Першоджерелом такої інформації став Telegram-канал, який навмисно публікує вигадані новини. Такого блогу в YouTube, як і самого блогера, не існує, а фотографію було взято із запорізьких пабліків.
Користувачі соцмереж почали поширювати пост з однаковим змістом: нібито «відомий київський блогер» провів соціальний експеримент, розгулюючи Києвом в образі Гітлера, і був «шокований результатами».
«Підходили, тиснули руку», — нібито повідомив Як Гнатюк, автор каналу на YouTube Gnatiuk Right Now.
За допомогою платформи Osavul ми з’ясували, що першою ця новина з’явилася на Telegram-каналі «а вот мой яндекс кошелек» (укр. – «а ось мій яндекс гаманець»). В описі до каналу зазначається, що там публікуються «пародія, сатира на політичну дійсність, лише перевірені фейки». StopFake вже фіксував схожі випадки, коли фейки, що з’являлися на цьому каналі, починали поширюватися як справжні новини.
Ми також спробували знайти хоч якусь інформацію про блогера Яна Гнатюка та його блог Gnatiuk Right Now, але не знайшли ні такого блогера, ні такого блогу, що лише підтверджує той факт, що такий блог був вигаданим.
Зворотний пошук за зображеннями показав, що вперше ця фотографія з’явилась у запорізьких соцмережах із підписом «У Запоріжжі помітили Гітлера». З якою метою чоловік був одягнений у цей костюм – у місцевих каналах не повідомляють.
Раніше StopFake спростовував і інші фейки, які агітпроп поширював, щоб переконати внутрішню та міжнародну аудиторію у нібито прихильності українців до ідеалів нацизму. Наприклад, у матеріалах «Фейк: В Україні розквіт фашизму і нацизму», «Фейк: Україна «явила нацистську сутність», назвавши «на честь гітлерівця» батальйон ЗСУ», «Фейк: В Курській області зафіксовано понад 1000 випадків використання нацистської символіки українськими силами – BBC».