Неотдавна италианските средства за масова информация съобщиха за задържането на „убиеца на Рокели“ (именно така италианските СМИ нарекоха Виталий Маркив още от самото начало, въпреки че в Италия презумпцията за невиновност действа до пълното завършване на съдебния процес). Първата реакция на украинската общност в Италия беше изненада. По същия начин реагираха в самата Украйна, където Виталий Маркив, военнослужещ в Националната гвардия, е известен със своето силно развито чувство за дълг и е многократно награждаван за заслугите си.
Всички очакват „сериозни доказателства“ за вината му, но такива все още не са предоставени. За сметка на това с течение на времето се появяват редица противоречия, а в някой случаи и откровени грешки. Настроенията на обществото и украинската дипломация се менят от „пълно доверие в италианската правова система“ до нетърпимост към органите „задържали“ войника Маркив.
От Украйна до Италия работи солидарна верига, като всеки се стреми да покаже, че в предварителните заключения има очевидни несъответствия. Пред посолството на Италия в Киев вече преминаха първите акции на протест. Антон Герашченко, съветник на министъра на вътрешните работи, заяви: „Италианските правоохранителни органи са длъжни да предоставят на Украйна информация, в която да уточнят с какви доказателства разполагат. Има голяма вероятност това да е провокация на Москва: руските специални служби са предали на Италия подправени документи, на основата на които е възбудено наказателното дело“.
Stopfake многократно се е обръщал към тази тема, опитвайки се да допринесе за разследването с предоставянето на обективни факти. Нека да се опитаме да обобщим всичко, с което разполагаме по това дело като започнем с политическия климат, който наблюдаваме през последните месеци в Италия и който вероятно е подготвил почвата за нов случай „Джиролимони“ (преди много години Джино Джиролимони е обвинен от СМИ в Италия в много тежки убийства, които той не е извършвал).
Всичко започва с един фрагмент от статия, написана от Иларий Морани за изданието „Corriere della Sera“ на 25 май 2014 година. След три години този материал ще стане неразделна част от предварителното обвинение срещу Виталий Маркив. От този момент нататък всички усилия са насочени да се докаже, че „нацисти-убийци от Киев са ликвидирали Рокели“.
Stopfake вече е писал за дезинформацията по делото на Рокели, включително и за репортажа в ефира на телевизионния канал TG5, в който се казва: „На 24 май 2014 година фотографът Андреа Рокели, на 31 г., бе убит заедно с руския журналист Андрей Миронов на безлюден селски път в Украйна. В продължение на 15 минути те са се опитвали да избягат от артилерийския огън, който е падал върху тях от към хълма; това е било точна и целенасочена стрелба от територия, контролирана от украинската армия. Но правителството (на Украйна – бел.ред.) отрича да има вина, а разследването, което се води от Киев, изглежда има за цел да въведе всички в заблуждение – те дори още не са представили резултатите от балистичната експертиза. Родителите все още очакват да научат истината„.
Ние още тогава написахме (и след това нито веднъж не си променихме версията), че украинската армия не е контролирала тази територия, Славянск е окупиран от руските войски и т.нар.“сепаратисти“ на 12 април 2014 г. и отново е върнат под украински контрол едва на 5 юли 2014 г. Единственият пункт, който се контролира от украинските въоръжени сили, е хълма Карачун – стратегически пункт с вид към Славянск, който руснаците въпреки двумесечните ожесточени боеве така и не можаха да завоюват.
През януари 2017 г. с това дело се заеха италианските политици и сенатор Луиджи Манкони проведе парламентарни слушания по делото „Рокели“.
На 24 май Луиджи Манкони събра пресконференция в Парламента, на която присъства Уилиям Рогелон – основният фигурант в обвинението срещу Маркив.
Италианската редакция на Stopfake изпрати писмо на Луиджи Манкони за готовността ни да сътрудничим в търсенето на истината, но така и не получихме отговор.
В края на май 2017 г. Stopfake взе интервю от заместника на Генералния прокурор на Украйна Евгений Енин, който бе учуден от това какво се пише в Италия и особено от твърдението, че украинската прокуратура не желае да сътрудничи. Енин заяви: „Много е странно да научим за такава позиция на италианската преса. Още през 2015 г. ние получихме искане за правна помощ от Прокуратурата в Павия и то бе изпълнено от Генералната прокуратура на Украйна в най-кратки срокове. По-нататък ние изпратихме на органите на Прокуратурата на Италия допълнителна информация, включително материали от разпита на свидетели, отчети за експертизите и други документи. За последен път това бе в края на 2016 г.„.
На 24 май 2017 г. – малко повече от месец преди Маркив да получи ордер за арест, изданието La Repubblica публикува почти целия текст от разпита на Прокуратурата на Павия на френския журналист Уилиям Рогелона. След това ще стане известно, че в протокола на Прокуратурата някои моменти не са споменати. Например факта, че проруските опълченци са били на мястото и са стреляли от окопите, където журналистите са потърсили убежище. „Взимам телефона и по геолокацията определям местоположението си: изпращам sms на другите журналисти. След това чувам шум: това беше някой, който слезе в окопа и продължи да стреля„, – казва Рогелон. И още едно важно обстоятелство, което не се споменава в протокола: Рогелон заявява, че „по това време започнаха да стрелят с гранатомет. Попадат в автомобила и ние разбираме, че целта е била колата. Ние бяхме в укритието, в окопа и никой не можеше да ни види„. Както ще видим по-късно това противоречи с мнението на обвинението, че украинската армия е могла лесно да види и различи хората на позициите на противника. По тези изказвания можем интуитивно да разберем, че от хълма не са могли ясно да схванат ситуацията долу и в окопите, в които журналистите са потърсили убежище, в които е имало и проруски опълченци, стрелящи по направление към хълма Карачун, зает от украинските сили.
На първи юни нашата редакция съобщи на прокуратурата в Павия, че имаме интересен материал за разследването и че ако трябва, можем да го предоставим. Но така и не получихме отговор.
На 27 юни Маурицио Мароне, регионален представител в Пиемонт на партията Fratelli d’Italia и учредител на т.нар. „Център на представителството на ДНР в Италия“ публикува документ, в който се казва: „Андреа Рокели, убитият през 2014 г. в Донбас фоторепортер, беше един от свидетелите в този конфликт. След три години без никакви резултати, обструкционизъм от страна на украинските власти, фактите са нагласени, за да изглеждат като нещастен случай. Искам да обърна вниманието на аудиторията: всички са запознати с историята на Реджини (италиански изследовател, убит в Египет – бел ред.) благодарение на кампанията в СМИ, но за съжаление това не се случва с Рокели – може би защото Украйна е съюзник на Италия, който желае да встъпи в НАТО„.
Ще отбележим, че веднага след ареста всички италиански СМИ решават, че Виталий Маркив е виновен, още преди да започне съдебният процес и без дори да вникнат в подробностите.
TG1 публикува материал, в който се казва, че в интервюто на Маркив, което е достъпно на YouTube, той уж допуснал, че може да е стрелял по граждански лица. Но линкът в материала води към друго интервю на Маркив от 2016 г. за украинския канал СТБ, в което украинецът заявява, че е решил да отиде на военна служба като доброволец, след като видял невъоръжените цивилни лица, убити от снайперистите на Янукович по време на Майдана на ул. „Институтска“.
В материал на TG3 се споменава за три италиански журналисти, които са използвали Маркив като „фиксер“ (преводач) в зоната на военните действия. Те съобщават, че са общували с него и той ги помолил да не приближават хълма, защото е опасно. Но това едва ли доказва вината на Маркив.
Автор: Мауро Воерцио, редактор на италианската служба на StopFake