В края на юли редица руски и украински СМИ разпространиха недостоверна информация за създаването в Черновци на Асамблея на румънците в Буковина, чийто делегати искат автономия за румънците и особен статут в Украйна. За това съобщиха Аргументы и факты, Комментарии, RT, Известия.
За пръв път непотвърдената информация се появи на малкоизвестния сайт nr24.org.
Съобщението бе препечатано от сайта „Корреспондент“ и след това бе разпространено от десетки местни издания.
Участниците в събранието уж се оплаквали от икономическата криза, безработицата, невъзможността децата им да се обучават на румънски език. „Координаторката на Асамблеята Дорина Киртоаке“ уж предложила идеята да се създаде Буковинска автономия в състава на Украйна. Идеята била подкрепена единодушно, се съобщава в текста на новината. В статията нееднократно се повтаря, че всички приети решения и резолюции са изпратени не само до органите на властта в Украйна, но и до официалните инстанции в Букурещ.
StopFake не можа да намери потвърждение, че в Черновци действително е имало подобна конференция. Не е известно нито точното време, нито мястото на провеждане. Всички известни румънски активисти в региона твърдят, че назованите в материала персонажи са измислени и не отразяват позицията на румънците в Буковина.
„Ако в Черновци действително е имало такова събитие, аз щях да знам един от първите“, – заяви пред „МБ“ Василий Бику, председател на Черновецкото областно дружество за румънска култура „Михай Еминеску“, което има около 10 000 члена. Той е уверен, че назованите в публикацията „активисти“ не съществуват.
„С невъоръжено око се вижда, че това е фейк. Аз не познавам хората на снимката. И моите колеги, които имат отношение към Румъния, също не ги познават, – казва председателят на румънското дружество Аркадий Опаиц, който е и председател на Лигата за защита на правата на човека и националните малцинства. – Тази информация е твърде непрофесионална и нелогична. Никой не знаеше за никаква Асамблея, докато не се появи тази медия-провокация. Всъщност буковинците имат много приятелски и хубави отношения с румънците. Аз бях в продължение на 14 години председател на Дружеството за румънска култура и много добре знам, че между двете страни има взаимна дружба и любов. Румъния една от първите подкрепи Украйна на международно ниво, когато започна Евромайдана“.
„Това е информационна провокация за дестабилизацията на ситуацията в Буковина, счита Николай Тома, главен редактор на вестника, който излиза на румънски „Zorile Bucovinei“. – Провокаторите се опитват изкуствено да скарат украинците и румънците в Черновецка област. Можем ясно да проследим стратегическия почерк на Кремъл. С подобни методи беше създаден конфликтът в Донбас. Румънците винаги са били толерантни. Никога не се е говорела за създаването на автономия. От своя страна мога да потвърдя, че ръководството на Украйна винаги е подкрепяло и подкрепя румънците. На мен като представител на румънската общност в Буковина не са ми известни някакви факти за нарушаване на правата на националните малцинства в Черновци и областта. Никога тук не са притеснявали някого по национален признак“.
„Тази информация не възникна случайно, а е в един ред с провокационните съобщения, появили се в други части на Украйна, особено крайграничните, – отбелязва Сергей Гакман, кандидат на историческите науки, представител на румънската общност в Буковина. – Тя се появи след информацията за създаването на Асоциацията на бесарабите. Но няколко аспекта могат да докажат, че това е фейк. Първият – защо тези хора в Черновци никой не ги познава? Аз общувах с много румънски лидери и нито един от тях не позна никого на публикуваните снимки. А това не може да бъде. Хората, които претендират, че водят обществена дейност би трябвало да знаят някого от обществените активисти. Фамилията на една от назованите „активистки“ е Дорина Киртоаке, но тя не е характерна за Буковина. Тя е преправена от фамилията на кмета на Кишинев, която се казва Дорин Киртоакъ. Тоест тази новина е насочена не само срещу украинско-румънските отношения, но тя закача и Молдова. Освен това, когато румънците в Украйна провеждат мероприятие, то надписите на банерите като правило са или на румънски, или са на два езика – на румънски и украински. Практически никога не са на украински. Особено, ако говорим за почти екстремална организация, която искала автономия. В дадения случай надписът на банера е само на украински“.
„В тези фейкове нееднократно се споменава формулировката „Северна Буковина“. Това е термин, прекопиран от съветско време, който и до сега се използва от руснаците. Румънците никога не са говорили така. Казват „северната част на Буковина“. Между другото и съвременните украински учени най-често използват термина „северната часта на Буковина“, затова именно това е коректното определение. Ние нямаме нито една административно-териториална единица, която да се нарича “ Северна Буковина“. Освен това в момента украинско-румънските отношения са на възможно най-топлото ниво за цялата история. Президентът на Румъния се изказа еднозначно за съхраняването на териториалната цялост на Украйна и за непрекосновеността на украинските граници“, – резюмира Гакман.
Фотографът от Черновци Николай Гавка хвана в лъжа сайта-първоизточник на лъжата.
Когато на сайта nr24.org се появява първата публикация за създаването на асамблеята (тя вече е премахната – бел. StopFake), фотографът се усъмнява дали тя е истинска и проверява снимката с помощта на Jeffrey Exif Viewer, който определя всички свойства на JPEG-файлове. Той узнава, че датата на създаване на снимката с хората на фона на банера „Асамблея на румънците в Буковина“ е 19 юли 2015 година.
Но в публикацията е посочена датата 27 юли.
„След това аз написах писмо на адреса, посочен в раздела „Контакти“ на този сайт. Попитах защо лъжат и им представих доказателствата си. Но те просто премахнаха публикацията“, – разказва Гавка.
А вече снимката от втората новина за така наречената асамблея и за нейните искания за автономия е създадена на 26 юли. В текста не е посочена датата на събранието.
Stopfake вече е писал за фейковете, разпространявани от руските СМИ в средата на март и в края на май 2015 за „исканията“ на закарпатските русини да им бъде предоставена автономия в състава на Украйна.