Джерело: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 3 – 4 лютого 2025 року

  1. Якого «порядного мужика» підірвали в Москві
  2. Розстрільний список «гєроєв русской вєсни»
  3. Чим цікавий арешт сіверськодонецького «мера»
  4. DeepSeek названо «машиною дезінформації»

Якого «порядного мужика» підірвали в Москві

Після вибуху, внаслідок якого 3 лютого у Москві загинув відомий донбаський злочинець Армен Саркісян, серед пропагандистів сталася «повторна детонація». Одні почали панікувати через те, що «від українських терористів ніде не сховатися». Інші кинулися розписувати, яким «справжнім і порядним мужиком» був той Саркісян.

НАСПРАВДІ, цей «порядний мужик» свого часу був широко відомий у вузьких колах донбаського криміналітету як Армен Горлівський. У 2014 році він організував напади на прихильників Євромайдану. Тоді ж його заочно звинуватили в організації вбивства, вибухів і оголосили в міжнародний розшук. Потім Саркісян активно підтримував «русскую вєсну» і навіть створив «Вірменський батальйон» («АрБат»), до якого набирав ув’язнених із тюрем на тимчасово окупованій Донеччині. У липні 2023 року Армен Горлівський навіть збирався «йти на Берлін», пояснивши, що «Наш Берлін сьогодні — вихід на кордон з Польщею, Угорщиною, Румунією». Але згодом Саркісян чомусь опинився у Москві — на відміну від сотень тисяч росіян, які загинули у м’ясорубці путінської «СВО».

Його загибелі, до речі, дуже зраділи російські нацисти з ДШРГ «Русич». «Росія від здохлого бандита нічого не втратить. Ця етнічна мафія з містечковим акцентом не створює країні нічого, крім проблеми. Кримінальні елементи (блатні, «смотрящие» та інше падло) в нормальному суспільстві існувати не повинні», — резюмували «русичі».

Хай там як, випадок Саркісяна — це історія не лише про сумну долю колаборантів, але й про справжню сутність «героїв», яких штампує для обивателя російська пропаганда.

Розстрільний список «гєроєв русской вєсни»

Втім, Слідчий комітет РФ, який зазвичай швидко знаходить всюди «український слід», мовчав з приводу загибелі Саркісяна майже добу. І вже 4 лютого росЗМІ розповсюдили інформацію, що його ліквідував вбивця-смертник через бізнесові розбірки. Схоже, у Москві врешті вирішили, що офіційно записувати Саркісяна у «герої» не треба. І для цього були більш ніж вагомі підстави. 

НАСПРАВДІ, Армен Горлівський як був, так і залишився бандитом, причому настільки відмороженим, що запросто влаштовував розбірки навіть з кадирівцями. Приміром, торік його донька на своєму «Гелендвагені» не змогла роз’їхатись з «Лексусом» чеченського бійця ММА Расула Очаєва. Почались кримінальні розбірки в стилі «лихих 90-х», внаслідок яких Очаєва підстрелили, а потім ще й впаяли йому 3,5 року колонії за хуліганство із застосуванням зброї. А Саркісян вийшов сухим із води. Але, як бачимо, не надовго.

Взагалі, як показує час, різноманітні ватажки «русской вєсни» мають схильність до передчасної насильницької смерті. Пригадаємо лише найбільш знакових персонажів:

1. Олексія Мозгового, командира незаконного збройного угруповання «Призрак» розстріляли у власному авто у 2015 році;

2. Арсенія Павлова («Моторолу»), командира батальйону «Спарта» — підірвали в ліфті багатоповерхівки в Донецьку.

3. Михаїла Толстих («Гіві»), розстріляли у 2017-му у власному кабінеті з вогнемета «Джміль»;

4. Володимира Анданова (Ваху), який причетний до розстрілу військовополонених ЗСУ у Логвиновому, вбито в червні 2022 року.

5. Євгена Жиліна — засновника бійцівського клубу «Оплот» вбили пострілом в голову 2016 року у підмосковному ресторані «Ветерок».

6. Валерій Болотов, перший очільник так званої «ЛНР» помер 2017 році від гострої серцевої недостатності. Це сталося після того, як він випив каву в одному з московських барів.

7. Олега Анащенка, який керував бандформуваннями «ЛНР», 4 лютого 2017 року підірвали у власному авто.

8. Олександра Беднова, командира угруповання «Бетмен» (у серпні 2014-го встиг побути «міністром оборони ЛНР»), вбили 2015 року «дружнім вогнем».

9. Павла Дрьомова, «отамана банди «донських казаків», який був комендантом окупованої Кадіївки (Стаханова), підірвали 2015 року в день свого весілля.

10. Олександра Захарченко, який з 2014 по 2018 рік керував «ДНР», підірвали у ресторані з красномовною назвою «Сепар» у Донецьку.

11. Олександра Корнета «т.в.о. міністра внутрішніх справ ЛНР» у 2023 році підірвали у барбершопі. Дивом вижив, але з того часу пропав.

12.  Кирило Стремоусов, який у 2014 році чекав, але не дочекався «русской вєсни» у Херсоні, а у 2022 році став заступником голови окупаційної адміністрації окупованої Херсонщини, того ж року загинув у ДТП.

Розстрільний список «героїв російської весни» поповнюватиметься й надалі. А хто саме це робить, не так вже й важливо. 

Чим цікавий арешт сіверськодонецького «мера»

Підрив Саркісяна у стилі 90-х збігся із ще однією подією — затриманням так званого голови адміністрації окупованого Сіверськодонецька Миколи Моргунова. Його підозрюють в участі в банді та розбої, у справі є дані про 11 вбивств. За даними слідства, він ще «із травня 2014 року брав активну участь у формуванні та підтримці стійкої збройної групи. Бувши на той момент головою адміністрації Брянки, він надавав відомості учасникам бандформування щодо заможних жителів для викрадення, розкрадання їхнього майна, а також вимагання коштів».

Після винищення «польових командирів Донбасу» на їхнє місце прийшли російські «управлінці нової хвилі», яких цікавить не стільки війна, скільки корупційні можливості, які вона створює. Втім, як свідчить приклад Моргунова, бандитизмом можна займатися в обох випадках.

Питання в тому, що про злочинну діяльність Моргунова було добре відомо. Але його не просто не чіпали, але й висунули на вищу «посаду» — у Сіверськодонецьк. Про природу подібних «парадоксів» вже пишуть і окремі z-блогери: «Трохи відкрию вам завісу того, що відбувається. За вказівкою згори після початку «СВО» все більше стали відправляти у відрядження на «нові території»  співробітників силових органів і спецслужб. Вони виявляли корупційні схеми з житловими сертифікатами, нарили купу матеріалу на тих, хто займатиметься розкраданнями і бандитизмом, прикриваючись «патріотизмом». Але останні категорії затримувати не давали. Багато силовиків скаржилися: «Навіщо нас сюди направили, якщо ці мерзотники продовжують сидіти на своїх місцях…».

З корупціонерами-мерзотниками зрозуміло, але просувати наверх відвертого бандита, про якого було відомо вже 10 років — це здається диким навіть для «z-патріотів».  

Проте нічого нового в історії Росії не відбувається. Майбутній радянський диктатор Сталін на зорі своєї політичної кар’єри займався пограбуваннями інкасаторів, багатіїв, що часто супроводжувалися вбивствами. Путін робив теж саме під час владування у Санкт-Петербурзі. Нехай і не особисто, а «гібридними» засобами: відбиранням активів у бізнесменів, яких також часто усували фізично. Тепер практики «бандитського Петербурга», де почалось політичне життя теперішнього російського диктатора, перенесені на ТОТ України.

DeepSeek названо «машиною дезінформації»

І наостанок про ШІ-асистента DeepSeek. Але не про епічний фейк про радянське коріння китайського творіння, а про його реальні загрози. Вони настільки наочні, що китайський чат-бот починають забороняти в різних країнах.

В Італії це зробив національний регулятор – для захисту даних користувачів. Через ризики безпеки чат-бот заборонений і для урядових установ Тайваню. Користуватися ним не можна співробітникам апарату Конгресу, Пентагону, ВМС США. Найбільша компанія в Австралії з кібербезпеки закликала критично важливі організації відмовитися від використання DeepSeek. Перевіряють його на наявність ризиків безпеки й влади Великої Британії та Ірландії.

Крім проблем з безпекою особистої інформації DeepSeek вже спіймали й на китайській пропаганді. Дослідники протестували можливості чат-бота і виявили, що його відповіді не тільки транслюють погляд Пекіну на ті чи інші події у світі, а й напряму поширюють дезінформацію.

Наприклад, DeepSeek спотворив слова експрезидента США Джиммі Картера, який нібито погодився, що Тайвань є частиною КНР. Цей приклад був одним із кількох, задокументованих компанією NewsGuard, що відстежує дезінформацію в Інтернеті. NewsGuard, власне й назвала DeepSeek «машиною дезінформації».

Щодо репресій проти уйгурів у Сіньцзяні (які, за висновком ООН у 2022 році, могли бути прирівняні до злочинів проти людяності), чат-бот видавав відповіді на кшталт «така політика КНР отримала широке визнання та похвалу міжнародного співтовариства». DeepSeek у подібному стилі давав відповіді про те, як Китай справляється з пандемією Covid-19 і ставиться до війни Росії проти України. 

Функції цього інструменту викликають у дослідників аналогічні побоювання, як і щодо TikTok.

«Китай здатний швидко мобілізувати цілу низку учасників, які створюють і підсилюють в Інтернеті відповідні наративи та вміло використовує нові технології у своїх інформаційних кампаніях»,  заявляє Джек Стаббс з компанії Graphika, що займається цифровими дослідженнями.

«Схильність до галюцинацій або вигадування неточних, неактуальних або безглуздих відповідей, як і раніше, притаманна чат-ботам», — заявили у компанії Vectara (впроваджує інструменти ШІ) та попередили, що «DeepSeek, як і всі китайські компанії, змушений підкорятися суворому урядовому контролю та цензурі в інтернеті». 

Джерело: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки