Руски блогер водил няколко дена фейков акаунт на Надежда Савченко. Учудващото е, че акаунтът е бил потвърден от Twitter. DW намери блогера и разбра как това е станало.
„Обама трябва да се извини на Путин“, – такъв и други провокационни туитове се разпространяваха в Twitter от името на народния депутат на Украйна Надежда Савченко. Един от туитовете твърди, че всички други акаунти на Савченко са фейкови и само този е истинският. Отметката на син фон до името на акаунта потвърждава това твърдение. Известно е, че Twitter слага такъв знак само за потвърдени и действителни потребители. Фейковете от името на Савченко се публикуват в продължение на няколко дена, докато сестрата на Надежда Вера Савченко не заявява на 15 декември, че акаунтът е фалшив.
Как да излъжем Twitter
Преди само известни хора, звезди, политици и големи корпорации и СМИ можеха да преминат проверка и да получат специалния символ. Но от няколко месеца политиката на Twitter се измени. Сега проверката е достъпна за всички желаещи и всеки може да потвърди своята личност като изпрати скан на документите си, разказва Юрий Панин от украинския сайт за проверка на факти StopFake.org. „Като имаме предвид, че сега лесно може да се направи фотошоп на който и да е скан, то въпросът остава открит – дали е ефективно проверката да става именно по такъв начин?“
DW научи, че именно по такъв начин е бил потвърден и фейковият акаунт на Надежда Савченко. На 16 декември на фалшивата страница на Савченко се появява туит: „Считам, че Путин е велик човек и се гордея, че имаме такъв президент“. Под това съобщение има още едно изречение: „С уважение, Николай Дикобаев“. Както стана ясно именно той е авторът на фейковия акаунт на Савченко. В коментар за DW блогерът призна, че преди това той три пъти се е опитвал да потвърди акаунта на Савченко, но Twitter му е отказвал, и чак сега е успял.
Прости методи как може да бъде потвърден един фейк
„Аз запълних формата за потвърждение на акаунта на сайта на Twitter“, – обяснява блогерът. За това се иска скан на паспорта, но аз намерих в Интернет фотография на удостоверението на кандидата за депутат Надежда Сачвенко и изпратих нея. И веднага ми потвърдиха акаунта“. По думите на блогера той не е имал намерение да си признава, че акаунтът е фалшив, но го е направил след като роднините на Савченко вдигнали шум в социалните мрежи. „Моята цел беше да троля Украйна и лично Надежда Савченко, аз просто не мога да се съглася с тяхната политика и не харесвам последните им заявления по адрес на Русия“, – разказва Дикобаев.
По неговите думи изобщо няма никакъв проблем да бъдат създадени и потвърдени в Twitter фейкови акаунти и на други украински политици. Блогерът признава, че преди е било много по-трудно това да се направи, защото в Twitter е имало конкретен представител, който е отговарял за потвърждаването на акаунта. Трябвало е да му се напише писмо и да се докаже връзката с акаунта. Дикобаев ни убеждава, че за сега е направил фейков профил само на Савченко. В компанията Twitter отказаха да коментират пред DW по какъв начин фейковият акаунт е получил синя отметка, че е потвърден. „Ние не коментираме индивидуални акаунти от съображения за конфиденциалност и безопасност“, – ни съобщиха там.
Проверка на провереното
Проверката на акаунтите е създадена, за да може десетките и стотици фейкови профили да бъдат отделени от истинските. Когато обикновен потребител на социалната мрежа види синия символ до името на акаунта, той веднага може да определи, че страницата на политика или компанията е истинската. А сега дори потвърдени акаунти предизвикват съмнение дали ресурсът е достоверен. Ако един руски блогер може да потвърди фалшивата страница на народен депутат на Украйна, няма ли опасност да се появят подобни фейкове например и на акаунта на Петро Порошенко.
Ярема Дух от прес-службата на администрацията на украинския президент заявява, че това е много по-сложно да се направи. По първо, защото акаунтите на администрацията вече са потвърдени. По второ, защото Twitter приема заявки за потвърждение на държавни лица и учреждения само от държавната поща gov.ua. По трето, потвърждението става не чрез обикновената форма за всички потребители на сайта на Twitter. „Още когато работех в прес-службата на Съвета за национална сигурност и отбрана (РНБО), аз написах писмо да бъдат потвърдени украинската и английска версия на акаунта на РНБО. Тогава се запознах с хората от специалния департамент на Twitter, които се занимават с потвърждаването на акаунти на политици и държавни учреждения. Сега, когато трябва да потвърдим акаунт, пишем направо до този департамент“. Но по думите на Ярема Дух все пак има много непотвърдени фейкови акаунти на президента и администрацията в Twitter. Представители на администрацията периодически съобщават за това в Twitter и от там блокират фейковете.
Гадя Савченко – пародиен акаунт
Междувременно руският блогер Николай Дикобаев вече е сменил името на фейковия акаунт на Надежда Савченко на Гадя Савченко и написал под него „Пародиен акаунт [email protected]“. Той е махнал и част от съобщенията, включително и това за Путин.
Източник: DW