Немає жодних доказів того, що ці злочини справді хтось скоював, і що за причетність до них розшукують громадян України.

«Українські головорізи починають тероризувати Європу» — з такими сенсаційними заголовками проросійськи джерел повідомляють про те, що у французькому місті Анненсі буцімто оголосили в розшук чотирьох українців. Їх звинувачують у тому, що що злочинці попередньо входили в довіру до своїх жертв, видаючи себе за волонтерів, які збирають кошти на потреби української армії. Таким чином, вони нібито виманили сотні тисяч євро в криптовалюті. Водночас, пропагандисти пишуть про те, що українці нібито грабували будинки своїх жертв, тож логіка і послідовність їх злочинної діяльності не дуже зрозуміла. 

Скриншот — Telegram

Однак ця історія має всі ознаки фейку. По-перше, ми здійснили зворотній пошук за зображенням листівки, на якій нібито оголошується в розшук громадянин України Валентин Семеха. Виявилося, що це зображення не фігурувало ніде, окрім як у проросійських джерелах. Оголошення не розміщували ні на сайті французької національної поліції, ні в Інтерполі чи Європолі. Це викликає сумніви щодо того, чи справді ця особа перебуває в розшуку. По-друге, у кримінальній рубриці чи у розділі з тегом «Анненсі» жодного з французьких медіа, а також у регіональній газеті La Dauphine Libere, яка публікує новини у тому числі й Анненсі, нічого не писали про так звану банду і їх злочини. Знову ж таки, дивно, що про цю подію російським пропагандистам відомо більше, ніж місцевим ЗМІ: особливо якщо враховувати, що Аненсі — невелике курортне містечко, де подібна серія пограбувань неодмінно привернула б увагу.

Крім того, в історії є низка інших неточностей та нелогічних моментів. Наприклад, згідно з публікаціями, Семеха незаконно залишив Україну в серпні 2024 року, про що нібито стало відомо з Єдиного реєстру перетину кордону ЄС. Ось тільки такого реєстру наразі не існує — європейські країни тільки готуються до того, щоб запустити його. Реєстр мали запустити 10 листопада 2024 року (тобто вже після так званого виїзду Семехи за кордон), однак проєкт відклали через неготовність у Німеччині, Франції та Нідерландах прикордонної комп’ютерної системи. А наприкінці публікації усіх, хто знає будь-яку інформацію про злочинців, просять телефонувати за номером +33 1 49 27 49 27 — тобто прямо в Міністерство внутрішніх справ, а не на гарячу лінію чи безпосередньо в поліцію. Ми звернулися в поліцію Анненсі за уточнення інформації, однак на момент публікації матеріалу не отримали відповіді на свій запит. 

Російська пропаганда регулярно вигадує злочини українців за кордоном, аби викликати у іноземців негативне ставлення до переселенців — так, нещодавно ми спростовували новину про те, що українця в Німеччини заарештували за підпал власної «Тесли» на знак протесту проти Ілона Маска.