Новините в рубриката “Контекст” не са фейкове. Ние ги публикуваме, за да ви информираме за събитията, които касаят информационната война между Украйна и Руската федерация.
Дмитрий Трешчанин и Олга Серебряная от „Настоящее время“ анализират защо обединителят на Германия започна да говори с цитати от „Плана на Дълес“.
На рекламните плакати в историческия парк «Русия – моята история», който бе открит под егидата на правителството на Москва, могат да се прочетат измислени цитати, които са приписани на реални исторически персонажи. Канцлерът на Германия Ото фон Бисмарк стана една от жертвите на историческия парк. Журналистът Александър Черних сфотографира плаката с лозунга до станцията на московското метро „Полянка“. Във Фонда на Бисмарк отговориха на „Настоящее время“, че в нито един източник не се срещат такива думи на канцлера.
На плаката, разположен до метростанцията „Полянка“, на Бисмарк приписват следните думи:
«Не е възможно да победиш руснаците, убедихме се в това за стотици години. Но можем да насадим фалшиви ценности на руснаците и тогава те сами ще се победят!»
Едва ли авторите на плаката сами са приписали цитата на Бисмарк. Според данни на търсачката Google този, или подобен на този, текст се срещат в интернет най-малко 25 хиляди пъти. За пръв път тази фраза, за която се твърди, че е авторство на Бисмарк се появява някъде през 2006-2007 година. Активно я използват посетителите на форумите «Руски веди» и Движение против нелегалната имиграция (организацията е призната в Русия за екстремистка и е забранена).
При това истинският автор на цитата явно специално го е съставил от две части. Краят на фразата се разпознава много бързо: това, разбира се, е популярният в конспиративните кръгове „План на Дълес“, който е приписван на директора на ЦРУ Алън Дълес (но всъщност това е глава от книгата на Анатолий Иванов „Вечният зов“). Ето как изглежда този фрагмент, цитиран на класическия сайт на привържениците на теорията на заговора:
«Ще свърши войната, всичко някак си ще улегне, ще се утаи и уреди. И ние ще хвърлим всички сили, всичкото си злато, цялата материална сила за измамване и оглупяване на хората! Човешкият мозък, съзнанието са приспособени към промяна. Посявайки там хаос, ние незабелязано ще заменим техните човешки ценности с фалшиви и ще ги накараме да вярват в тези фалшиви ценности». (подчертаването е на „Настоящее время“)
Думи, подобни на тези, които са употребени в началото на цитата, са използвани в книгата на съвсем друг германец – военния теоретик Карл фон Клаузевиц. Размишлявайки над резултатите от Наполеоновите войни (през 1812 – 1814 г. Клаузевиц е бил руски офицер), той пише:
«Руската империя не може просто формално да се вземе под контрол, т.е. да се окупира, още повече от силите на сегашните европейски държави – дори 500-хилядната армия под командването на Наполеон не успя. Такава страна може да се победи само като използваш нейните собствени слабости и последствията от вътрешните й противоречия».
Клаузевиц пише труда си «За войната» от 1816 г. до смъртта си през 1831 г., тоест той е бил съвременник на въстанието на декабристите. Но военният теоретик не е предлагал да се „насаждат“ някакви си «фалшиви ценности».
За да се убедим окончателно, че приписваният на германския канцлер цитат е измислен, „Настоящее время“ се обърна към сътрудник на Фонда на Бисмарк. Докторът на науките Улф Моргенщерн ни увери, че канцлерът на Германия не е казвал нищо подобно и дори публикува на сайта на Фонда колонка, посветена на този случай.
«Когато Бисмарк е казвал «ние», той е имал предвид Прусия и Германия. Тези страни за пръв път нападат Русия след неговата смърт. В неговия времеви хоризонт единственият окупатор е била наполеонова Франция, но едва ли Бисмарк би включил нея и себе си в някакво (западно-)европейско колективно “ние”», – обяснява историкът.
Бисмарк не е криел от руснаците своите ценности, обяснява сътрудникът на Фонда: «в крайна сметка берлинският Макиавели е използвал всеки вътрешнополитически проблем на съседите. Страна, която е потопена с собствените си неуредици, е представлявала за него по-малка опасност от твърдата, лишена от всякакви противоречия, държава».
От всички фрази на Бисмарк, в които той говори за източния си съсед и за изводите, които Германия може да направи от руските неуредици, историкът цитира следните:
«Ако в славянския комунизъм открием повече безумство, отколкото в нашия социализъм, ние няма да имаме възможност да му попречим, пък и няма защо да си поставяме такава задача: всичко ще пробие през друг клапан, и то няма да има нищо общо с черкезкото въстание; ако се отнасяме към борбата с руския комунизъм като задача на немската дипломация, това ще означава, че преоценяваме собствените си сили, използваме средства, които са ни чужди, и се опитваме да влияем на хода на световните събития. Когато руснаците разпалят своя пожар, те ще пострадат първи от него, ще изгорят пръстите си в този огън», – е казвал канцлерът на биографите си, докато е диктувал «Кисингерските паметни записки».
Сътрудникът на Фонда добавя, че сценарият, по който започват да се развиват събитията след 1917 года, е бил най-лошият за консерватора-монархист Бисмарк и разбира се, той щеше да разглежда такива „фалшиви ценности“ като заплаха.
Впрочем руските пропагандисти приписват на Ото фон Бисмарк и по-абсурдни цитати. През април 2015 г. изданието DW разследваше от къде са се появили думите, които канцлерът на Германия уж казал за Украйна:
«За огромното тяло на Руската империя е смъртоносна само една операция – ампутацията на Украйна. Необходимо е не само да се откъсне, но трябва Украйна да се противопостави на Русия, да се насъскат двете части на този единен народ и да наблюдаваме как брат ще убива брат си».
Фалшивостта на този цитат беше още по-лесно да се докаже. По първо, политически „железният канцлер“ е мислил с категориите на големите империи: Германия, Франция, Русия. Абсолютно чужда му е била мисълта за тяхното разчленяване, разпадане, насъскване на едни части срещу други. По второ, този цитат е анахроничен: Бисмарк просто не знаел думата «Украйна». Тя е дошла в европейския лексикон чак след неговата смърт.
Може да се каже, че на Бисмарк му е провървяло. Тъй като той е живял през XIX век (миналата година Германия отбеляза неговия 200-годишен юбилей), никой не твърди, че подслушва неговите мисли.
През юни 2015 г. секретарят на Съвета по сигурност на Русия Николай Патрушев в интервю пред «Коммерсантъ» заяви: «Вие сигурно си спомняте изказването на екс държавния секретар на САЩ Мадлен Олбрайт, че нито Далечният изток, нито Сибир принадлежат на Русия».
Тогава бързо се разбра, че Олбрайт никога не е казвала такова нещо, а тази фраза за пръв път е била произнесена от генерала от Федералната служба за охрана в оставка, «екстрасенса» Борис Ратников. Той обясни, че когато се включил към подсъзнанието на държавния секретар, открил „паталогична омраза към славяните“ и желание да присвои Сибир. Въпреки че е очевидно, че фразата е фалшива, тя се цитира не само от Патрушев, но и от Владимир Путин.
«Ние дори от почти официални лица сме слушали многократно, че е несправедливо Сибир с несметните си богатства цялата да принадлежи на Русия. Как ще е несправедливо?», – каза Путин по време на голямата си пресконференция на 18 декември 2014 г.
Путин за сега не е цитирал Бисмарк (нито истинския, нито измисления).
Източник: Настоящее время