Джерело: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

  1. «Фактчекінг» як новий жанр кремлівської дезінформації
  2. Російське «Просвещение» прибрало Гоголя з України
  3. Сотня «роскосмонавтів» приземлилась в Україні
  4. Пропаганда знову «сумує» за жертвами власних злочинів

«Фактчекінг» як новий жанр кремлівської дезінформації

Ще у листопаді 2024 року на форумі «Діалог про фейки 2.0» ТАСС, АНО «Диалог» та «Мастерская новых медиа» підписали меморандум про створення так званої Міжнародної асоціації з фактчекінгу. 

«Боротьба з фейками – важливе питання на світовому рівні, тому міжнародна співпраця в цьому напрямку є необхідністю», – заявили тоді в Москві.

І ось у квітні 2025 року вже запустився сайт «асоціації». «Цей глобальний онлайн-майданчик доступний усім користувачам та об’єднує експертів у сфері викриття недостовірної інформації, тут формується чесний відкритий підхід до фактчекінгу, акумулюються актуальні розслідування і спростування», – заявила представник МЗС РФ Захарова. 

НАСПРАВДІ, «боротьбою з фейками» Росія займається давно. І ось як це працює. На «Первом канале», наприклад, виходить передача під назвою «АнтиФейк». Один із перших її випусків (від 3 березня 2022 року) був присвячений тому, «як створюються українські фальшивки». Глядачам показали відео, на якому зафіксовано потужний вибух внаслідок російського удару по Харкову, і заявили, що це фейк «українських пропагандистів». Як «спростування» глядачам продемонстрували інше відео цього ж удару, але оголосили, що воно нібито зняте ще у 2017 році, і що на ньому – зовсім не ракетний удар, а вибух на складі озброєнь. 

Про одне відео заявили, що його поширили «українські пропагандисти» з метою довести, що це нібито російський ракетний удар по місту. А друге відео подали як  «спростування»: мовляв, на ньому зафіксований вибух на складі озброєнь у 2017 році. Таким чином глядачів підводили до думки, що українці ілюструють новини про війну старими відео. Цю нісенітницю ще тоді спростували дослідники Крейг Сілвермен і Джефф Као. 

Згадані дослідники зауважили, що йдеться про «принципово нову і потенційно дуже небезпечну кампанію з дезінформації – коли її подають під соусом повторної перевірки фактів». І ось тепер, як бачимо, Москва хоче масштабувати цю методику брехні на міжнародний рівень, поширюючи пропаганду під виглядом «фактчекінгу».

Російське «Просвещение» прибрало Гоголя з України

До речі, цікаво, як російські «фактчекери» поставились би до того, що з нових російських підручників з літератури державного видавництва «Просвещение» прибрали згадки про Україну та підчистили біографії письменників.

Наприклад, з біографії Миколи Гоголя зникла інформація про те, що він народився на Полтавщині. Крім того, у відредагованих текстах творів письменника прибрали вказівки на український фольклор і культурний контекст: прикметник «український» з опису сільського побуту, казок і пісень, з якими був близько знайомий Гоголь, вилучено. У повісті «Ніч перед Різдвом» також немає згадки про Україну.

«Верстка» вивчила підручники літератури, видані 2023 року та порівняла з їхніми версіями 2019 року. Наприклад, у старій версії підручника для 5-го класу писалося: «Гоголь познайомився з народним життям і побутом українського села, палко полюбив українські казки, пісні, перекази». А у перевиданні 2023-го року цей пасаж виглядає так: «Гоголь познайомився з життям і побутом села, палко полюбив народні казки, пісні, перекази». 

Аналогічні зміни НАСПРАВДІ стосуються не лише курсу літератури – йдеться про масштабний процес фальшування дійсності відповідно до ідеологічних рамок Кремля. Достатньо загадати хоча б підручник «історичної» ненависті Мединського і Торкунова. Схоже, головною функцією системи освіти у РФ є вже не навчання, а ідеологічна індоктринація молодших поколінь.

Сотня «роскосмонавтів» приземлилася в Україні 

12 квітня на Росію традиційно находить космічне запаморочення. Проте, цього року воно вийшло дещо неочікуваним. Голова «Роскосмосу» Баканов, виступаючи з привітанням до Дня космонавтики, повідомив, що «за три роки СВО назавжди пішли з життя або пропали безвісти 105 наших колег».

НАСПРАВДІ, ця цифра мала б приголомшити росіян. Річ у тому, що востаннє кількість втрат на війні проти України МО РФ озвучувала ще у вересні 2022 року, зупинившись на цифрі 5937 осіб. Аж ось тепер виявляється, що одних лише «роскосмонавтів» – а це досить рідкісні, майже унікальні кадри – загинуло понад сто. 

Цілком зрозуміло, навіщо Баканов озвучив ці дані – щоб показати, наскільки «героїчними» є російські космонавти. Сам Баканов – вже третій за час повномасштабного вторгнення в Україну голова «Роскосмосу», тож йому треба дбати про хорошу (в сучасному російському сенсі) звітність. 

А чим ще звітуватись, якщо Росія, котра вперто називає себе «космічною державою», вже остаточно скотилася на узбіччя великих зоряних шляхів? У 2024 році, за даними SpaceStats, США запустили в космос 158 ракет із супутниками різного призначення, а також кілька транспортних кораблів. Китай провів 68 пусків ракет-носіїв, а Росія – лише 17.

Тому єдине, чим тепер може похвалитися РФ – це кількістю «роскосмонавтів», які назавжди «приземлились» в Україні.

Пропаганда знову «сумує» за жертвами власних злочинів

Після нової кривавої ракетної атаки на мирних українців (цього разу – удару по Сумах), внаслідок якої загинули десятки людей (в т.ч. діти), пропаганда, знову цинічно скиглить, що «Росія сумує за смертю своїх».

НАСПРАВДІ, цікаво, що Telegram-канал і сайт МО РФ не стали публікувати свою версію трагедії в Сумах. І це зрозуміло, адже удар був чітко спрямований на центр міста: навколо розташовані виключно житлові будинки, школи, церкви, музеї, театри, магазини, бібліотеки. 

Z-блогер Подоляка (який сам родом із Сум) цинічно написав: «Я вже неодноразово попереджав і радив землякам покинути наше рідне місто, яке вже стало прифронтовим», і виправдовується, що «більшість загиблих мирних – це пасажири тролейбуса, який випадково проїжджав поруч. Якби він проїхав хвилиною раніше або пізніше таких жертв би не було».

Тобто ті, хто ухвалював рішення завдати удару, абсолютно чітко розуміли, що жертвами цього «високоточного удару» у Вербну неділю стануть саме десятки мирних жителів. І жодною «військовою метою» це не може бути виправдано. Але вдарили.

І не перший раз. І саме у великодні дні. Нагадаємо, у квітні 2022-го російське зло на Великдень почалось з обстрілу Одеси. У 2023-му воно з написом на снарядах «Христос воскрес!» втілилося у ракетний удар по храму Архістратига Божого Михаїла у Запорізькій області. У 2024-му росіяни обстріляли у Нікополі Преображенський кафедральний собор.

Пропагандист Андрій Перла в липні минулого року на каналі «Царьград» (який позиціонує себе як «православний») прямо заявив: «Не треба боятися вбивати українців. Бо вони не люди!».

Отже, російський терор щодо українців триває. Мета очевидна – залякати, деморалізувати і врешті схилити до капітуляції. Ця стратегія «впливу на противника» була апробована Москвою ще у 90-х та 2000-х в Чечні. Ну а безпрецедентний цинізм вже давно став фірмовою ознакою російської пропаганди.

Джерело: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки