Новините в рубриката “Контекст” не са фейкове. Ние ги публикуваме, за да ви информираме за събитията, които касаят информационната война между Украйна и Руската федерация.
Руските СМИ атакуват Рута Ванагайте – авторката на книгата «Наши» за убийствата на евреите в Литва: от ранна сутрин до късна вечер телефонът не млъква. «Аз написах тази книга за Литва», — им отговаря с отказ писателката. А литовските журналисти я молят да си покаже акта за раждане.
«В сряда сутринта започнаха позвъняванията, съобщенията, електронните писма от портали, телевизии, преса, всички със скръбен глас ми казваха колко е сърцераздирателна книгата, и питаха кога можем да си поговорим за нея. На всички давах еднакъв отговор – аз написах тази книга за Литва, това е вътрешна работа на литовците», – каза пред DELFI Ванагайте, която отказва да дава интервюта пред руски СМИ.
Ванагайте казва, че не иска да изважда на показ мръсните ризи и не вижда смисъл да говори на тази тема. Тя се интересува как ли ще реагира на интереса на руските СМИ известният ловец на нацисти Ефраим Зурофф. Той също счита, че няма смисъл да се говори за това – тази книга трябва да бъде преосмислена от литовците, а не от руснаците, които искат да я използват за пропагандата си.
Между другото в руските СМИ Ванагайте прочела, че е мъченица на системата, а свещеникът Ричардас Довейка я бил изгонил от църквата. Руските СМИ пишат, че в Литва осъждат Ванагайте за написването на книгата.
След появата на това съобщение6 Довейка позвънил на Ванагайте и я попитал кога я бил изгонил от църквата. Оказало се, че руснаците поукрасили цитата на Довейка, че ако Ванагайте напише книгата си, пред нея ще се затворят много врати.
На 28 януари Ванагайте получила електронно писмо от аташето на руското посолство. В него поканили авторката на среща, на която да обсъдят книгата й. Ванагайте казва, че изобщо няма намерение да отговаря на това писмо.
В сряда при Ванагайте дошли литовски журналисти и я помолили да си покаже акта за раждане – искали да се убедят, че тя не е еврейка. Ванагайте се шегува, че не намерила акта, но вече се била интересувала и разбрала, че няма еврейски корени.
В интервюто пред DELFI Ванагайте акцентира, че още преди да напише книгата си мислила, че могат да я обвинят, че работи на Русия. Тогава тя помислила, че е единствената, която не може да бъде обвинена в това – преди няколко години тя се занимавала с проект, който осъждал руските СМИ – «1984. Драмата на оцеляването», в който показала жестокостта и абсурда на съветската система.
Между другото руската пропаганда се възползвала и от този неин проект – била срежисирана детска екскурзия и било показано как децата уж били душени, ритани с крака, преследвани с кучета и се надсмивали над СССР.
Малюкявичюс: това е традиционна тактика на Кремъл
«За съжаление това е традиционна тактика на Кремъл – да използват нашите болни места в своите пропагандистки кампании. Но искам специално да подчертая, това не означава, че ние не трябва сами да се занимаваме с това и да решаваме болните си въпроси», – казва преподавателят от Института за международни отношения и политически науки във Вилнюския университет Нериюс Малюкявичюс.
По думите на политолога раните, до които се докосват кремълските политехнолози6 започват да гноят, но това не означава, че ние не трябва сами да ги лекуваме, да говорим за това, да изследваме и да търсим политически решения.
«Накрая ние ще станем по-устойчиви към подобни манипулации», – казва Малюкявичюс. По неговите думи, когато наблюдаваш кремълската пропаганда против Литва и другите Балтийски страни, се вижда че приоритетът са нашите болни места. Това е не само темата за Холокост, но и емиграцията, това, че нашата младеж заминава за чужбина, за да търси по-добър живот. Малюкявичюс напомня, че дори президентът на Русия Владимир Путин е говорил за мащабите на емиграцията в Литва.
Например Путин е казал, че от Литва са емигрирали повече от половината жители. Миналото лято губернаторът на Калининградска област казал на Путин, че преди в Литва е имало повече от 3,5 млн жители, а сега са останали 1,4 млн.
Цуканов, меко казано, греши: всъщност в Литва живеят почти 3 млн.
Източник: Delfi