Много руски медии, сред които програма „Вести“ на федералния канал „Россия 24“ и ИноTV, съобщиха, че украинският парламент иска да въведе квота от 75% за песни с текстове на украински език на радиостанциите.
Телевизионният канал „Россия 24“ съобщава, че тази идея предизвикала възмущение сред украинските музиканти. Например музикалният продуцент Юрий Фальоса плаши, че много радиостанции ще бъдат принудени да се закрият след въвеждането на квотите: «Представете си колко е нужно, за да се насити с украиноезичен продукт 70% от музиката: 20 часа на денонощие трябва да звучи украиноезична музика. Ние сме «за», но нея я няма, просто я няма”, — цитира музиканта програма “Вести”.
Всъщност в законопроекта, който СМИ цитират, не се предлага 75% от ефира да бъде с украиноезична музика. Лесно можем да се убедим в това, ако почетем документа.
В него се казва, че «в музикалните радиопрограми и радиопредавания произведенията на украински автори и изпълнители трябва да заемат не по-малко от 50% от радиоефира за денонощие, а процентът на песните (текстово-музикални произведения) на държавен език трябва да съставя не по-малко от 75% от общия обем на песни на украински автори и изпълнители.“
Простата аритметика показва, че става въпрос за 37,5% украиноезична музика за денонощие, което е 9 часа радиоефир.
Един от авторите – Олег Медуниця – обясни в интервю за StopFake каква е целта на този законопроект:
«В момента има квота, според която половината от ефира трябва да бъде запълнен с музика на родни изпълнители (но не се уточнява на какъв език да бъде изпълнението). И половината – с чуждестранна музика. И ето в рамките на съществуващата квота за отечествена музика ние искаме да закрепим определено време за украиноезична музика. Дори след приемането на този закон рускоезичният продукт в ефира на радиостанциите може да бъде до 62,5%. Така че изобщо не може да се говори, че рускоезичната музика ще бъде забранена, съобщенията за 75% украиноезични композиции също са манипулация. За съжаление дори някои наши отечествени изпълнители бяха подлъгани и написаха обръщение срещу този закон. Но по-късно, когато разбраха за какво става въпрос, някои музиканти отзоваха своите подписи».