Политиците се опасяват, че целенасочената дезинформация в СМИ може да повлияе върху резултатите от изборите в Германия.
Германските политици предложиха да бъде въведено по-сурово наказание за разпространяването на лъжлива информация в СМИ и социалните мрежи. Това е реакция на опасенията, че редица СМИ могат да се опитат да повлияят върху резултата от парламентарните избори във ФРГ през следващата година. Предложението е внесено от политици от така наречената „голяма коалиция“, в която влизат Християн-демократическият съюз (ХДС) и Социал-демократическата партия на Германия (СДПГ).
„Мисля, че ожесточаването на наказанието е оправдано, когато (информационната) кампания има целенасочен характер“, – заяви председателят на комисията по вътрешни работи на Бундестага, депутатът от ХДС Ансгар Хевелинг в интервю пред вестник „Rheinische Post“, съобщи DW.
„Целенасочената дезинформация, която има за задача да дестабилизира държавата, трябва да се преследва според закона“, – отбеляза на свой ред депутатът от ХДС Патрик Зенсбург в коментар за германското издание Funke. Председателят на СДПГ в Бундестага Томас Оперман е убеден, че собствениците на социалната мрежа Facebook трябва да бъдат задължение да премахват оперативно фейковите съобщения и да публикуват опровержения. Оперман призова за използване на съществуващото законодателство за борба с фейковете, теориите на конспирациите, подстрекателството и езика на омразата.
По-рано бе съобщено, че председателят на Федералната служба за защита на Конституцията на Германия Ханс-Георг Маасен е заявил, че в Германия са обезпокоени от вероятността Русия да се опита да повлияе върху германските национални избори през следващата година.
В интервю пред агенция Reuters Маасен е припомнил епизод от миналата година, когато руски СМИ съобщиха, че германско момиче от руски произход уж било отвлечено и изнасилено от мигранти в Берлин. По-късно новината беше опровергана от германските власти.
Германските власти не са забравили опитите на Москва да манипулира германските медии, за да подклажда недоволството около миграционната криза, както и подкрепата на Русия за евроскептиците и партиите в Германия, които се изказват срещу миграцията.
Източник: zn.ua