На 30 май руският телевизионен канал НТВ в обзорната си програма „Итоги дня“ показа сюжет, в който авторката Валерия Альохина заяви, че в Украйна планират да демонтират Националната къща-музей на Николай Пирогов (в г.Виница), в която се намира балсамираното тяло на известния хирург и музея-мавзолей на съветския революционен деец Григорий Котовски (в г. Подолск, Одеска област).
„Сега националистите заплашват, че ще унищожат и двете гробници“, – казва авторката на 5-минутния сюжет.
„По времето на революциите нито белите, нито червените можаха да вдигнат ръка срещу медицинското светило… дори фашистите не го пипнаха, а сега украинските националисти са готови безразборно да унищожават историята“, – твърди руската журналистка.
Всъщност украинските власти не планират никакви действия относно музея, на чиято територия се съхранява тялото на Николай Пирогов. Хирургът, починал през 1881 г., не попада под действието на закона за декомунизацията, тъй като няма отношение към съветския период – 1917-1991 г. Името на Пирогов отсъства в списъка с лица, съставен от Украинския институт за национална памет (УИНП), и в заповедта на виницките власти от 30.12.2015 г. за паметниците, които подлежат на демонтаж.
В новините също не намираме информация за украински организации, които да планират някакви действия в адрес на виницката къща-музей. Няма данни и за някакво обсъждане на въпроса в публичното пространство (журналистката също не дава по-точна информация).
Ситуацията с мавзолея на Григорий Котовски е малко по-различна. Той е разположен в Одеска област в град Подолск (това е новото название на град Котовск от май 2016 г.) и може да попадне под действието на закона за декомунизация – съветският политически деец е включен в списъка на УИНП.
Все още няма решение за демонтажа на музея на Григорий Котовски, а и властите в районния център не знаят дали антикомунистическият закон се отнася до музея.
През март 2016 г. председателят на Одеската областна администрация Михеил Саакашвили утвърди списък на обектите в Одеска област, които подлежат на демонтаж, но мавзолеят не е включен в него. В член 4 на Закона за декомунизация се казва, че законът не се разпространява върху „надгробни съоръжения, разположени на територията на места с погребения, места с почетни погребения“. В момента паметникът на Котовски е ограден, но вероятно това е свързано с решението на властите на Подолск от октомври 2015 г. за отделянето на 200 000 гривни за реставрация на паметника.
Паметникът започва да се руши още преди 2014 година и сегашният му неугледен вид не е свързан с процеса на декомунизация.
„Тук никога не е имало почетен караул, но е ималое охрана от музея, чистота и ред. Сега има килната строителна ограда, ръждива желязна врата без дръжка, боклук“, – се твърди в сюжета на НТВ.
Местни СМИ са писали за плачевното състояние на музея на Григорий Котовски през 2010 и през 2012. Фактически музеят не работи повече от 20 години.