Ruský zpravodajský web Gazeta.ru zveřejnil článek o tom, že Ukrajina na obchodování s EU prodělává, poněvadž dohodnuté kvóty na export jsou rychle naplňovány a „výrobci nedokážou nahradit ztracený ruský trh“. Novináři však v článku používali data velmi selektivně, navíc nezmínili ten fakt, že výbor Evropského parlamentu na počátku května rozšířil kvóty na bezcelní export jednotlivých kategorií ukrajinské zemědělské produkce.

 

Snímek z webu Gazeta.ru

 

V článku s názvem „Ukrajina se s obchodováním unáhlila“ se píše, že nízké kvóty na export produkce do evropských zemí se vybírají velmi narychlo a většina podniků na nich nevydělá. „Vláda nezvládá přesvědčit zahraniční kolegy, aby zvýšili kvóty, a výrobci tím pádem nemohou nahradit ztracený ruský trh,“ píše Gazeta.ru. Ukrajinský export zboží do EU tyto noviny označily za „ne příliš přitažlivý“ a prohlašují také, že „ukrajinští vývozci nevykazují žádné výrazné úspěchy“.

 

Snímek ze stránek ukrajinského ministerstva zemědělství

 

Čtyři dny před publikací této manipulativní zprávy oznámilo ukrajinské ministerstvo zemědělství, že výbor Evropského parlamentu odhlasoval rozšíření kvót na bezcelní zemědělskou produkci z Ukrajiny. Ukrajina také pokračuje v jednání, jehož cílem je dále posílit vývoz zboží do evropských zemí.

 

Snímek z ukrajinského Statistického úřadu (ukrstat.gov.ua)

 

V článku webu Gazeta.ru jsou manipulativně používány vybrané údaje o ukrajinském exportu. Celkově například ukrajinský export roste: „ve srovnání s lednem-únorem roku 2016 vzrostl export o 32,7 %, import vzrostl o 22,1 % (údaje Ukrajinského statistického úřadu). Článek nebere v úvahu procento exportu do zemí EU z celkového objemu, který se také zvyšuje: „Objem exportu zboží do zemí Evropské unie činil 38,9 % celkového objemu exportu (v lednu-únoru roku 2016 to bylo 44,4 %) a ve srovnání s lednem-únorem roku 2016 se zvýšil o 16,2 %“.

 

Snímek z webu Antonov.com

Článek také hovoří o tom, jak strádají další oblasti mimo zemědělství. Kupříkladu státní podnik Antonov loni údajně „nevyrobil žádné letadlo kvůli absenci ruských komponentů“, ačkoli na konci roku 2016 státní podnik Antonov dokončil stavbu nového letadla AH-132D a v březnu 2017 měl tento model svůj první let.