На 6 февруари много украински и руски СМИ активно разпространяваха новината за демонтирането на паметника на Тарас Шевченко в град Токмак, Запорожска област.

Скриншот на сайта Lenta.ru
Скриншот на сайта Lenta.ru

Медиите цитираха депутата от градския съвет на Токмак Вадим Лукаш, който заявил, че решението било прието лично от кмета на града. По думите на депутата те така и не получили решението – отказали им.

Скриншот на сайта hromadske-zp.tv
Скриншот на сайта hromadske-zp.tv

Медиите започнаха да тиражират най-различни версии за случилото се. Според една от тях Шевченко пречел на ресторант на площада, според друга – паметникът бил демонтиран по грешка, тъй като до него има паметник на Ленин, за чието махане ще се взима решение на 21 февруари на сесия на градския съвет.

Скриншот на сайта Полит Навигатор
Скриншот на сайта Полит Навигатор

Както се оказа паметника не бил махнат, а преместен – по-близо до градския съвет. Това бе съобщено от представителката на градското управление за култура Елена Корж. Решението за преместването било прието от собственика на паметника. По времето, когато президент на Украйна е Виктор Ющенко, паметникът бил направен и установен за сметка на частни лица.

Тази информация бе потвърдена от Влад Мороко – началник на департамента за култура в Запорожската обласна държавна администрация, а Владимир Вятрович – директор на Украинския институт за национална памет – написа, че този инцидент няма нищо общо с процеса на декомунизация в Украйна.

she4
„По първо, това няма нищо общо с декомунизацията. По второ, информацията е от началника на департамента за култура на Запорожската ОДА Влад Мороко: „В няколко местни СМИ се появи информация за демонтирането на паметника на Шевченко в г.Токмак. Според информацията на г-жа Елена Корж този паметник е бил установен по времето, когато страната бе ръководена от В.Ющенко, за сметка на частни фондове. Но мястото, където се е намирал паметникът, не е било най-доброто. Затова по молба на собственика паметникът е пренесен в центъра на града и е установен пред кметството. По трето, първата задача на историка е да провери източниците си“

Фейкът за разрушаването на паметника на Тарас Шевченко бе публикуван от редица издания – от украинския „Корреспондент“ до руския Lifenews.

Скриншот на сайта Lifenews
Скриншот на сайта Lifenews