Instagram е едно от най-популярните мобилно приложение за споделяне на снимки и видео. 600 милиона потребители на услугата всеки ден споделят десетки милиона снимки. В днешно време Instagram е една от най-бързите медии, като популярната социална мрежа се използва дори за създаването на медийни фейкове.
В този материал ще ви разкажем как да търсите снимки в Instagram и как да проверявате параметрите на фотографиите.
Някои основни правила при работата в Instagram
Instagram съществува като мобилно приложение и уеб-сайт. Можете да разглеждате снимки както през смартфона си чрез мобилното приложение, така и чрез уеб-версията. Но снимки можете да качвате единствено чрез мобилното приложение. Това отчасти облекчава задачата при проверката на подозрителна фотография в Instagram, въпреки че съвременните графични редактори на снимки за мобилни телефони могат да се съревновават по възможности с мощните настолни платформи, а това означава, че много скоро инструментите за обработка на снимки на мобилния телефон практически няма да се отличават от инструментите за ПК.
Търсене на снимки в Instagram с помощта на вградените инструменти
Какво можем да търсим в Instagram
С помощта на Instagram можете да търсете хора, местоположение (локации), хаштагове. Например при търсенето на локации можете да намирате на картата различни места, а след това да видите какви снимки са качвали потребителите от там. Хаштаговете ще ви помогнат да намерите фотографии, направени например по време на някакво мероприятие, важно събитие или стихийно бедствие. Търсенето на хора в конкретна локация ще ви помогне да видите какво се случва там сега или какво е станало в определен момент.
Можете да търсите както в уеб-версията, така и с помощта на мобилното приложение.
– търсене по локация
Можете да търсите снимка по локация по няколко начина. Можете просто да посочите името на града или територията в полето на търсачката на уеб-версията. В получения списък названието на мястото ще бъде отбелязано със специален знак.
Потребителите може да посочат локацията, когато качват снимката си. А при търсенето можете да намерите нужното ви място и да разгледате какви снимки са били направени там. Когато изберете мястото, ще преминете към страница с карта. Можете да превъртите списъка с последните фотографии, добавени от потребителите от тази локация.
След като разгледате снимката, можете да отидете на профила на човека, който я е направил и да видите всички снимки на потребителя от града, който ви интересува.
– търсене по хаштагове
Търсенето по хаштагове ни позволява да намираме не само събития или явления, но и места. Това е много удобно, особено ако названието на мястото е странно или предварително не е известно.
Но използването на хаштагове и геолокации крие определени рискове при проверката на факти. Защото потребителите може да качат в Instagram свои стари снимки, по-рано заснети или съхранени в паметта на устройствата си. Тогава връзката между снимка и геотаг се губи.
Например в този случай може да се добавят произволни геотагове или местонахождението, където сме се намирали при качването на снимки, направени в друго място. Това означава, че при проверката на факти с използването на снимка от Instagram трябва да се отнасяме с известна доза съмнение към посочената локация.
Как да проверим датата на публикация на пост в Instagram
Фотографиите в Instagram са съпроводени от информация за времето, когато са качени и това потребителят не може да го коригира. Съответно точният час на публикация на фотография може да ни помогне в процеса на верификация на новините.
– търсене на дата с помощта на вграден код
За да узнаете кога е публикуван даден пост, можете да използвате вградения код, който е достъпен за всяка Instagram-снимка. Влезте на сайта на Instagram и намерете поста с фотографията и натиснете на иконата с трите точки.
След това кликнете на Embed и потърсете в кода датата и часа. Времето показва кога е качена фотографията, а не кога е направена.
– търсене на датата на вграждането на снимката във Facebook
Instagram автоматически добавя дата към фотографиите, които се публикуват във Facebook. За да видите тази дата, не е задължително да публикувате снимката във Facebook, достатъчно е просто да качите снимката в своя Facebook-акаунт без да я публикувате.
Копирайте линка на Instagram-снимката и го сложете в полето за обновяване на състоянието във Facebook. Можете да не публикувате фотографията, но ще видите времето и датата в UTC направо върху снимката/видеото от Instagram. UTC (на английски „Coordinated universal time“) е универсално координирано време, което съответства на времето на гринуичкия меридиан.
Външни инструменти за търсене в Instagram
Повечето външни клиенти за работа с приложението могат да бъдат използвани и за търсене в Instagram. Един от най-удобните е Padview.
Padview може да бъде използван за различни цели – за водене на няколко акаунта, произволно число тагове и хора, но също така той може да бъде използван за търсене. С помощта на Google Maps приложението Padview може да установи вашето местонахождение, след което програмата ще покаже карта на територията около вам и на нея можете да разгледате снимки, направени от други потребители на Instagram в този район.
Друго полезно мобилно приложение е InstaMapia. С него можете да търсите потребители на Instagram близо до вас, да разглеждате техните снимки, можете да търсите снимки и да ги разполагате върху карта.
Приложението може да търси снимки по хаштаг, страна, град, местонахождение.
Picodash: търсене в Instagram за професионалисти
Поне за сега най-удобният и функционален инструмент за търсене в Instagram е проектът Picodash. Неговите възможности ще удовлетворят и най-взискателните потребители. Можем смело да го наречем Google за Instagram, тъй като с помощта на Picodash наистина можете да намерите всичко сред милионите снимки, публикувани на сайта.
Единственият недостатък е, че приложението е платено – месечната такса е $8. Теоретично първите три дни са безплатни, но ако искате да използвате всички функции на инструмента, ще трябва да се абонирате и да заплатите таксата.
С помощта на Picodash ще можете да търсите по хаштаг, име на потребител, местоположение и дори определено място в конкретен град. Интересното е, че при търсенето по локации Picodash показва в реално време снимките, които се качват в Instagram. Благодарение на това Picodash може да бъде използван като пътеводител по съдържанието на Instagram, който работи в режим реално време.
Търсенето с Picodash е много лесно – просто пишете заявката си в полето за търсене. Освен това за удобство на потребителите има чатботове, които помагат за точното формулиране на заявката и за получаването на резултат.
Резултатът от търсенето може да бъде изобразен върху карта, като тя може да се разглежда в режим реално време. Най-важното е, че в Picodash можете да комбинирате заявките си и например да задавате преглед на снимка направена в определен интервал от време в конкретно място. Например можете да видите какво са публикували в Instagram жителите на Алепо по време на щурма на града или какви снимки са качвали гражданите на Вашингтон по време на инаугурацията на Тръмп.
С Picodash можете да установите на картата определен радиус – например не повече от пет километра от центъра на града и да видите снимките направени в този отрязък. Полученият резултат можете филтрирате по дата и хаштаг.
Picodash търси не само по хаштагове, но и по ключови думи.
Още една функция на Picodash, която може да се използва за търсене на фейкове – съпоставяне на намерените снимки с панорами от Google Streetview. След търсенето на фотографии от определена локация програмата Picodash ни позволява да видим същото място в Google Streetview и да сравним резултатите. Благодарение на това можем да установим дали снимката действително е направена в конкретното място, или е снимана в друго, или е фалшива. С допълнителния филтър за време Picodash се превръща с уникален инструмент са търсене и анализ в съдържанието на Instagram.
Picodash може да работи не само с фотографии, но и с видео, да търси и анализира метаданни, коментари и т.н. Освен това Picodash може да търси потребители и да импортира получения списък в .csv-формат.
Инструментът може да търси по записи, да филтрира количеството и най-главното – да търси по ключови думи.
Автор: Надежда Баловсяк, за Stopfake.org.