Це фейк, бо інформація про «українських телефонних шахраїв» не була опублікована на офіційних ресурсах USA Today, а відео з логотипом видання виявилося фальшивим і було поширене пропагандистами через Telegram. Крім того, поліція Лос-Анджелеса не повідомляла про такі схеми шахрайства за участю українців.
Деякі російські сайти із посиланням на USA Today розповсюджують інформацію про те, що «українські телефонні шахраї» нібито виманили в американців 40 мільйонів доларів під виглядом допомоги постраждалим від масштабних пожеж у Лос-Анджелесі. У публікації стверджується, що для громадян США було розроблено нову схему: шахраї з підставних номерів нібито телефонували американцям, представлялися співробітниками благодійної організації, що збирає кошти для постраждалих від пожежі, і пропонували внести пожертвування.
Хоча в публікаціях йдеться про те, що таку новину опублікували журналісти USA Today, це видання ніколи не поширювало такої інформації на своїх офіційних ресурсах. Подальший пошук StopFake показав, що джерелом цієї «новини» є фейковий відеоролик із логотипом USA Today, який широко розійшовся пропагандистськими каналами в Telegram.
Це відео ніколи не оприлюднювалося на сайті чи інших офіційних ресурсах американського видання USA Today. Аналіз за допомогою сервісу Osavul показав, що першим відео опублікував пропагандистський Telegram-канал «КрымФорум ZOV» 15 січня.
Для створення фейкового відео було використано стокові відеоматеріали та фотографії пожежі у Лос-Анджелесі.
Також варто підкреслити, що поліція Лос-Анджелеса не повідомляла про згадані схеми шахрайства за участю українців. Водночас на пресконференції 11 січня офіційні особи Каліфорнії попередили громадян про збільшення випадків шахрайства на тлі кризи. «До всіх, хто намагається використати людей заради своєї жадібної вигоди, хто бачить лише знаки долара, я маю послання: ви будете притягнуті до відповідальності», – сказав генеральний прокурор Каліфорнії Роб Бонта, – «Ви переслідуватиметеся за законом».
Аналітики також зазначають, що Росія намагається використовувати лісові пожежі в Лос-Анджелесі для поширення антиукраїнської пропаганди, зокрема й за допомогою безпідставних фейкових історій. «Це типово для Росії, яка використовує цю кризу в своїх цілях», – прокоментував для NPR Даррен Лінвілл, професор комунікацій та співдиректор Центру медіакриміналістики при Університеті Клемсона, аналізуючи один зі схожих фейкових роликів, що дискредитують Україну.
Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що у Лос-Анджелесі нібито згоріло вісім котеджів українських генералів.