Hledáte-li informace k potvrzení nebo vyvrácení pravosti obrázku, měli byste vzít v potaz tři věci: datum, místo a zdroj obrázku. Zde se zaměříme na zdroj.
Vyhledávání obrázku
Nejsnazší je nalézt originál snímku prostřednictvím vyhledávání obrázků na Google, což je detailně popsáno v našem článku „Jak rozeznat dezinformace“. Toto vyhledávání dovoluje hledat pomocí vlastního obrázku místo slov a textu. Jednoduše nahrajete obrázek z vašeho počítače nebo zkopírujete jeho odkaz. Algoritmy Google jsou schopny na internetu nalézt vizuálně identické i podobné obrázky. K vyhledání obrázků je možné použít také službu TinEye, ale její kapacita je ve srovnání s Google omezenější.
Je třeba dbát na následující:
- Použijte obrázek s co největším rozlišením, protože ty jsou méně editované a nahrávané na HD.
- Jestliže máte několik obrázků podobného rozlišení, obrázky s největší velikostí nebo s metadaty budou nejoriginálnější. Jak zkontrolovat metadata jsme probrali v jiném článku.
- Google umí třídit obrázky podle data publikace. Nejstarší obrázek bude pravděpodobně nejblíže originálu.
- Je důležité věnovat pozornost popiskům u obrázků. Je možné, že dva zcela identické obrázky budou mít různé popisky. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších způsobů, jak vytvořit podvrh. Na internetu například koloval obrázek amerického tanku Abrams M1, který měl falešný popisek, podle kterého byly tyto tanky viděny na Donbase. Vyhledání originálních popisků ukázalo, že to není pravda.
- Fotografie může být oříznutá nebo také zrcadlově obrácená, aby se vytvořil falzifikát. Nemáte-li úspěch při hledání obrázku, zkuste hledat zrcadlově obrácenou fotku!
- Jestliže jste nic nenašli při hledání zaostřeného obrázku, zkuste hledat rozostřený obrázek. V tom případě se algoritmus Google soustředí na obrys objektu a ne na specifické detaily.
Pokročilé hledání na Google
- Hledání klíčových slov.
- Hledání velikosti obrázku (velký, střední, ikonka, větší než [určité rozlišení], nebo přesná velikost).
- Hledání podle barvy v obrázku (jakákoliv barva, celobarevné, černobílé, průhledné, nebo specifická barva).
- Hledání typu obrázku (obličej, fotografie, clip art, kresba, animace).
- Filtrovat podle času (specifický den, týden nebo specifický časový úsek).
- Hledání podle typu licence (s právem na užití, s právem k užití s úpravami, využití k nekomerčním účelům).
- Zúžení hledání podle webových stránek nebo domény přidáním k vyhledávanému heslu operátor [site].
Jak hledat tematické fotografie na sociálních sítích, jsme již rozebírali.
Informace o souboru v názvu
Uživatelé internetu často stahují fotografie ze sociálních sítí a poté je zveřejní na svých stránkách bez informací o jejich autorovi.
Přesně tato situace nastala v případě fotografie tohoto chlapce v lednu 2014.
Snímek se stal známým ve světě poté, co twitterový účet s 187 000 sledujícími (@americanbadu) zveřejnil tento obrázek a tvrdil, že byl vyfocen v Sýrii a že chlapec ležel mezi hroby svých rodičů, zavražděných přívrženci Assadova režimu. Ve skutečnosti však byla fotografie pořízena v Saudské Arábii fotografem Abdul Aziz al Otaibi. Jednalo se o umělecký snímek a chlapec na fotce byl synovcem fotografa. Po zkontaktování autora se holandskému novináři Haraldu Doornbosovi povedlo zjistit pravdivou verzi příběhu této fotografie.
Sociální sítě zanechávají stopy po svých online aktivitách: zveřejnění, komentáře, přihlášení, navštívené události a interakce s ostatními uživateli. Po analýze těchto informací můžete lépe učit, nakolik věrohodný je zdroj obrázku a jestli fotograf mohl být svědkem zachycených událostí.
Někdy se zdroj fotografie dá zjistit ze jména souboru. Pokud jméno souboru tvoří dlouhá číselná řada, fotografie pravděpodobně pochází ze sociálních sítí. Například jména některých fotek z Facebooku obsahují ID uživatele, který je uložil. Vezměme třeba tuto fotografii: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtf1/v/t1.0-9/11201814_10205461106940119_1410813217263058502_n.jpg?oh=81a37240658c3d38e2f96385299ae6a9&oe=563E6830.
Je dost těžké zjistit kontext pořízení této fotografie, jestliže byla zveřejněna bez popisu a udání zdroje. Obvykle jméno fotografie uložené na Facebooku vypadá takto – “11201814_10205461106940119_1410813217263058502_n“, kde 15 čísel v prostředku představuje unikátní označení uživatele. Když použijete stránky „writefacebook.com/10205461106940119”, dostanete síťovou adresu tohoto uživatele. Tím zjistíte, že tato fotografie byla vyfocena novinářem Maksymem Levinem a je z vernisáže výstavy věnované Ilovajské tragedii.
Můžete také vložit toto číslo fotografie do síťové služby FacebookCreep – a výsledek bude stejný. Bohužel, Facebook v poslední době začal používat jiný algoritmus na ukládání fotografií, a toto opatření pak silně omezuje užitečnost této služby. Vkontakte také přestal používat tento styl pojmenování a nyní jméno souboru obsahuje pouze část unikátního uživatelova ID.
Je třeba věnovat pozornost následujícímu:
- Kdy byl účet vytvořen? Jestliže v Chronicle není tato informace uvedena, můžete zjistit datum uložení první fotografie. To vám pomůže zjistit pravděpodobné datum vytvoření účtu. Účty na Twitteru mohou být zjištěny speciální stránkou, Discover Twitter First Tweet. Podobné služby na zjištění data registrace existují i pro Vkontakte.
- Je uživatel aktivní na sociální síti? S kým se stýká a jak často?
- Jsou jeho/její předešlé příspěvky navzájem propojené určitou tématikou?
- Obsahují jiné příspěvky informace o posledním výskytu uživatele?
- Patří tento účet opravdové osobě? Jestliže ano, jaké další účty na sociálních sítích jsou registrované na toto jméno?
- Jsou dostupné nějaké informace o profesionálních aktivitách uživatele?
V případě Twitteru není třeba prohlížet všechny uživatelovy tweety, abychom nalezli odpovědi na tyto otázky; místo toho můžeme použít službu Foller.me, která analyzuje uživatelské aktivity. Sbírá následující informace: datum vytvoření účtu, počet tweetů, nejpopulárnější náměty, jmenovky (tags), odkazy (links), komunikace s dalšími uživateli a časy zveřejnění tweetů.
Kontrola data a místa zachyceného na fotografii je neméně důležitá. Můžete použít Google Earth, Google StreetView a služby na zjištění polohy popsané zde a zde.
Autor: Taras Nazaruk, pro StopFake.org