Новините в рубриката “Контекст” не са фейкове. Ние ги публикуваме, за да ви информираме за събитията, които касаят информационната война между Украйна и Руската федерация.

В началото на ноември миналата година на чешките прокремълски конспирологични сайтове започнаха да се появяват новини със заглавия «Скандал. Американска пропаганда с парите на данъкоплатците!» или «ЦРУ промива мозъците на нашите деца!». Причината за тези материали е новият цикъл образователни програми за ученици от средните училища за съвременната руска пропаганда от неправителствената организация «Човек в беда».

567

Аз, като един от авторите на тази програма, бих искал да обясня как успяхме да получим такива „възторжени“ отзиви в проруските медии в Чехия. Повечето чешки прокремълски сайтове са достатъчно маргинални, голяма част от тях преди са се специализирали на такива конспирологични теории като: «НЛО в Росвел», «ЦРУ в атаките на 11 септември 2001 година» или теорията за изобретяването на вируса Ебола за разчистването на Африка от коренното й население. Но аз не съм склонен да омаловажавам значението на тези ресурси. Техните съобщения и откровени фейкове проникват от време на време в мейнстримните медии, в социалните мрежи, където могат да бъдат разпространявани дори от парламентарни политици. После, след отправени упреци, те казват, че това не е явен фейк, а „интересна гледна точка“. За мен повратен момент беше ситуацията, когато нашата съседка по вила, лекарка-педиатър пред пенсия, ме попита за 20 000 американски войници в Украйна. При това тя не е почитателка на Путин и не изпитва носталгия по СССР. Какво да правим с този поток лъжи, фейкове и полуправда?

Пропагандата с противоположен знак също не е достойно противодействие. Примерът на няколко украински опити показва, че по ниво на професионализъм и бюджет с RT може да се конкурира само Al Jazeera. Инициативи като StopFake.org или официалната команда на ЕС EU Stratcom Team, които всеки ден разобличават измислици, разпространявани от руските медии, безусловно са важни, но те по-скоро приличат на опит да се изгаси пожара. За да предотвратим  запалването – да научим хората да оценяват достоверността на информацията – трябва да ги направим медиаграмотни.

Неправителствената организация „Човек в беда“ възникна още през 1992 година като проект на военни журналисти, които не само съобщаваха за ситуацията в горещите точки, но и доставяха там хуманитарна помощ. С течение на времето организацията порастна, стана по-професионална и разшири дейността си. Сега тя се занимава както с класическа кризисна хуманитарна помощ, така и с дългосрочни проекти за развитие, свързани с правата на човека, работа със социално слабите слоеве на населението в Чехия, с образователни програми, а също така е организатор на един от най-големите фестивали за документално кино за правата на човека One World.

Именно от този фестивал възникна проектът One World in Schools, който с помощта на документални филми се опитва да заинтересува учениците от средно училище с проблематиката за правата на човека, екологията, расизма или социалното неравенство.

Screenshot_2016-01-14-15-54-00-1Програмата предлага не само да се показват филми вместо уроци, но и прилага към видеото методични материали за по-нататъшно обсъждане. Една от общите теми за всички тези програми е професионалното отразяване на заявените проблеми в СМИ.

Пример за тези медиаобразователни програми е „Съвременната руска пропаганда“. Например в последните текстове тази програма се нарича „Пропагандата в руско-украинския конфликт“, което на мен ми се струва по-точно.

Струва си да се спомене и фестивалът за документално кино и неговата видеотека. Миналата година в рамките на фестивала бе показан филмът «Светът според Russia Today» (World According Russia Today), в чиято основа легнаха интервюта с действащи сътрудници на телевизионния канал и с журналисти, които са се уволнили заради цензурата. Своите коментари остави и журналистката Еби Мартин, която през пролетта на 2014 се уволни по време на пряк ефир на RT, в знак на протест срещу руската агресия против Украйна.

На участниците в образователната програма се представя за анализ 10-минутен откъс от пропагандисткия филм на телевизионния канал „Россия“ – „Крим. Завръщане в родината„. Една част от това видео е посветена на „героичния“ разказ на проруски активист, който е блокирал симферополското летище. Видеото се съпровожда от патетични кадри с главния герой и неговия син на фона на изгряващото слънце. Втората част е посветена на знаменитото признание на Владимир Путин, че „зелените човечета“ не са били никакви опълченци, а регулярна руска армия. В този блок учениците трябва да проанализират проблема за използването на лъжата в политиката и как използването на езикови и невербални средства изменят информацията.

В работата си с учениците учителят може да избере репортажа на кореспондента на Чешката телевизия Йосеф Паздерка за работата на Stopfake.org. Това е много емоционален ролик, който сравнява нахлуването на съветските войски в Чехословакия през 1968 година с анексията на Крим или ролик с мое участие за работата на проруските сервери в Чехия и за това, как можем да не попаднем на въдицата на пропагандата.

Но каквато и тема да избере учителят,  предлагат се допълнителни материали, от които те разбират кой е бил Степан Бандера, какъв е статусът на Крим и какво е това „будапещенски споразумения“, каква е спецификата на Донбас и т.н. По-късно тези материали се анализират по време на дискусията след демонстрацията на видеото.

Съвременните деца отдавна вече не възприемат информацията от училище като истина от последна инстанция и понякога искат допълнителни факти. Целта на програмата е да им помогне да си изяснят дали информацията е достоверна или не независимо от техните политически убеждения. Това ще им потрябва в живота.

Можете да разберете повече за кремълската пропаганда в Чехия от филма на Олга Малчевска „Чешките приятели на Кремъл„.

Автор: Одржей Сокуп, за Stopfake.org