На 21 октомври Европейският парламент разгледа на първо четене проект за резолюция за противодействие на пропагандата от страна на Русия и терористическата организация Ислямска държава. Окончателното гласуване за резолюцията  трябваше да се състои след месец, така че руската пропагандна машина имаше достатъчно време да се подготви и да докаже за пореден път, че действително трябва да се взима на сериозно.

Една седмица преди гласуването на един от ресурсите, който в резолюцията е посочен като „средство и инструмент“ на пропагандата и дезинформацията, RT („Русия днес“) излиза материал със заглавие „Против православието и руските СМИ: в ЕС са готови да приемат резолюция за борбата с пропагандата“. В статията се казва, че „в последния момент в проекта е била внесена отделна поправка, чийто смисъл се свежда до следното: Русия налага своите християнски ценности и увеличава своето влияние по целия свят с помощта на руските СМИ, такива като RT и Sputnik“.

Скриншот на сайта на RT
Скриншот на сайта на RT

На 21 ноември скандалният сайт „19 минути“ публикува материал със заглавие „ЕС иска да забрани православието„, в който анонимен автор, „позовавайки“ се на материала на RT, пише: „Според достоверен източник на RT, в последния момент в проекта е внесена  поправка, в която е написано, че православието става опасно, защото  пропагандира своите християнски ценности и разширява влиянието си в целия свят. Текстът на резолюцията има за цел да призове ЕС да започне борба с „православната пропаганда” в Европа и по света“.

В материалите на Stopfake сайтът RT често е споменаван като източник на многобройни фейкове и манипулации, но в дадения случай с лъжата си българската медиа определено надмина руския ресурс.

Скриншот на сайта на "19 минути"
Скриншот на сайта на „19 минути“

„Новината“ на „19 минути“ е препечатана от друг известен с фейковете си ресурс като „The Bulgarian Times“ (за да няма съмнение кой е „източникът“ на информация, в материала е добавен активен линк към статията на  RT), от сайтовете „Будна ера„, Pan.bg, „Велика България„, „Кlassa„, „Planeta„, „Оnovini„, „Християнски портал“ и други.  За „заплахата“ пишат „Евроком„, actualno.top, scandalno.netgudelnews.com, lovechmedia.com, cross.bg. Материалът,“The Bulgarian Times“ е споделен в групите „България/Bulgaria“ и „Българска легия за информационна защита“ във Facebook, а новината за „забраната на Православието“ се обсъжда във форумите на „Православие.бг“. Някои маргинални сайтове дори сложиха такива гръмки заглавия на материалите си: „СКАНДАЛ! Андрей Ковачев, Светослав Малинов, Андрей Новаков и Ева Паунова гласуваха срещу православието в ЕС!“

Скриншот на сайта
Скриншот на сайта „The Bulgarian Times“

На 24 ноември на сайта на „Евроком“ е публикувано мнението на Георги Даскалов със заглавие „Ужас. Посегнаха на православието“, в което авторът пише: „Четох резолюцията в оригинал, видях и руските медии. Там няма нищо за православието. Има за руската православна църква. А че руската православна църква е инструмент на руската държава, е факт, който не подлежи на съмнение. В православието това е традиция. Църквата е продължение на държавата. Но и при другите църкви не е много по-различно“.

Скриншот на сайта на Евроком
Скриншот на сайта на Евроком

И докато Георги Даскалов си признава, че е чел резолюцията (вече е отделен въпрос дали е чел проекта или окончателния вариант и как ги е изтълкувал), то едва ли същото важи за проф. Андрей Пантев, който на 23 ноември публикува в авторската си колонка във вестник „Дума“ материал със заглавие „Православието като враг“. Видният учен пише: „В навечерието на деня, в който отбелязваме 1100 години от успението на св. Климент Охридски, в Европарламента се появи проект на резолюция с искане да се забрани пропагандата на православието, за да се противодействало така на руската пропаганда по света!“.

Скриншот на сайта на "Дума"

Скриншот на сайта на „Дума“

Статията на професорът е препечатана от „Поглед„, Прес.бг, „Новото познание„, „Русофили“ и други, а Милен Цветков го кани заедно с депутата Методи Андреев  в предаването си на Нова телевизия да обсъдят въпроса „Влезе ли православието в хибридна война между ЕС и Русия?“

Скриншот на сайта на "Русофили"
Скриншот на сайта на „Русофили“

Сайтът на „Евроком“ ни предлага „оригиналния текст от въпросната резолюция“, в който действително се споменава „Orthodox church“, но явно цитатът е за хора, които не знаят английски, защото в него всъщност няма нищо крамолно:

Скриншот на сайта на "Евроком"
Скриншот на сайта на „Евроком“

Ако влезем на сайта на Европейския парламент лесно можем да се убедим, че „оригиналният текст на въпросната резолюция“ съществено се различава от този, който активно се разпространява в българското интернет пространство.

Скриншот на приетата резолюция на сайта на Европейския парламент
Скриншот на приетата резолюция на сайта на Европейския парламент

Текстът на резолюцията с название „относно стратегическата комуникация от ЕС за противодействие на пропагандата, насочена срещу него от трети страни“ вече е достъпен и на български. Нека да прочетем в какъв контекст там се споменава православната църква:

Скриншот на резолюцията на български
Скриншот на резолюцията на български

Но дори след опровергаването на лъжата за „забраната на Православието“ българските медии не се успокояват и продължават да настояват: „Не слушайте спекулациите, според които в окончателния текст нямало нищо за православието, разпространявани в социалната мрежа от някои брюкселски партийци“.

Скриншот на сайта на The Bulgarian Times
Скриншот на сайта на The Bulgarian Times

Борислав Цеков – автор на Закона за вероизповеданията – дава линк към проекта за резолюция от 2 май 2016 г. и така откриваме на основата на какво кремълските СМИ създават своите фейкове, че ЕП има нещо против православната църква.

Скриншот на проекта за резолюция от 2 май 2016 г.
Скриншот на проекта за резолюция от 2 май 2016 г.

Авторът е прав – действително православната църква е спомената изрично. Но в какъв контекст? – „Признава, че Русия агресивно използва широка гама от средства и инструменти, като например специални фондации (Russkiy Mir,) многоезични телевизионни станции (Русия днес, РИА Новости), новинарски агенции (Спутник), социални и религиозни групи (включително и православната църква), социалните медии и интернет тролове, които оспорват западните ценности, разделят Европа, ползват се от вътрешна подкрепа и създава представата за нефункциониращи държави в източното съседство на ЕС“. И въпреки че и в този текст няма нищо „дискриминационно и обидно“ за християните, както се опитва да ни внуши г-н Цеков, нито заплахи за забрана на православната църква, то „изричното й споменаване“, не само че не е „вкарано в последния момент“, както твърди „19 минути“, а отпада в окончателния текст.

А поредното доказателство, че руската пропаганда работи „за разкол сред страните-членки на ЕС“ откриваме в текста на проф. Пантев, който пише в цитирания вече материал: „Появата на въпросния проект в Европарламента говори и за друго – за едно снизхождение и дори презрение към православните народи и към Югоизточна Европа. Той противоречи на изначалната идея на Евросъюза за неговото богатство чрез културното многообразие“.

В материал на сайта на българския евродепутат Андрей Ковачев, който участва активно в доработването на резолюцията, е цитирано изказването му по време на дебатите. Евродепутатът посочва, че фейкове като „Европейският съд е забранил кръщаването на деца в църква и след месец март 2016 г. кръщаването на деца, щяло да се счита за престъпление в Европа“ и „тайна поправка“ към настоящия доклад, с която ЕС „иска да забрани православието“, в която уж е написано, че „православието става опасно, защото  пропагандира своите християнски ценности и разширява влиянието си в целия свят“ се опитват да насаждат омраза към ЕС. Евродепутатът заявява „това са два класически примера за „хибридна война“, които показват защо ЕС трябва да противодейства на пропагандата и докладът срещу нея е навременен и необходим. Андрей Ковачев заявява, че „ЕС не само не забранява православието или друга религиозна деноминация, а напротив – гарантира защитата на правата на свобода на мисълта, съвестта и религията. Хартата на основните права, която има правно-обвързващ характер, утвърждава точно тези права. Най-зловещите посегателства срещу свободата на словото и религиозните свободи в страните от Източна Европа бяха извършени именно от комунистическите режими, които се опитаха да наложат комунизма като държавна религия, следвайки указанията от Кремъл.“

Но нека се върнем отново към изданието, от което тръгва лъжата, че „ЕС забранява православието“. Издател на сайта и печатното издание „19 минути“ е БАЛ МЕДИЯ АД. В справката на сайта на „Биволъ“ са посочени като директори на дружеството Атанас Арнаудов и Борис Ангелов. Двамата имат участия и в дружествата БА ООД, ИДЕОЛОГИКА ЕООД и АГИТАЦИЯ И ПРОПАГАНДА ООД с предмет на дейност “ Издателска дейност, публицистика, печатна дейност, импресарска дейност, продуцентска дейност, търговски, комисионни, посреднически и др. сделки в страната и чужбина, туристическа дейност, хотелиерство, маркетинг, реклама и връзки с обществеността, агентска дейност и представителство /без процесуално/ на местни и чуждестранни физически и юридически лица, както и всяка друга търговска дейност, която не е забранена от закона“.

izdateli

Съдейки по разпространението на фейка за „забраната на православието“, трябва да признаем, че двамата са се справили много добре с агитацията и пропагандата…