Новините в рубриката “Контекст” не са фейкове. Ние ги публикуваме, за да ви информираме за събитията, които касаят информационната война между Украйна и Руската федерация.

24_main

Когато в Германия се появи книгата на журналиста Борис Райтшустер за «тайната война на Путин» срещу ФРГ, в Полша бе представен доклад, подготвен от анализаторите на полския аналитичен център «Akademia Europejska Krzyżowa», на същата тема – за информационната война на Кремъл срещу страната им.

Експертите отбелязват, че пропагандата на Кремъл е ориентирана в значителна степен към маргиналните кръгове на крайно десните и крайно левите (посткомунистите), и в същото време към младежите, чиито възгледи и личностни ценности още не са сформирани окончателно.

„Информационната война“ се осъществява с помощта на Интернет и в значителна степен се корелира с традиционната дейност на агентите. При това активността във виртуалния свят на Интернет се стреми към резултати в реалния свят. Крайната цел на информационната война е не само пропагандисткият успех, но и желанието да се спечели войната, да се получи територия, власт и влияние. Военните действия на Кремъл са тясно свързани с пропагандистката дейност.

„Победата в пропагандистката война предхожда взимането на решение за начало на военните действия“, – се казва в доклада.

В своя анализ на технологията на руската информационна война Йоанна Дарчевска от Центъра за източни изследвания отбелязва, че според стратегията на водещите теоретици на тази война – Александър Дугин и Игор Панарин – информационната война трябва да имитира военна операция и да бъде добре запланирана манипулация. Целта на пропагандистката машина е да оказва желания ефект върху хората, да ги кара да действат ирационално, да блокира критическото мислене. Информацията се опростява максимално, представя се в черно-бели тонове и съдържа асоциации с известни стереотипи и митове. При това използването на Интернет е съвършено ново допълнение към информационната война. В доклада отделно се описват технологиите на тролинга, начините за използване на „мемове“, създаването на фалшиви организации и техни портали, и други методи на работа на кремълските пропагандисти.

Отделен раздел на доклада е посветен изцяло на тролинга в полското информационно пространство.

«Докато традиционната пропаганда използва последователна и унифицирана идеология, за да убеди целевата социална група да подкрепи предложения избор, то целта на тролинга е социалната дезинтеграция. Пропагандистският контент е предназначен за различни групи, той често е противоречив по своето съдържание, целта му е да разделя обществото и да провокира конфликти (например темата за «Волинското клане» е средство за усилване на полско-украинския антагонизъм). Например привържениците на френската десница получават мемове в защита на християнството, посткомунистическите германци с леви възгледи – мемове в защита на мира и пацифизма срещу американския милитаризъм, в същото време словаците получават предупреждения за немското доминиране в ЕС», – отбелязват изследователите. Тук можем да отнесем анонимните блогери, които активно коментират руско-украинския конфликт и тяхната дейност много ясно личи на порталите «ONET.pl» и «Salon24.pl».

«Освен това засилването на тролинга е свързано с появата на многочислени уебстраници, подкрепящи квазиполитическите образования като ДНР и ЛНР, и на такива виртуални пропагандистки сайтове като «Вилнюска народна република», което предизвиква тревога, че полското малцинство в Литва – според плановете на Кремъл – ще подкрепи „малките зелени човечета“ на Путин», – се казва в доклада. Троловете също така активно критикуват Запада и предлагат Русия като единствена приемлива алтернатива.

Освен това кремълските ботове активно си играят с националистическите чувства на поляците, експлоатират исторически конструкции и темата за „Волинското клане“. Отправят се призиви Полша да излезе от НАТО и да се дистанцира от Литва и Украйна, които са наричани „васали на САЩ“.

В доклада са изброени конкретни названия на сайтове, които разпространяват подобна пропаганда.

При това авторите отбелязват, че руското влияние в Полша не се изчерпва само с такива операции като тролинга в Интернет и дават като пример изданията «Варшавски вестник», «Полска мисъл», радиостанции, телевизионния канал «Russia Today», или официални портали като «Sputnik». Действията във виртуалния свят на Интернет са последвани от акции в реалния свят, като например провеждане на антиукраински митинги в различни градове на Полша или подкрепа за националистически партии. Гласуването на четирима полски парламентаристи от Полша против споразумението за асоцииране с Украйна е също резултат от работата на пропагандата.

В края на доклада авторите дават редица препоръки как да се противодейства на информационната война срещу Полша и Запада: провеждане на аналитични изследвания за въздействието върху личността с помощта на Интернет, международно сътрудничество в тази сфера и приемане на допълнителни законодателни норми срещу виртуалните престъпления.

Източник: Ксения Кирилова, „Новый регион