Новините в рубриката “Контекст” не са фейкове. Ние ги публикуваме, за да ви информираме за събитията, които касаят информационната война между Украйна и Руската федерация.
Жителите на Русия считат, че главни врагове на страната са САЩ, Украйна и Турция. Такива са резултатите от последното проучване на „Левада-център“, посветено на отношението на руснаците към другите страни. Според 72% от руснаците най-враждебно към Русия са настроени САЩ. Второ място с най-висок показател за цялата история на проучванията заема Украйна – 48% (а през 2015 г. така са считали 37%). Третата страна по недружелюбност е Турция: ако през 2015 година така са считали 1% от анкетираните, то тази година – 29%. За свои главни приятели руснаците считат Беларус (50%), Казахстан (39%) и Китай (34%). При това преди една година 43% от руснаците са казали, че Китай е приятел. Тази година 10% от анкетираните считат, че Сирия е приятелска държава, а през 2015 само 2% са мислели така. Повечето от руснаците продължават да се отнасят негативно към САЩ (70%) и Евросъюза (62%). Само 24% от анкетираните искат РФ да стане член на ЕС, а през август 2009 година тази идея се е подкрепяла от 53%.
„Отношението към САЩ и ЕС беше най-лошо в началото на 2015 г., от тогава ситуацията се стабилизира, но през май тази година нещата отново се влошиха“, – казва заместник директорът на „Левада-център“ Алексей Гражданкин: „Явно празнуването на Деня на победата, обидата, че западните страни не се съобразяват с ролята на Русия за победата, влошават отношенията – няма други обстоятелства“. Руснаците считат за главен враг САЩ, а отношенията с Украйна се оценяват като стабилно лоши от 2014 година, а от март тази година ги оценяват още по-лошо, уточнява Гражданкин: „При това все повече руснаци считат, че Украйна е враг, тъй като конфликтът не се разрешава, заради това Русия има проблеми с имиджа, това оказва влияние на живота на обикновените руснаци – пада курсът на долара, те нямат възможност да пътуват зад граница“. Турция влезе в тройката на противниците след свалянето на бомбардировача през ноември, ако конфликтът не бъде решен, то отношението към нея ще продължи да се влошава, прогнозира социологът. Настъпва разочарование в отношенията с Китай – руснаците не виждат резултатите от тази дружба, казва Гражданкин. „По-нататъшните резултати от проучванията ще зависят от политиката, която държавите ще провеждат по отношение на Русия: ако напрежението в отношенията намалее, тогава ще намалее и тяхната отрицателна оценка, както това се случи с Великобритания, Франция и Германия, които вече по-малко се възприемат като врагове, по сравнение с миналата година“ – предполага той.
„Отношението към страните се определя от това какво показват по телевизията, тъй като повечето от руснаците никога не са пътували зад граница“, – казва политологът Дмитрий Орешкин. Отговорите на въпроси за повишаването на цените или безработицата – това е едно ниво, хората имат опит в това отношение, а отговорите на въпроси за отношението към САЩ са повлияни от това какво показват по телевизията, счита политологът. „Ако искаме отношението да се измени, тогава трябва или да се види как всъщност всичко е устроено, което е почти невъзможно, или да се измени гледната точка, която телевизията транслира“.
Източник: „Ведомости„