Източник: „Медуза“
През деня на 22 юни руските провайдъри започнаха да блокират google.ru – руският домейн на най-голямата търсачка в света. „Медуза“ отговаря на главните въпроси, които възникват при появата на такава новина – и им дава кратки отговори.
Защо се случи това?
Защото домейнът се появи в списъка с адреси, подлежащи на блокиране, които Роскомнадзор изпраща на операторите. Когато федералното ведомство внася в списъка нов адрес, той се обновява в списъка за операторите. Провайдърите през определено време (например всеки час или веднъж на ден) проверяват измененията в изпратения им списък (това се прави от робот) и когато видят, че той се е изменил, започват да блокират нужните адреси.
На какво основание Роскомнадзор поиска от операторите да заблокират Google?
Не е ясно. По принцип адресът на Google е в регистъра на забранените сайтове от юни 2016 година. Той е внесен след искане от Федералната данъчна служба (ФСН), която се бори с букмейкърските сайтове в интернет.
Какво общо има Google с това?
Поради някаква причина ФНС е наредил да бъде блокиран ето този линк:
https://www.google.ru/aclk?sa=L&ai=DChcSEwjFuIm2nKrUAhWKQxgKHRv6D2QYABAAGgJsZQ&sig=AOD64_1ohFzJiqDKQcxL25h8_YQgRx1EiQ&q=&ved=0ahUKEwiZi4a2nKrUAhXGECwKHaVgCpIQ0QwIJA&adurl
Това е служебен адрес на рекламната платформа Google AdWords. Сега този линк води към сайт за продажба на „огледала-видеорегистратори“ (той също е заблокиран в РФ); неговият домейн е new-zerkalo.ru. Преди на този адрес е имало нещо друго; този домейн отново е регистриран след блокирането му през 2016 година. Най-вероятно там е имало сайт на букмейкърска кантора. Според списъка за операторите букмейкърските сайтове са заблокирани със същото решение, с което е бил забранен този линк. Вероятно някой от ФНС напълно случайно изпраща в Роскомнадзор линка от Google, който води към сайта, вместо адреса на самия сайт.
Защо Google не бе блокиран през 2016 година?
Неизвестно. По принцип Роскомнадзор трябва веднага след вкарването на домейна в списъка на забранените сайтове да го изпраща в списъка за провайдърите, но всъщност между „черния списък“ на Роскомнадзор и списъка за операторите има разлика. Не е ясно защо Роскомнадзор е решил да изпрати google.ru в списъка чак сега през юни 2017 година. Началникът на ведомството Александър Жаров, който даде коментар за блокирането, не каза нищо по този повод.
Колко дълго бе блокиран Google в РФ?
Около три часа. Както съобщи на „Медуза“ един от провайдърите, домейнът се е появил в списъка не по-късно от 13:14 и не по-късно от 16:15 е махнат от него. През това време много провайдъри, сред които и такива големи като ТТК и „Акадо“, успяха да блокират руския домейн на Google, а потребителите започнаха да се оплакват, че сайтът не е достъпен. Провайдърите блокираха google.ru, а не отделна страница, към която води линкът, тъй като Google използва безопасния протокол https (а не http) и заради това сайтът може да бъде заблокиран само целия. След блокирането операторите започнаха да се обръщат към Роскомнадзор с въпроса защо той е дал нареждането за блокирането на Google – това заявиха пред „Медуза“ провайдърите ТТК и Awax. В края на краищата сайтът бе разблокиран.
Какво казват в Роскомнадзор?
Ето коментара на Александър Жаров:
Имаше проблем, блокировката не беше фалшива, потвърди пред „Ведомости“ ръководителят на Роскомнадзор Александър Жаров. В Google стоеше препращане към сайта на букмейкърската компания, затова операторите започнаха да го блокират. Google вече премахна препращането, проблемът беше решен бързо, обясни Жаров.
„Медуза“ не разбра какво иска да каже чиновникът. Можем да предположим, че заблокираният линк е водел към букмейкърската кантора, но това не е истина: линкът сега води към сайт за продажба на „огледала-видеорегистратори“, който, въпреки че е блокиран в РФ, няма никакво отношения към букмейкърите.
Обновление в 18:55: Както стана ясно забраненият от ФСН линк понякога води към сайта за продажба на „огледала-видеорегситратори“, а понякога – към сайта на букмейкърската кантора. Най-вероятно това зависи от браузъра и от мястото, където се намира потребителят. Сътрудникът на „Медуза“ в Италия успя да влезе в сайта на букмейкърската кантора през Safari (но не и през Chrome). От Москва и Рига не успяхме да влезем през нито един браузър. Но дори и след това така и не стана ясно какво е имал предвид Жаров. Ето какво например не е ясно: ако линкът все още понякога води към забранения сайт, защо Google е бил премахнат от списъка.
Източник: „Медуза„