Статията е публикувана за пръв път на сайта на DFRLab.
Откритите източници на информация, включително и снимките от космоса, станаха жизнено необходим инструмент при разобличаването на военни престъпления, нарушаването на правата на човека и престъпленията срещу човечеството. Затова няма нищо чудно, че някои хора се опитват да злепоставят тези инструменти като използват фалшиви или заблуждаващи интерпретации с цел да „ослепят“ анализаторите.
Руското правителство е печално известно с това, че още с нахлуването си в Украйна през 2014 г. започна да използва погрешни, заблуждаващи или дори фалшиви снимки, като главната роля в този фарс играе руското Министерство на отбраната.
Министерството на отбраната на РФ изопачава сателитните и въздушни изображения по четири начина:
- погрешна интерпретация
- погрешна идентификация
- погрешна датировка
- редактиране
Погрешна интерпретация
Няколко са случаите, когато Министерството на отбраната на РФ е демонстрирало снимки и дали заради собствената си некомпетентност, или специално е интерпретирало погрешно изображението. Често това е под формата на твърдение, че дадена сграда не е била подлагана на бомбардировка, защото си стои, явно имайки предвид, че ако е имало нападение, то съоръжението трябва да бъде напълно разрушено. Министерството на отбраната на РФ използва този аргумент, за да заяви, че свидетелите или доказателствата за атаката са фалшиви.
Един от последните примери е бомбардировката на болницата М10 в Алепо на 1 октомври. На брифинг на 25 октомври Министерството на отбраната представи снимки, направени до и след датата на бомбардировката, твърдейки, че те показват, че разглежданият обект не е претърпял никакви изменения.
На основата на горепосочените снимки Министерството на отбраната заяви, че „този факт доказва, че всички обвинения в безразборни удари, изразени от някакви съмнителни очевидци, са обикновен фалшификат“. Но кадрите от мястото на събитието потвърждават съобщенията, които постъпват от болницата, че тя е била бомбардирана не само на 1 октомври, но и на 28 септември, и на 3 октомври. По време на разследването на основата на открити източници бяха открити множество кадри от трите бомбардировки на болницата, които ясно показват, че тя е била подложена на атака. Например на записите от камерите за наблюдение, разположени вътре в болницата, е заснет моментът на бомбардировката на 3 октомври:
На сателитните снимки ясно се виждат външните повреди на сградата, именно тези повреди, които анализаторите от Министерството на отбраната не са могли да открият на своите снимки.
Снимки Digital Globe/NextView больницы М10 от 25 сентября и 13 октября 2016 года
Ситуацията с бомбардировката на болницата Ал-Кудс в Алепо на 28 април 2016 е аналогична. Министерството на отбраната се опитваше да прокара идеята, че на снимката, направена след датата, за която се твърди, че е имало бомбардировка, показва болницата със същите повреди, каквито се виждат на по-ранна снимка, направена през октомври 2015 г.:
Но в действителност на снимката, направена през април 2016 г. се виждат и новите повреди, които са документирани от различни сайтове, сред които и Verify Syria:
Американската асоциация за съдействие на развитието на науката (American Association for the Advancement of Science, AAAS) също проведе анализ на сателитните изображения, направени до и след атаката и заяви:
„Анализът на сателитните снимки потвърди, че между 25 април 2016 г. и 26 април 2016 г. болницата Ал-Кудс е била повредена, а съседната сграда се е срутила“
Ето още един пример как интерпретацията на руското Министерство на отбраната на сателитните снимки се отличава съществено от свидетелствата от мястото на събитията и от независимия анализ на сателитните снимки. Най-свежият пример за използване на подобна погрешна интерпретация на кадри от въздушни снимки е, когато Министерството на отбраната на РФ отрече да има отношение към бомбардировката на сирийското училище в Хас (Hass), провинция Идлиб, която беше предмет на разследването на Conflict Intelligence Team, което доказва, че този тип изопачаване на данни от сателитни и въздушни снимки е най-любимият на руското Министерство на отбраната.
Погрешна идентификация
Министерството на отбраната на РФ има навика да идентифицира погрешно целите на ударите и местността. Има голямо количество примери за това след началото на руските бомбардировки в Сирия през септември 2015 г.. След началото на бомбардировките Министерството на отбраната започна да показва кадри, заснети от самолети, на които се демонстрираха въздушните удари в различни райони на Сирия. Често в описанието се заявяваше, че ударите са насочени срещу позициите на ИДИЛ, които се намират в някакъв конкретен район, но анализите на кадрите показаха точно обратното. При изследването на сателитните изображения на Сирия в Google Earth могат да се открият много от локациите, които виждаме на кадрите от бомбардировките, показани от руското Министерство на отбраната. Сравнявайки тези локации с картата на руското Министерство на отбраната, на която са посочени териториите, контролирани от ИДИЛ, можем да установим, че от първите 30 видеа, за които се твърди, че показват цели по ИДИЛ, само една цел се намира на територия, контролирана от ИДИЛ, според картата на руското Министерство на отбраната.
На други кадри на руското Министерство на отбраната, заснети по време на кампанията за борба с доходите от нефт на ИДИЛ, силози за зърно и водопречиствателни съоръжения бяха представяни за обекти на нефтената промишленост. В отговор на обвиненията, че са бомбардирали джамия в Джиср ал-Шугур (Jisr al-Shughur) на 1 октомври 2015 г., Министерството на отбраната на РФ представи кадри от въздушна снимка на сграда, която според техните твърдения е споменатата джамия, въпреки че в действителност това е съвсем друга джамия, за която никой не е казвал, че е била подложена на бомбардировка. Нещо повече – когато снимките бяха показвани, върху изображението на улучената джамия бе разположен надпис върху непрозрачна основа с описанието на снимката.
В отговор на съобщенията, че са използвани неточни описания на локациите и целите за поразяване, руското Министерство на отбраната отначало започна да описва размито целите, подложени на въздушни удари, а накрая изобщо рязко намали количеството на публикуваните кадри. Явно не са разглеждали варианта просто да кажат истината.
Погрешна датировка
Когато руското Министерство на отбраната започва да представя въздушни и сателитни снимки, то дори датата и времето трябва да бъдат подлагани на съмнение. В случая със Сирия можем да дадем като пример болницата в Сармин (Sarmin), която беше разрушена по време на въздушен удар на 20 октомври 2015 г.. За нея руското Министерство на отбраната твърди, че тя изобщо не е пострадала и за да докаже твърденията си демонстрира въздушни снимки, уж направени след атаката:
Но внимателният анализ на видеата и сателитните снимки показва, че обектите, унищожени след въздушния удар, все още присъстват на кадрите от въздушните снимки на руското Министерство на отбраната, което е възможно само в случай, че тези кадри са заснети преди удара, а не след, както твърди Министерството на отбраната.
Но най-шокиращият пример, когато Министерството на отбраната на РФ излъга за датировката на въздушните и сателитни снимки, бе демонстрацията на сателитни снимки по време на прес-конференцията на 21 юли 2014 г., посветена на катастрофата на рейс МН17 над Източна Украйна, станала няколко дена по-рано. На тази прес-конференция Министерството на отбраната на РФ показа снимки и заяви, че на тях се вижда как е изглеждала украинска част за противовъздушна отбрана на 14 и 17 юли 2014 г. Тези снимки бяха използвани, за да се покаже, че зенитно-ракетният комплекс „Бук“, който се вижда на територията на частта на 14 юли, е напуснал базата до 17 юли, малко преди да бъде свален рейс МН17.
Ако разгледаме снимките на същата местност в Google Earth, направени по различно време през юли 2014 г., можем да забележим, че датировката на снимките на Министерството на отбраната на РФ не е вярна. В горния ляв ъгъл на снимката от 14 юли 2014 г., представена от руското Министерство на отбраната, се вижда ясно голямо петно с растителност и пътчка, която минава през нея. На всички снимки на тази местност, направени през юли в Google Earth, растителността вече не се вижда, което говори за това, че не е възможно снимките, представени от руското Министерство на отбраната, да са направени през юли:
И други детайли също потвърждават, че снимките на руското Министерство на отбраната са погрешно датирани и това ни позволява да предположим, че те са направени в периода от края на май до средата на юни 2014 г.
При по-нататъшен анализ на тези снимки откриваме още по-тревожни свидетелства за това, че Министерството на отбраната на РФ лъже не само за датите на въздушните и сателитните снимки.
Редактиране
Сред снимките, представени от руското Министерство на отбраната на 21 юли 2014 г. по време на прес-конференцията, посветена на катастрофата на МН17, имаше и такива, за които са твърдеше, че показват два ракетни комплекса „Бук“ в полето недалеко от селцето Зарошченске. По време на разследването на основата на открити източници предполагаемото място, от което уж е изстреляна ракетата, бе изучено и в резултат на това бе установено, че в действителност на посочената дата селото е било под контрола на подкрепяните от Москва сепаратисти. Местните жители също отричат на 17 юли 2014 г. да е имало някакви следи от „Бук“ в този район. В отчета на следствената група, под председателството на Нидерландия, представен на 28 септември 2016 г., следователите демонстрираха разговор между двама от подкрепяните от РФ сепаратисти, в който те изразяват учудването си, че ракетата е била изстреляна от район, който по това време е под техен контрол.
Ако вземем предвид всички свидетелства, че в посоченото време не е имало никакви „Бук“-ове, то възниква въпросът откъде Министерството на отбраната на РФ е намерило сателитни снимки, показващи, че те са там? Отговорът е удивително прост: руското Министерство на отбраната е публикувало редактирани сателитни снимки.След първичния анализ на Bellingcat последва анализ на експертите от Middlebury Institute of International Studies в Монтерей, с използването на програмното обезпечение за анализ на изображения Tungstene. Той показа, че ракетните комплекси „Бук“ са добавени допълнително на снимките, които „също са били подложени на толкова силни манипулации, че доказателствата не заслужават никакво доверие“. Местните жители не са видели ракетните комплекси по простата причина, че те никога не са били там, а са били единствено на фалшивите снимки на Министерството на отбраната на РФ.
Това са само няколко от множеството примери за това как Министерството на отбраната на РФ изопачава въздушните и сателитни снимки. Би било голяма грешка да използвате снимките на Министерството на отбраната на РФ или техните заключения, направени на основата на тези снимки, без да проведете допълнителен анализ. За наше щастие и на такива като нас, които се опитват да отделят фактите от измислиците в зоните на конфликти, откритите източници ни дават богат материал за провеждането на независим анализ на ниво, до което, някой ден може би ще стигне и руското Министерство на отбраната.
Източник: Bellingcat